Strona główna » Dom jednorodzinny zamiast mieszkania

Dom jednorodzinny zamiast mieszkania

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Nowoczesny dom zamiast mieszkania

Dom jednorodzinny z twoich marzeń. Sprawdzamy, co powinien mieć, na co zwrócić uwagę oraz jakie projekty domów jednorodzinnych wybierają Polacy!

Projekty domów jednorodzinnych kiedyś i dziś – co wybieramy?

Mogłoby się wydawać, że projekty domów jednorodzinnych nie podlegają zmianom w czasie czy modzie. W końcu każdy wybiera pod siebie, prawda? Jednak okazuje się, że upodobania Polaków w zakresie domów jednorodzinnych bardzo się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat!

Jeszcze 30-40 lat temu relatywnie niewielu Polaków mogło sobie pozwolić na budowę domu. Dlatego ci, którzy się na nią decydowali, wybierali projekty domów jednorodzinnych, ale wielopokoleniowych. Królowały domy piętrowe, często dodatkowo mieszkalnym poddaszem oraz z użytkową piwnicą i garażem. Wewnątrz mogliśmy znaleźć dużo niezbyt obszernych pokojów, a z zewnątrz prostą bryłę. Takie domy miały służyć rodzicom, dzieciom, wnukom, a może i nawet prawnukom – wszystkim pod jednym dachem.

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych

Dziś jednak jesteśmy statystycznie zamożniejsi i coraz łatwiej wyprowadzamy się z dala od rodziców czy dziadków. Widać to w projektach domów jednorodzinnych, które mają coraz ciekawsze kształty i formy, odpowiadające na rosnące zapotrzebowanie i zmieniające się gusta Polaków. Nietrudno zauważyć, że we współczesnych domach jednorodzinnych jest mniej – za to większych – pomieszczeń. Zamiast kilku pokoleń pod jednych dachem, wybieramy przestronność i wygodę we własnym zaciszu.

Projekty domów jednorodzinnych mają obecnie wiele form i są w stanie zaspokoić każde gusta. Od rozłożystych i przestronnych domów parterowych, przez eleganckie wille z wysokimi sufitami, aż po niewielkie i swojskie domki z sypialniami na poddaszu. Ta różnorodność, to również odpowiedź na to, że obecnie koszt budowy domu bywa mniejszy niż zakupu mieszkania w dużym mieście – przez co decyduje się na niego więcej osób.

  Kuchnia biało-czarna

Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?

W tym gąszczu możliwości można się pogubić. Jak więc przeglądać projekty domów jednorodzinnych, aby wybrać najlepszy dla naszych potrzeb? Możesz zawęzić grupę projektów wybierając między innymi takie cechy, jak:

  • Ilość pomieszczeń, a w szczególności sypialni i łazienek – dostosuj ją tak, aby cała twoja obecna i planowana w przyszłości rodzina mogła mieszkać wygodnie, np. dodaj po 1 sypialni na każde dziecko (nawet jeśli obecnie rodzeństwo mieszka razem) oraz po jednej łazience na każde 3 osoby w domu (tzn. przy 3 osobach jedna łazienka, ale przy 4 już dwie);
  • Ilość kondygnacji – zależy od wielkości działki, jak również kondycji twojej rodziny: piętrowy dom łatwiej będzie ustawić na działce, ale schorowani i starsi rodzice mogą mieć problemy z poruszaniem się po schodach;
  • Dodatkowe elementy w ramach budynku – w grę wchodzą takie rzeczy, jak garaż (na jeden czy dwa samochody?), użytkowa piwnica oraz komórki, spiżarnie czy kotłownie, tarasy i balkony itp.;
  • Całościowy metraż domu jednorodzinnego – ten element wyboru powinieneś zostawić sobie na koniec, dopiero po podsumowaniu powyższych punktów. Może się bowiem okazać, że pierwotnie założysz zbyt mały metraż, aby pomieścić wszystkie niezbędne pomieszczenia. Albo wręcz przeciwnie: nie potrzebujesz ponad 200-metrowego domu, który wydawał się idealny w marzeniach.

Jeśli już wiesz, czego potrzebujesz, pozostaje ci wybrać takie projekty domów, które po prostu ci się spodobają!

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.