Strona główna » Czy elektryczne ogrzewanie domu jest eko?

Czy elektryczne ogrzewanie domu jest eko?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Elektryczne ogrzewanie - jest ekologiczne?

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania ochroną środowiska. Ludzie z wolna zaczynają być nareszcie świadomi, jak wielki wpływ ma niszczenie przyrody i emisja szkodliwych substancji na życie na naszej planecie.

Poszukiwania nowych, ekologicznych rozwiązań stały się wyzwaniem nie tylko dla naukowców na całym świecie, ale też sposobem codziennego życia ludzi, którzy pragną przyczynić się do poprawy sytuacji w swoich własnych gospodarstwach domowych.

Eko trendy zawitały niemal do wszystkich dziedzin życia. Nastała moda na ekologiczną żywność, architekturę a nawet urządzenia elektryczne. Nawet standardowe ogrzewanie musi być coraz bardziej bezpieczne dla przyrody. Sporo osób decyduje się na przykład na zamianę domowych systemów grzewczych na elektryczne. Czy to na pewno dobry sposób, jeśli chcemy zapewnić komfortowe ciepło oraz równocześnie dbać o środowisko?

Elektryczne ogrzewanie - jest ekologiczne?

Ogrzewanie – co i jak zatruwa środowisko?

Często słyszy się, że rozmaite urządzenia zatruwają środowisko naturalne. Zazwyczaj jest to związane z emisją szkodliwych gazów. W szczególności zalicza się do nich:

  • PM10,
  • PM2,5,
  • CO2,
  • NO2,

W większości przypadków ich nadmierne stężenie wpływa bardzo szkodliwie na układ oddechowy, zmniejszając wydolność płuc, uszkadzając je, co z kolei prowadzi nie tylko do problemów z oddychaniem, ale też niewydolności krążeniowej i chorób serca.

Każdego roku coraz więcej osób umiera z powodu problemów zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Za jedną z głównych przyczyn takiego stanu uznaje się stare rozwiązania grzewcze.

Większość pieców przestarzałego typu, zwłaszcza tych opalanych paliwami stałymi nie odznacza się dużą wydajnością. Sprawia to, że tak naprawdę ich właściciele zanieczyszczają środowisko podwójnie – zwiększając spalanie, a przez to też emisję gazów. Przekłada się to na konieczność wykorzystania większej ilości materiałów opałowych, a to generuje koszty.

  Pokój dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Okazuje się zatem, że ekologiczne rozwiązanie może być korzystne nie tylko dla samego środowiska, ale też dla człowieka, który zapewnia sobie ciepło oraz ogranicza do maksimum niepotrzebne wydatki.

Ogrzewanie ekologiczne, czyli jakie?

Za najmniej przyjazne naturze systemy grzewcze uznaje się wspomniane już wcześniej piece na paliwa stałe. Do najbardziej przyjaznych dla środowiska natomiast zalicza się często systemy elektryczne.

Dlaczego są tak przyjazne dla natury? Piece elektryczne nie stanowią źródła emisji gazów, co samo w sobie sprawia, że nie dostarczamy nowych, toksycznych substancji do atmosfery. Dodatkowo nowoczesne i tanie ogrzewanie z Econovli, daje szansę redukcji zużycia energii elektrycznej, co z kolei wpływa na obniżenie wysokości opłat za prąd, przy zachowaniu maksymalnego komfortu wszystkich użytkowników.

Oprócz aspektu czysto ekologicznego warto też wspomnieć, że ogrzewanie elektryczne gwarantuje nam także bezpieczeństwo. Nie grozi bowiem zatruciem tlenkiem czadu.

Wszystkie te zalety sprawiają, że systemy ogrzewania elektrycznego są szczególnie często doceniane przez instytucje państwowe, które tworzą specjalne systemy dofinansowania wymiany starych pieców na modele elektryczne, bardziej ekonomiczne i przyjazne naturze.

Ogrzewanie elektryczne to też wybór różnych możliwości. Poza standardowymi piecami można również zdecydować się na wydajne i praktyczne ogrzewanie podłogowe lub połączyć oba systemy tworząc rozwiązanie mieszane – z grzejnikami konwekcyjnymi w jednych przestrzeniach oraz ciepłą podłogą w innych.

Ogrzewanie w domu elektryczne

Inne rozwiązania ekologiczne do ogrzewania domu

Oczywiście standardowy piec elektryczny, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów, nie wyczerpuje rozwiązań grzewczych przyjaznych dla środowiska naturalnego.

Sporo osób decyduje się również na panele słoneczne, które pozwalają magazynować sporą ilość energii podczas słonecznych dni, a następnie dostarczać ciepło dla całego domu. Głównym ograniczeniem takiego rozwiązania jest niestety polski klimat, pełen pochmurnych i deszczowych dni. Całkowite uzależnienie się od energii z solarów może być zatem dość niebezpieczne. Technologia jednak cały czas idzie do przodu i proponowane rozwiązania stają się coraz bardziej wydajne, zyskując dzięki temu coraz szersze grono zwolenników, spragnionych prawdziwie ekologicznej i taniej energii słonecznej.

  Policz jaki okap jest potrzebny w twojej kuchni

Coraz częściej stosuje się także ogrzewanie pelletem, czyli paliwem stałym, które przyjmuje formę granulatu wytwarzanego z biomasy. Można go stosować w piecach, kominkach (specjalnie do tego przeznaczonych) lub palnikach. Ogrzewanie na pellet pozwala na uzyskanie niewielkiej ilości popiołu, nie emituje CO2 oraz zapewnia przyjemne ciepło we wszystkich pomieszczeniach.

Ciepło, bezpieczeństwo i dbanie o przyrodę w jednym

Ogrzewanie elektryczne, jak i pozostałe opisane powyżej alternatywne sposoby, to skuteczny sposób zapewnienia komfortowych warunków do życia, przy równoczesnym zmniejszeniu emisji toksycznych substancji, a często też ograniczeniu spalania oraz oszczędzaniu domowego budżetu.

Coraz więcej gospodarstw domowych sięga właśnie po takie rozwiązania – świadomie wybierając nowoczesne i wygodne systemy grzewcze, które poprawiają stan środowiska nie tylko w dużych miastach oraz zapewniają ciepło o każdej porze.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.