Strona główna » Jaka lampa do salonu?
lampa do salonu

Pokój dzienny to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Dlatego też powinno być ono odpowiednio urządzone, wygodne i jasne. Za tę ostatnią cechę odpowiadają duże okna i właśnie lampy. Jak je wybrać, by salon był naprawdę piękny?

Lampa salonowa – dlaczego jest taka ważna?

Urządzanie salonu dla większości osób to przede wszystkim malowanie ścian, układanie podłóg i szukanie idealnych mebli. Często przy tym nieco po macoszemu traktuje się oświetlenie, co niestety czasem skutkuje nie do końca udanymi aranżacjami. Wynika to z faktu, że typ i rodzaj użytego światła może nadawać wystrojowi dodatkowego uroku i podkreślać jego charakter lub też całkowicie psuć wygląd całości. Dlatego też wszyscy specjaliści zajmujący się urządzaniem domów i mieszkań zalecają, by bardzo poważnie podchodzić do wyboru lamp – szczególnie tych „głównych”, które z reguły są zamocowane w centralnej części pomieszczenia. To one jako pierwsze rzucają się w oczy, a ich światło musi być na tyle mocne, aby umożliwić normalne funkcjonowanie. Z drugiej jednak strony, powinno być ono też na tyle przemyślane, by tworzyło miłą i przytulną atmosferę. Co więcej, o ile średnio udany mebel czy inny element wystroju często można łatwo „schować” w mniej widocznym miejscu, to w przypadku oświetlenia nie ma takiej możliwości – jedynym sposobem na nieudane rozwiązanie jest po prostu poniesienie kosztów jego wymiany.

Jakie są typy lamp salonowych?

Z całą pewnością lampy są ważnym elementem każdego pokoju gościnnego. Warto więc wiedzieć, jakie rodzaje oświetlenia można wykorzystać w tym pomieszczeniu:

  • Lampa wisząca do salonu – to z pewnością najbardziej tradycyjna opcja. Do urządzeń tego typu zaliczamy zarówno klasyczne żyrandole, jak i różnego rodzaju lampy pojedyncze czy podwieszane.
  • Lampa sufitowa do salonu – jest ciekawą alternatywą dla modeli podwieszanych. Z założenia produkty takie montowane są bezpośrednio do stropu. Sprawia to, że rozwiązanie takie to idealna lampa do niskiego salonu.
  • Lampa stojąca do salonu – z reguły jest ona traktowana jako dodatkowe źródło światła. Nie znaczy to jednak, że oświetlenie takie odgrywa niewielką rolę – w wielu sytuacjach może być częściej używane, niż główne lampy wiszące czy sufitowe.
  Jaki kolor na ściany w pokoju i kuchni?

Jak dopasować lampę do salonu?

Uzbrojeni w wiedzę o dostępnych rodzajach oświetlenia możemy zająć się poszukiwaniem idealnych produktów do wymarzonych salonów. Czynność ta jednak niekoniecznie musi być łatwa – z racji olbrzymiej liczby opcji. W tym miejscu trzeba więc jeszcze raz podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem jest zawsze całościowe zaplanowanie aranżacji, a nie dopasowywanie oświetlenia do już istniejącego wystroju. Podejście takie daje pewność, że całość koncepcji będzie spójna i nie będzie jej dotyczyć częsty problem „sztukowanych” wnętrz – czyli stosowanie różnego rodzaju kompromisów i rozwiązań jedynie „akceptowalnych” w miejsce tych naprawdę „pożądanych”. Idąc dalej, warto przypomnieć, że oświetlenie pełni jednocześnie funkcję użytkową i dekoracyjną. Niebezpieczne jest wiec zwrócenie uwagi tylko na jedną z tych dwóch cech. Na koniec trzeba też dodać, że podczas projektowania wystroju dobrze jest też nie zapomnieć o ograniczeniach budżetowych czy też przestrzennych. Bardzo często to one są przyczyną najróżniejszych problemów aranżacyjnych – takich jak:

  • Zastosowanie zbyt dużych lub małych lamp względem powierzchni pokoju.
  • Użycie oświetlenia o wyglądzie lub parametrach nieadekwatnych do reszty wyposażenia.
  • Zakup jak najtańszych lamp w sytuacji, gdy duże środki przeznaczono na inne elementy.

Lampy salonowe – gdzie szukać?

Wybór lampy do salonu nie jest więc wcale taki łatwy, jak się niektórym wydaje. Z drugiej jednak strony, dobrze dobrane oświetlenie potrafi zupełnie zmienić charakter salonu i nadać mu niepowtarzalny blask. Dlatego też na pewno warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiednich produktów. Olbrzymi ich wybór znaleźć można z kolei w profesjonalnych sklepach internetowych z oświetleniem, takich jak Lampy.pl. Warto je odwiedzać też z innych powodów – takich jak profesjonalna obsługa, bezpieczeństwo zakupów i liczne promocje!

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: vfhnb12

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.