Niezależnie od funkcji, na które się zdecydujemy, warto aby urządzenie miało uniwersalne rozwiązania, przydatne zarówno dla wytrawnych kucharzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki w kuchni. Poniżej kilka praktycznych porad.
Po pierwsze piekarnik powinien być wyposażony w system ułatwiający jego czyszczenie, które w tradycyjnych piekarnikach bywa uciążliwe. Dlatego sprawdź, czy piekarnik ma system pyrolitycznego czyszczenia lub przynajmniej, czy jest pokryty specjalną emalią katalityczną, która pomaga zachować czystość. Unikniemy w ten sposób konieczności szorowania wnętrza lub nieprzyjemnego zapachu przypalanego tłuszczu, gdy nie wyczyścimy go odpowiednio.
Po drugie rozważ zakup piekarnika ze specjalnymi prowadnicami, które w łatwy, stabilny i bezpieczny sposób pozwolą wysunąć blachy, bez ryzyka ich upuszczenia. To nie fanaberia, a ułatwiające prace rozwiązanie, które docenisz przygotowując zapiekanki czy pieczenie.
Po trzecie zwróć uwagę na kolor i stylistykę piekarnika. Powinien pasować do wystroju kuchni, a nawet być jego dopełnieniem. Pamiętaj też, że piekarnik będzie Ci służył przez lata, dlatego przyjrzyj się także jakości jego wykonania.
Po czwarte zdecyduj czy chcesz mieć piekarnik do zabudowy w tzw. ”słupku”, niezależny od płyty kuchennej czy też piekarnik ma być zintegrowany i pracować razem z płytą kuchenną. Jeśli dużo pieczesz i masz miejsce w kuchni polecamy zabudowę w „słupku”. W takim przypadku możesz umieścić piekarnik na wysokości wzroku i korzystać z niego bez schylania się (Twoje plecy z pewnością to docenią). Producenci w swojej ofercie mają też modele z drzwiami otwieranymi do boku (zdjęcie). Przy zabudowie w „słupku”, to wygodne rozwiązanie
Po piąte wybierz typ piekarnika – regularny (wysokość ok. 60 cm) lub piekarnik kompaktowy, który jest dobrym rozwiązaniem, gdy dysponujemy mniejszą powierzchnią zabudowy kuchni (wysokość ok. 40 cm). Piekarnik kompaktowy od zwykłego różni się wysokością, a co za tym idzie liczbą blach, które można jednocześnie do niego włożyć. O ile w standardowym piekarniku możemy się pokusić o pieczenie na trzech poziomach jednocześnie, o tyle w piekarniku kompaktowym jest miejsce na swobodne umieszczenie dwóch blach.
Teraz odpowiedz sobie na pytanie: jakie potrawy będziesz przyrządzać? Od tego zależy liczba programów piekarnika. Dla sporadycznego kucharza z powodzeniem wystarczy 5-6 podstawowych programów pieczenia.
Jeśli zależy Ci na zdrowej diecie, może zainteresuje Cię oferta piekarników parowych np. piekarnik parowy Electrolux EOB98000X. W takim piekarniku można piec, piec z dodatkiem pary lub nawet gotować na parze. Potrawy przygotowane przy udziale pary zachowują smak i wartości odżywcze.
Z kolei, jeśli nie masz talentu kulinarnego, a chcesz zabłysnąć przed rodziną i przyjaciółmi oryginalnymi potrawami, wypróbuj nową generację inteligentnych piekarników (np. piekarnik Inspiro EOC69400X), które mają zaprogramowane pieczenie większości potraw. Nie będziesz musiał martwić się, w jakiej temperaturze, jak długo i przy użyciu jakich grzałek przyrządzić daną potrawę. Piekarnik zrobi to za Ciebie.