Strona główna » Jak dbać o zamszowe meble?
Zamszowe meble - niebieski fotel

Zamszowe meble – eleganckie, ale czy funkcjonalne?

Meble z obiciem zamszowym cieszą się dużą popularnością szczególnie w elegancko urządzonych mieszkaniach czy w biurach. Niemniej jednak wiele osób wciąż rezygnuje z ich zakupu, sądząc, że są problematyczne w utrzymaniu. O ile bowiem ze skórzanego fotela czy z kanapy plamę można po prostu zetrzeć, o tyle w przypadku zamszu nie będzie już tak łatwo.

Z drugiej strony nakładanie na kanapę jakichkolwiek materiałów ochronnych całkowicie mija się z celem, gdyż burzą one cały efekt estetyczny, jaki daje zamsz. Jeśli posiadamy w domu zamszowe meble, to w przypadku pojawienia się jakiejkolwiek plamy czy zabrudzenia, powinniśmy działać natychmiastowo. W tym celu możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, lecz doskonale sprawdzają się również proste, domowe sposoby.

Codzienna pielęgnacja mebli zamszowych

Na zamszowych meblach osadzają się kurz, roztocza czy sierść zwierząt, dlatego też powinniśmy zadbać o ich codzienną pielęgnację. Jak się okazuje, nie trzeba wiele, aby oczyścić skórzane obicia z zalegających pyłów czy co gorsza, resztek pożywienia. Wystarczy bowiem użyć zwykłego odkurzacza, który zbierze wszelkie zabrudzenia. Niektóre odkurzacze parowe również sprawdzą się do czyszczenia zamszu, jednak wybierajmy tylko modele, które rzeczywiście taką funkcję posiadają. W przeciwnym razie możemy zniszczyć obicie, pod wpływem działania zbyt dużej ilości pary wodnej.

Jak często należy czyścić zamszowe meble?

Wiele zależy od tego, czy posiadamy w domu zwierzęta oraz czy spożywamy posiłki na w salonie, czy też w kuchni. Jeśli nasza kanapa czy zamszowe fotele są w częstym użytku, warto sprzątać je codziennie bądź co drugi dzień. Czynności pielęgnacyjne nie zajmują zbyt wiele czasu, natomiast zapewnią naszym meblom piękny wygląd.

  Mieszkania do wynajęcia

Brązowy pikowany mebel z zamszu

Jak czyścić meble zamszowe przy użyciu detergentu?

Do czyszczenia zamszowych mebli możemy użyć dostępnych w sklepach detergentów. Niektóre z nich przeznaczone są właśnie do powierzchni wykonanych z zamszu – są one droższe, lecz zwykle bardzo skuteczne. Możemy również zdecydować się na detergenty przeznaczenia ogólnego, jednak ważne, aby były one łagodne.

Czyszczenie plam przy użyciu łagodnego detergentu jest niezwykle proste – wystarczy tylko rozpuścić odrobinę środka w letniej wodzie, a następnie zamoczyć w niej ścierkę i przemywać nią plamę. Oczywiście, ścierka musi zostać uprzednio odpowiednio odsączona, tak aby nie wprowadzić nadmiaru wody na materiał. Przy użyciu detergentu możemy usuwać różnego typu zabrudzenia, na przykład suche plamy.

Domowe sposoby na czyszczenie zamszu

Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym wyczyścimy zamszowe meble. Choć budzą one sporo kontrowersji, to pamiętajmy, że te właśnie sposoby były praktykowane podczas czyszczenia mebli zamszowych w latach 70 i 80 XX wieku, gdy specjalistyczne środki czyszczące nie były jeszcze powszechnie dostępne.

Proszek do pieczenia, mąka i puder

Plamy na zamszowych meblach z powodzeniem usuniemy przy zastosowaniu proszku do pieczenia. Sprawdzi się on doskonale w przypadku plam tłustych, na przykład z oleju. Wystarczy posypać proszkiem zabrudzenie i pozostawić na chwilę, a następnie zetrzeć specyfik za pomocą specjalistycznej szczotki do zamszu.

Podobną rolę w pozbywaniu się trudnych plam może pełnić mąka ziemniaczana, którą – tak jak proszek do pieczenia – należy zaaplikować na zabrudzenie i po pewnym czasie usunąć za pomocą szczotki do zamszu. Alternatywnym rozwiązaniem będzie puder dla niemowląt, który w swoim domu z pewnością posiada każda młoda mama.

Szampon do czyszczenia zamszu

Do czyszczenia mebli z zamszu idealnie sprawdzi się suchy szampon do włosów, jednak tutaj należy zachować ostrożność. Szampony przeznaczone do blond włosów będą dobrym rozwiązaniem dla jasnego zamszu, natomiast szampony, których używają brunetki, sprawdzają się w przypadku zamszu ciemnego. Będą one bardzo pomocne przy czyszczeniu plam tłustych. Należy jednak pamiętać, aby plamę w pierwszej kolejności zwilżyć nasączoną letnią wodą ścierką.

  Okna przed zimą - jak je przygotować do mrozów

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.