Strona główna » Urządź salon w stylu fusion

Styl fusion jest niekiedy mylony z artystycznym nieładem rozmaitych estetyk, z dość przypadkowym łączeniem konwencji. Wnętrzarski miszmasz nie odpowiada jednak założeniom tego stylu. Fusion to konkretne zestawienie – starych elementów z dawnych czasów i nowoczesnych rozwiązań. Aranżacja jednak nie może przytłaczać wnętrza, w którym każdy powinien czuć się swobodnie. Jak zatem umiejętnie wprowadzić do salonu styl fusion?

Estetyka fusion pojawiła się pod koniec ubiegłego wieku jako wyraz sprzeciwu wobec wszechobecnego minimalizmu we wnętrzach. Symbolem tego „buntu” przeciwko jednostajnej aranżacji był projektant Philippe Starck i jego słynne krzesło Luis Ghost – mebel w formie tradycyjnego ludwika wykonany z… plastiku. Zestawienie tych dwóch skrajnych konwencji to podstawowa zasada stylu fusion. Ale nie jedyna…

Mieszaj stare z nowym – wybierz stylowe elementy aranżacji

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: które style można uznać za dawne, a które – za nowoczesne. Do tych ostatnich z pewnością zalicza się minimalizm, geometryczne kształty i industrialne materiały. Estetyki dawne to natomiast style: francuski, angielski, rustykalny, marynistyczny i oczywiście shabby chic.

Jak wygląda styl fusion w praktyce?

Do białych minimalistycznych ścian i zasłon w modernistyczny deseń dołącz postarzane elementy. Może

to być klasyczny mebel z kolekcji Boston, na przykład komoda z wytrzymałego drewna, marynistyczny zegar Vintage Metal i nawiązujący do kultury Dalekiego Wschodu dywan. Całość dopełnij lampami i świecznikami w stylu tradycyjnym (drewno) i nowoczesnym (stal lub miedź).

Kontrastuj z umiarem – staraj się nie przytłoczyć wnętrza

Trzeba podkreślić, że styl fusion to przemyślana kompozycja, w której mimo wszystko powinien przeważać styl minimalistyczny. Połączenie stylu dawnego i nowoczesnego ma być esencją wystroju, nie można jednak dopuścić do chaosu aranżacyjnego.

  Jak praktycznie urządzić kuchnię z jadalnią

Jak osiągnąć taki wyważony efekt w Twoim salonie? Do szarych skandynawskich ścian i białych rolet (np. zaciemniających rolet od Dekoria.pl) dobierz poszewkę na sofę w wyrazistym odcieniu czerwieni. Do całości dodaj elementy estetyki vintage – np. postarzany gazetnik Magazine/News w męskim stylu, industrialną lampę i stolik w stylu kolonialnym. Aranżację ociepli jasny miękki dywan, a przytulności dodadzą ulubione rośliny doniczkowe.

Łącz konwencje dzięki materiałom

Styl modern, który jest niezbędnym elementem fusion, można wprowadzać na wiele sposobów. Poza geometrycznymi kształtami i oszczędną estetyką bardzo istotną rolę odgrywa wykorzystany materiał. Do wystroju salonu możesz użyć nowoczesnych surowców takich jak szkło, metal czy industrialna cegła.

Do kompletu z wymienionymi nowoczesnymi surowcami dobierz miękkie, przytulne tkaniny, przywodzące na myśl prowansalskie czy angielskie wnętrza. Wybierz na przykład prostokątną poduszkę Kinga o ciekawym wzorze i połącz ją chociażby z nowoczesną sofą bądź industrialną ścianą o niejednolitym odcieniu szarości.

Zainspirowany? Stwórz swoją własną wizję salonu w stylu fusion. Wszystkie potrzebne meble, tkaniny i dekoracje znajdziesz na Dekoria.pl

Może Cię zainteresować: