Strona główna » Jak dbać o żelazko, aby służyło przez lata?

Jak dbać o żelazko, aby służyło przez lata?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
jak dbać o żelazko

Wiele osób zmaga się z zabrudzeniami stopy żelazka, która pozostawia brzydkie i nieestetyczne ślady na parsowanych rzeczach, a niekiedy doprowadza nawet do ich uszkodzeń. Winą mogą być zapchane kanaliki w stopie żelazka bądź wcześniej przypalone i tak pozostawione żelazko. Czas pożegnać się z tym problem i zacząć cieszyć się zawsze czystym żelazkiem oraz zadbać o nie tak, by służyło przez długie lata, a ubrania były zawsze świetnie wyprasowane. Jak dbać o żelazko?

Jak pozbyć się kamienia z żelazka?

Warto pamiętać, że nie każde żelazko może wymagać odkamieniania. Jeśli żelazko posiada system Anti-Calc wystarczy wyczyścić kasetę odpowiedzialną za zbieranie kamienia, wysypać zebrany tam kamień i umyć pojemnik. Ewentualnie można za oczyścić manualnie otwory w stopie żelazka.

Metody odkamieniania żelazka:

Ocet, jeśli widoczny jest mocny osad z kamienia należy wlać 1/3 czystego octu do pojemnika na wodę, jeśli jednak osad jest stosunkowo mały bądź żelazko jest systematycznie czyszczone odpowiednia będzie mieszanka 1/3 octu oraz 1/3 wody. Do tego procesu należy rozłożyć na deskę do prasowania stary ręcznik, następnie na nim umieścić ręcznik papierowy. Włączyć żelazko i ustawić na pełną moc parowania, pozostawiając je do całkowitego parowania zawartości. Można pomóc w generowaniu pary, jeśli żelazko posiada taką możliwość.

Warto metodę tę wykonywać w pobliżu wyciągu lub blisko okna, ponieważ opary mogą działać drażniąco. Jeśli wyparuje już całość octu, należy uzupełnić cały pojemnik wodą i ponowić proces odparowywania całej wodzie. Następnie trzeba pozostawić żelazko, do ostygnięcia jego stopy. Gdy żelazko jest już zimne za pomocą odrobiny octu, patyczków do uszu oraz drewnianych wykałaczek należy wyczyścić otwory. Pierwsze prasowanie warto wykonać na ręczniku, ponieważ mogą wypaść jeszcze pozostałe po czyszczeniu otworów okruchy pozostałego kamienia. Teraz żelazko jest gotowe i pozbawione kamienia!

  Blat laminowany na ścianie w kuchni

Roztwór w kwaskiem cytrynowym, powyższą metodę można wykonać krok po kroku z użyciem roztworu kwasku cytrynowego zamiast octu.

Aby uniknąć częstego osadzania się kamienia należy pamiętać, by po zakończonym prasowaniu nie pozostawiać wody w żelazku oraz koniecznie przechowywać żelazko w pozycji stojącej, wtedy woda nie pozostanie w kanalikach, nie wyschnie i nie pozostawi brzydkiego osadu.

Jak dbać o żelazko – Metody czyszczenia zabrudzeń w zależności od rodzaju stopy:

Istnieje kilka metod pozwalających skutecznie pozbyć się zabrudzeń powstałych na stopie żelazka, oto kilka z nich.

Folia aluminiowa – pogniecioną lekko folię aluminiową rozłożyć na desce do prasowania i wyprasować ją żelazkiem rozgrzanym do średniej temperatury. Ta metoda będzie odpowiednia do wszystkich typów żelazek.

Sok z cytryny – skropiony sokiem z cytryny ręcznik lub ścierkę typu frotte należy wyprasować lekko rozgrzanym żelazkiem i prasować do momentu, aż całe zabrudzenie zniknie. Metoda sprawdzi się do wszystkich typów żelazek.

Magiczna gąbka – zmoczoną gąbką delikatnie i cierpliwie trzeć zimną stopę żelazka, aż zabrudzenie zniknie. Następnie płukać żelazko i cieszyć czystą powierzchnią. Sposób odpowiedni dla wszystkich rodzajów żelazek.

Ocet – miękką szmatką nasączoną octem przetrzeć powstałe przypalenia i zabrudzenia, żelazko powinno być zimne. Sposób bezpieczny dla żelazek z teflonową oraz ceramiczną stopą.

Soda oczyszczona – papkę z sody oczyszczonej i wody, nałożyć odczekać kilka minut i dokładnie opłukać. Dobrze jest oczyścić przed prasowaniem otwory z pozostałego roztworu. Nie stosować na powłokach ceramicznych oraz teflonowych.

Sztyft do czyszczenia – na rynku są dostępne specjalne sztyfty do czyszczenia żelazek z przypaleń. Stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak dbać o żelazko – prewencyjnie zapobiegać powstawaniu kamienia i jego osadów?

Domowy płyn do prasowania:
– 200ml wody,
– 40ml spirytusu,
– 20-25 kropel olejku z drzewa herbacianego (działanie antybakteryjne i dezynfekujące) – wymieszać miksturę i dodać bezpośrednio do żelazka lub spryskiwacza.

  Wybieramy kolor - system NCS

Ponadto na rynku dostępne są gotowe płyny do prasowania, których stosowanie zmniejsza ilość powstawania osadów z kamienia i dba o żelazko. Mamy nadzieję, że podpowiedzieliśmy jak dbać o żelazko, aby posłużyło nam przez długie lata.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.