Strona główna » Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzatora?

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu bez klimatyzatora?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Schłodzenie mieszkania latem

Ze względu na ocieplenie klimatu, lata z roku na rok stają się coraz bardziej gorące. Jeszcze do niedawna trzydzieści stopni było rzadkością. W krótkim czasie może stać się jednak absolutnie normalną temperaturą w lipcu czy sierpniu. Jednocześnie klimatyzacja jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego właśnie warto poszukać sposobów na to, jak ją zastąpić w najbardziej upalne dni. W dzisiejszym tekście przedstawiamy kilka sposobów.

Grube, białe zasłony pomogą w obniżeniu temperatury?

Wielu Polaków dziwi strój mieszkańców pustyni. Beduini i Berberowie noszą powłóczyste, ciężkie szaty do ziemi i szczelnie zasłaniają głowy i twarze. Tego typu ubiór na pierwszy rzut oka nie pasuje do klimatu Afryki Północnej. Tak się jednak składa, że mieszkańcy tych regionów naprawdę wiedzą, co robią!

Grube tkaniny mogą chronić przed skwarem nie tylko ludzi, ale też nasze mieszkania. Na karniszach możemy zamontować zasłony, które będą stanowiły dodatkową izolację termiczną. Jeśli spodziewamy się rekordowych temperatur, możemy zaciągnąć je już rano – zanim przyjdzie południe. Warto postawić też na odpowiedni kolor – konkretnie biały. W o wiele mniejszym stopniu pochłania on światło. Nawet przy pełnym zaciemnieniu w mieszkaniu dalej będzie więc względnie jasno.

Rolety do mieszkania

Rolety zewnętrzne przeciw nagrzewaniu wnętrza

Rozwiązanie bardzo podobne do tego powyżej. Wymaga jednak więcej zachodu. Rolety zewnętrzne również utrudnią upałowi przejęcie kontroli nad naszym mieszkaniem. Ich montaż to jednak dosyć dużo pracy.

Wentylator (albo nawet kilka wentylatorów)

Popularną namiastką klimatyzacji jest wentylator. I przy umiarkowanych temperaturach faktycznie świetnie się sprawdza. Włączamy i już po chwili możemy cieszyć się niższą temperaturą.

  Kolor mebli wenge, kolor podłogi - dąb

Niestety jednak musimy pamiętać, że jeśli wentylator włożymy do piekarnika, powstaje piekarnik konwekcyjny. Prościej mówiąc, przy czterdziestu stopniach Celsjusza nasz wiatrak z dużym prawdopodobieństwem będzie przesyłał gorące masy powietrza z jednego konta mieszkania w drugi. Tutaj dobrym pomysłem może okazać się, ustawienie wentylatora w pobliżu miejsca, w którym jest chłodniej.

W kamienicach klatki schodowe często zachowują niską temperaturę nawet w najbardziej gorące lata. Otwórzmy więc drzwi na korytarz i postawmy wiatrak na progu. Uzyskamy przyjemny, chłodny wiaterek.

Tak samo sytuacja wygląda z piwnicami w starszych domach. Wieje z nich chłodem nominalnie przez cały rok. Również można je wykorzystać, jako „zasobnik” z chłodnym powietrzem.

Schłodzone płytki i pokrewne metody

Powszechnie wiadomo, że płytki ceramiczne bardzo dobrze utrzymują temperaturę. Dlatego właśnie z nich zbudowane są piece kaflowe. Nagrzewają się, a następnie bardzo długo oddają ciepło.

Płytki do mieszkania - ochłodzenie wnętrza

Co ciekawe, płytki można też wykorzystać do chłodzenia. Jeśli po remoncie domu zostało nam trochę wolnym kafelków, włóżmy je na noc do zamrażalnika.

W okolicach południa wystarczy je wyciągnąć i rozłożyć w strategicznych punktach mieszkania. Pamiętajmy jednak, aby płytki leżały raczej pod ścianami, a nie na środku pokoi i korytarza. Stanięcie bosą stopą na taki wychłodzony kafelek nie jest niczym przyjemnym.

Oczywiście istnieją również metody pokrewne. Niektórzy właściciele domów w lecie rozstawiają w pokojach wiadra z wodą i kostkami z lodem. To rozwiązanie jest jednak bardzo mało ekologiczne – dlatego go nie polecamy.

Nawilżanie powietrza sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu

Temperatura odczuwalna i rzeczywista nie są ze sobą tożsame. Czasami umiarkowane upały odbieramy, jako niedające się znieść gorąco. Podobnie w zimie – niekiedy mizerne minus dwa potrafi boleśnie doskwierać.

To jak postrzegamy temperaturę, zależy od wilgotności powietrza. Kiedy wokół nas jest sucho – ciepło doskwiera dużo bardziej.

  Inteligentny dom, inteligentne AGD

Dlatego właśnie lecie warto zadbać o dobre nawilżenie w naszym mieszkaniu. Efekt zwiększonej wilgotności możemy uzyskać na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich jest zwyczajny, prosty i bardzo stary. W naszym lokum rozwieśmy mianowicie namoczone ręczniki.

Drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej specjalistyczne. Na rynku istnieje mianowicie wiele nawilżaczy. Te elektroniczne urządzenia w sposób zaplanowany i metodyczny dostarczają wilgoć do naszego otoczenia. Dzięki nim nawet najbardziej upalne dni sierpnia staną się dla nas o wiele bardziej znośne.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.