Strona główna » Karim Rashid – ikona światowego designu

Karim Rashid – ikona światowego designu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jeden z najbardziej znanych designerów na świecie. Karim Rashid ma na swoim koncie ponad 3000 projektów w produkcji, ponad 300 nagród i projekty realizowane w ponad 40 krajach. Jego prace znaleźć można w 20 stałych kolekcjach, a także w wielu galeriach, muzeach i sklepach na świecie.

Karim Rashid jest powszechnie znany z przekraczania granic we wzornictwie, rozpowszechniania doskonałego designu w życiu codziennym, a przede wszystkim z ciągłego flirtu z różnymi dziedzinami sztuki – rzeźbą, modą, muzyką…

Karim Rashid urodził się w Egipcie w Kairze w 1960 roku. Dziś można go nazwać obywatelem świata, bowiem ma swoje biura m.in. w Nowym Jorku i w Pekinie. Większość dni w roku jeździ po świecie w interesach, dając odczyty i wykłady. Międzynarodową gwiazda designu został okrzyknięty w 2001 roku, kiedy tygodnik „Time” napisał o nim artykuł i nazwał poetą plastiku. Karim współpracował z topowymi markami jak Alessi, Georga Jansena, Kenzo, Prada i Issey Miyake. Ale i z Coca Colą. Jego prace można kupić w tysiącach sklepów na całym świecie, choć w Polsce są mało dostępne. Zrealizowane projekty Rashida można obejrzeć w czternastu muzeach na świecie, w tym w tak prestiżowym jak MoMA w Nowym Jorku albo Centre Pompidou w Paryżu, gdzie znajdują się w stałych kolekcjach.

Wśród tych najbardziej znanych mebli są na przykład podwójne siedzisko „Love Seat” oraz zaprojektowany dla Marteli fotel „Koop”, który przyciąga wzrok soczystymi barwami i ciekawym kształtem. Równie interesujące formy mają liczne lampy stworzone przez Karima Rashida – na przykład „Cyborg”, czy nawiązującej do niewielkiej trąbki używanej w Północnej Afryce do odstraszania zwierząt „Nafir”. Karim Rashid projektuje również tapety, ceramikę łazienkową, artykuły dekoracyjne i użytkowe drobiazgi… Zaprojektował m.in. butelki z filtrem do wody Bobble w wielu mocnych kolorach. Kolorowe sofy „Kouch and ouch” autorstwa Karima Rashida to mebel dla marki Casamania.

  Dom jednorodzinny zamiast mieszkania

Ma bardzo określony własny styl – kocha kolory, szczególnie upodobał sobie różowy. Jest określany mianem poety plastiku i króla koloru.

Ten słynny projektant niedawno gościł w Polsce na targach Warsaw Home i Poland Design Festival 2016 w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

Może Cię zainteresować: