Strona główna » 5 najbardziej zaskakujących grudniowych zwyczajów i dekoracji!

5 najbardziej zaskakujących grudniowych zwyczajów i dekoracji!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
dekoracje świąteczne

Świąteczny czar już za nami i chociaż dopiero za rok spotkamy się ponownie z siankiem pod obrusem, pierwszą gwiazdą rażącą na niebie oraz kolorowymi bombkami rozwieszonymi na świerku, warto zgłębić wiedzę o świątecznych zwyczajach i dekoracjach, obiegających cały świat. Jak się okazuje – niektóre z nich potrafią zaskoczyć i zdumieć. Ciekawi, który kraj wiesza na choinkach niecodzienne ozdoby, gdzie Mikołaj zastępowany jest przez strzygi oraz dlaczego wigilia to również czas na wróżby?

Niemieckie pikle na choinkach

Bombki, ręcznie robione pierniczki, lampki choinkowe, pieczone i suszone pomarańcze, cynamonowe pałki i robione z papieru girlandy… nasze drzewka zapierają dech w piersi, a sposób ich dekoracji potrafi zdumieć gospodarzy i gości. Pomiędzy najpopularniejszymi kolorami, gdzie złoto uzupełnia bordo, a lampki choinkowe odbijają się od szklanych bombek, pojawiają się też… pikle!

Na niemieckich drzewkach, jedną z popularniejszych dekoracji jest bombka w kształcie zielonego ogórka. W wielu domach w związku z tą niecodzienną dekoracją prowadzona jest rodzinna zabawa. Dziecko, które jako pierwsze dostrzeże pikla na choince wygrywa bowiem dodatkowy prezent i zgodnie z przesądami – zyskuje szczęście na kolejny rok!

Pajęczyny na choinkach

Nie tylko w Halloween rozwieszamy upiorne pajęczyny, zwiastujące nadejście wielkiego, futrzanego pająka.

<>Mieszkańcy Ukrainy, wierni starym i mocno zakorzenionym zwyczajom, wieszają takie dekoracje na drzewkach, wierząc, że dzięki nim na dom spłynie szczęścia i dostatek. Tradycja wieszania pajęczyn pochodzi z legendy, która opowiadała historię pewnej, ubogiej kobiety. Nieszczęśliwa gospodyni nie mogła przystroić swojego drzewka w Wigilię – nie stać ją bowiem było na bombki czy lampki choinkowe na baterie. Gdy w smutku przygotowywała się na nadejście świąt zauważyła jak pająk roztocza sieć na choince, przystrajając ją w niezwykle imponujący sposób. Niedługo po tym choinka zamieniła się w złoto, a kobieta zaznała dobrostanu.

  Czerwona ściana do jasnej kanapy

Wiedźma i Krampus przynoszący prezenty

Masywne buty, czerwony kubrak, duża siwa broda i różowe od mrozu policzki Mikołaja to niezwykle pozytywna i długo oczekiwana postać. Przynoszący prezenty starzec raduje zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców świata.

Jak się okazuje, siwy jegomość ma konkurencję. W niektórych zakamarkach Włoch prezenty przynosi bowiem La Befana – wiedźma z krzywym nosem, w kolorowej szacie i z miotłą pod pachą. Grzeczne dzieci dostają od niej prezenty, a urwisy – popiół, cebulę lub czosnek. Niewiele dalej, bo w Austrii, niegrzeczne dzieci drżą ze strachu przed Krampusem – złym bratem Świętego Mikołaja. Demon z rogami grasuje już 5 grudnia, strasząc nieletnich i bijąc ich rózgą.

Wróżby świąteczne

Niedaleko polskiej granicy, w Czechach, na początku grudnia panuje zwyczaj prowadzenia wróżb. Po ścięciu kilku gałązek z drzewka czereśni i jabłoni obserwuje się je roztropnie – jeśli gałązki zakwitną w święta to znak, że dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeśli gałązka nie będzie obfitować w kwiaty – kobietę czeka rok w samotności i w oczekiwaniu na partnera.

Drzewko bananowe

Ten zwyczaj zastępuje klasyczne, pachnące świerki lub jodły, które kryją pod sobą prezenty i przyozdabiają świąteczne wnętrza. Jak się okazuje, w Indiach, gdzie żyje kilkadziesiąt mln chrześcijan, choinka zastępowana jest drzewkami bananowymi. Co ciekawe, sposób ich dekoracji jest bliźniaczo podobny i dobrze nam znany.

Fascynujące, prawda? Jeśli jednak chcesz pozostać wiernym klasycznym dekoracjom i zwyczajom, ozdób swoją choinkę w kolorowe bombki, świąteczne lampki na choinkę (https://pm-m.pl/330-lampki-i-swietliki-choinkowe) oraz gwiazdę, ozdabiającą sam czubek drzewka.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.