Strona główna » Jakie meble powinny znaleźć się w każdej jadalni?

Jakie meble powinny znaleźć się w każdej jadalni?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
meble do jadalni

Jadalnia to niekwestionowana królowa każdego domu i mieszkania. Jest to miejsce, w którym spotykamy się całą rodziną, rozmawiamy i przy okazji spożywamy domowe posiłki. W jadalni często gościmy także dalszą rodzinę i przyjaciół, racząc ich filiżanką aromatycznej kawy lub herbaty i domowymi słodkościami. Nic więc dziwnego, że umeblowaniu i wyposażeniu tego pomieszczenia poświęcamy tak wiele uwagi. Stojąc przed tym wyzwaniem, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie meble powinny znaleźć się w jadalni.

Meble do jadalni – jakie elementy należy umieścić w tym pomieszczeniu?

Jadalnia to specyficzne miejsce w każdym domu, które z zasady ma służyć podawaniu i spożywaniu domowych posiłków. Bywa zarówno samodzielnym pomieszczeniem, jak i może być połączona z salonem i kuchnią, stanowiąc osobną strefę w mieszkaniu lub domu. Bez względu na dość specyficzny charakter tego pomieszczenia, w jadalni powinny znaleźć się konkretne meble, które pozwolą temu pomieszczeniu prawidłowo spełniać swoją pierwotną funkcję.

Żadna, kompletnie wyposażona jadalnia nie może obyć się bez stołu. Jest to swoiste serce tego pomieszczenia, które zazwyczaj umieszcza się w centrum jadalni. Stół może być zarówno okrągły, jak i kwadratowy lub prostokątny. Świetną opcją do przestronnych jadalni będzie także praktyczny stół rozkładany, który idealnie sprawdzi się na święta i rodzinne imprezy okolicznościowe, organizowane w domu. Przy stole muszą natomiast znaleźć się wygodne i solidne krzesła, w ilości odpowiadającej liczbie domowników. Zarówno stół, jak i krzesła powinny być wykonane z naturalnego drewna oraz dostosowane pod względem stylistycznym do koncepcji wystroju całego pomieszczenia. Warto zatem z rozwagą wybrać meble do jadalni, aby pasowały do siebie i spełniały swoje funkcje.

meble w jadalni

Dodatkowe meble do jadalni do przechowywania

Oprócz stołu i krzeseł, w jadalni warto umieścić także praktyczne meble do przechowywania. Zaoferują sporo cennego miejsca m. in. na zastawę stołową, szkło, obrusy, ściereczki oraz pozostałe elementy kuchennego wyposażenia, które zdecydujemy trzymać w jadalnej części naszego mieszkania. W tej roli świetnie sprawdzą się przeszklone witryny, które pozwolą wyeksponować domową porcelanę, kryształy oraz szkło. Doskonałym wyborem będą także komody wyposażone w drzwiczki, w których będziemy mogli wygodnie przechowywać obrusy, ściereczki i ręczniki, a także przeznaczyć jedną ich część na praktyczny barek na alkohol.

  Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Świetnym wyborem do jadalni będzie także wąska konsola z szufladami, w której można składować dokumenty, rachunki i inne drobiazgi. Nad konsolą możemy natomiast zawiesić praktyczne drewniane półeczki i trzymać na nich różnego rodzaju sezonowe dekoracje, które pozwolą wprowadzić do wnętrza bardziej odświętnego charakteru. Idealnym dodatkiem do jadani będzie także duże lustro oprawione w ramy, które możemy zawiesić u szczytu stołu, nad komodą lub nad konsolą i w ten prosty sposób nadać jadalni dodatkowych walorów ozdobnych. Lustro pozwoli dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie oraz optycznie je powiększyć, co docenią w szczególności posiadacze małych jadalni, o północnej lub wschodniej orientacji.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.