Strona główna » Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Wydawać by się mogło, że wybór drzwi do salonu nie powinien stanowić problemu. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste. Wybór drzwi i ich rodzaj, w głównej mierze zależy od pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Inne drzwi zamontujemy w kuchni, inne w sypialni, a jeszcze inne w łazience. Dobrze dobrane drzwi powinny wtapiać się w aranżację pomieszczenia i być jego dopełnieniem. Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różną powierzchnię, a także różne kolory. Decydując się na konkretny model drzwi musimy wziąć pod uwagę nie ich wygląd, a to gdzie będą montowane.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi mogą otwierać się w różny sposób. Dlatego zanim je wybierzemy, dobrze mniej więcej rozplanować urządzenie pomieszczenia.

  • Drzwi rozwieralne to tradycyjne drzwi, które mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Ich skrzydło jest otwierane przez obrót względem osi pionowej. Wybierając ten rodzaj drzwi musimy zadecydować czy będą prawo- czy lewoskrzydłowe.
  • Drzwi przesuwne sprawdzą się na małych przestrzeniach. Ich otwieranie nie ingeruje nie przestrzeń pomieszczenia. Mogą być naścienne, ale wówczas trzeba zostawić miejsce na ścianie lub chowane w ścianie ( o nich warto pomyśleć podczas budowy ścian działowych).
  • Drzwi harmonijkowe również zajmują mało miejsca. Składają się z wąskich, połączonych zawiasami elementów. Decydując się na ich montaż, musimy pamiętać, że po otwarciu zmniejszają szerokość otworu.
  • Drzwi składane (łamane) – również zajmują mniej miejsca. ich skrzydło podzielone jest na dwa lub więcej elementów. Zamknięte wyglądają jak drzwi przesuwne lub tradycyjne rozwieralne.
  • Drzwi wahadłowe – wymagają najwięcej miejsca. W ich przypadku obrót skrzydła następuje względem osi pionowej przechodzącej przez boczną krawędź. Otwierają się na obie ściany i zamykają samoczynnie.

Wybór materiału

Na rynku dostępne są drzwi zrobione z drewna litego lub klejonego. Technika klejenia warstwowego powoduje, że elementy drzwi są odporne na paczenie i mają większą wytrzymałość niż elementy z drzewa litego. Popularnymi płytami, z których zrobione są drzwi są:

  • płyta wiórowa;
  • płyty pilsniowa;
  • MDF
  • HDF
drzwi wewnętrzne z drewnadrzwi wewnętrzne ze szkła

Producenci do produkcji drzwi wykorzystują najczęściej następujące gatunki drewna: sosna, dąb, mahoń, jesion i buk. Oprócz drzwi drewnianych można wybrać drzwi zrobione ze szkła. Jednak szklane drzwi to rozwiązanie wciąż ekstrawaganckie. Takie drzwi nadają lekkości i elegancji pomieszczeniom. Są wykonane z klejonego lub hartowanego szkła, dzięki czemu są odporne na uderzenia. W przypadku stłuczenia rozbijają się na fragmenty z tępymi krawędziami.

  Błękit w kuchni

Drzwi pełne czy częściowe?

W zależności od pomieszczenia, w którym znajdą się drzwi wybieramy drzwi pełne lub z przeszkleniem. Ta druga opcja zapewnia przenikanie światła dziennego. Mleczne lub zdobione szkło pozwala na zachowanie prywatności. Drzwi pełne zapewniają jednak, większą prywatność i odgrodzenie pomieszczenia od reszty domu. Lepiej również wyciszają. Drzwi pełne polecane są do sypialni, łazienki, pokoi dziecięcych czy pomieszczeń służących do pracy.

Jak dobrać drzwi do pomieszczenia?

Sam wybór rodzaju drzwi i materiału, z którego zostały zrobione, to nie wszystko. Ważne jest, aby drzwi pasowały wizualnie do całości pomieszczenia. Najlepszym wyborem jest wybór drzwi pochodzących z jednej serii, od tego samego producenta. Nawet jeśli drzwi będą się różnić między sobą, bo część będzie przeszklona, a część pełna, wówczas i tak będą do siebie pasować, a my unikniemy efektu niespójności w mieszkaniu.

Jak zmierzyć drzwi?

Wymiar drzwi często spędza sen z oczu. Aby poznać ich wymiar należy zmierzyć odległość między wewnętrznymi krawędziami ościeżnicy. Ościeżnica to osadzona w przejściu rama, w której mocuje się później drzwi. Jeśli urządzamy mieszkanie w stanie surowym lub w stanie generalnego remontu, wówczas zaczynamy od wyboru odpowiedniej ościeżnicy. Z reguły są one sprzedawane w komplecie ze skrzydłem drzwi. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko do siebie pasuje.

W standardzie drzwi mają wysokość 203 cm i szerokość 80 cm. Jednak na rynku możemy dostać drzwi mniejsze i większe w szerokości (60, 70, 80, 90 czy 100cm). Wąskie drzwi sprawdzą się gdy mamy wąski otwór w ścianie i nie ma miejsca na szersze drzwi. Musimy pamiętać, że minimum 80 cm to szerokość, która zapewnia nam wygodę przechodzenia.

Ile kosztują drzwi wewnętrzne?

Koszt drzwi uzależniony jest od materiału, z którego zostały wykonane. Najtańsze, wykonane z płyty MDF w standardowym rozmiarze, możemy kupić już od 100 zł. Drzwi z płyty HDF z wypełnieniem typu „plaster miodu” w standardzie to koszt rzędu 150-300 zł.

Drzwi drewniane w zależności od zdobień czy przeszklenia, a także rodzaju drewna to koszt rzędu 1300-1500 zł. Większe drzwi, drzwi dwuskrzydłowe będą znacznie droższe – od ok. 2500 – 4000 zł.

  Jak wykonać fresk na ścianie?

Koszt drzwi harmonijkowych to wydatek rzędu 80-300 zł. Drzwi przesuwne kosztują między 250 – 500 zł – tu wiele zależy od materiału i ich wyglądu. Droższe też są drzwi szklane – od ok. 650 zl do 1500 zł i więcej.

Kompletna ościeżnica będzie nas kosztować ok. 150-300 zł. Cena klamki również uzależniona jest od materiału i wyglądu. Jej koszt to od ok. 15 zł nawet do 1000 zł, jeśli postawimy na model ekstrawagancki i designerski. Montaż drzwi wewnętrznych, w zależności od miasta, to koszt ok. 200-400 zł za jedne drzwi.

Najmodniejsze kolory drzwi we wnętrzu

białe drzwi pokojoweUrządzając mieszkanie musimy pamiętać, aby każdy pokój był wykonany w podobnej stylistyce, a wszystkie elementy były spójne. Nie inaczej jest z kolorem drzwi. Są one dopełnieniem urządzanej przestrzeni i muszą pasować do stylu we wnętrzu.

Najmodniejszym kolorem, w ostatnim czasie, jest biel. W ostatnim czasie wiele osób urządzając mieszkania, zwraca się w kierunku natury. W ten trend świetnie wpisuje się stylistyka skandynawska. Dominują w niej elementy z naturalnych materiałów o minimalistycznym wyglądzie. I właśnie do stylu skandynawskiego idealnie pasuje biel. Gładkie, białe drzwi, które zamontujemy na białej ścianie, idealnie wtopią się w wystrój pokoju. Da to wrażenie spójności. Dodatkowo pozwoli to na optyczne powiększenie wnętrza. Zaś białe drzwi na szarej ścianie będą stanowiły oryginalny element wystroju. Warto przy tym pamiętać, że drzwi w tym kolorze najlepiej wyglądają z jasną podłogą.

Kolejnym popularnym stylem urządzania mieszkań, jest styl boho. W tym stylu rządzą rustykalne elementy w odważnej kolorystyce. Tak więc we wnętrzach nie może zabraknąć intensywnych odcieni, takich jak ciemny róż, granat czy butelkowa zieleń. Nie tylko ściany w tym stylu są malowane na odważne, modne kolory. Również drzwi mogą stanowić odważny element w stylu boho. Drzwi w kolorze musztardowym lub głębokiej butelkowej zieleni dodadzą wnętrzu charakteru i sprawią wrażenie, że pomieszczenie wygląda niczym wnętrze paryskiej bohemy.Chcąc urządzić mieszkanie w stylu boho, możemy zdecydować się na renowacje starych drzwi. Jednak zanim je pomalujemy, należy je dokładnie oczyścić i wyrównać ich powierzchnię, a następnie pokryć je białą farbą. Dopiero wówczas możemy pomalować drzwi na wybrany kolor. Wybierając kolor drzwi pamiętajmy, aby dopasować go przede wszystkim do stylu, w jakim urządzamy mieszkanie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.