Strona główna » Jaką podłogę do salonu wybrać?
podłoga jasna

Urządzenie atrakcyjnego oraz eleganckiego salonu to pragnienie wielu ludzi. W końcu jest to jedno spośród najważniejszych wnętrz w każdym domu. Salon z jednej strony spełnia role funkcjonalne oraz winien gwarantować nam właściwą powierzchnia do wypoczynku. To właśnie tam pragniemy zwykle odpocząć po ciężkim dniu w pracy oraz zapomnieć o całym stresie. Z drugiej strony jest to pomieszczenie, jakie musi się doskonale prezentować. To właśnie w salonie przyjmujemy zazwyczaj gości oraz organizujemy spotkania towarzyskie.

Z owego względu zadbanie o właściwy wygląd tego pomieszczenia jest niezwykle ważne. W obecnym świecie liczy się, aby być na czasie z obowiązującą modą, zwłaszcza pod względem aranżacji wnętrz. Nie chcesz przecież wybudować dom bądź zrobić remont po swojemu oraz za parę lat powiedzieć, że pomieszczenia są przestarzałe. Stylistyka, klarowność, uczucie przestrzeni – nordycki styl jest jeszcze bardziej rozchwytywany w urządzaniu salonu. Wykorzystaj trzyrzędową klepkę, co pozwali Ci stworzyć podłogę naprzemiennie, nie tracąc przy tymże jej prawdziwego odcienia, natomiast zdecydowanie obniżysz koszty inwestycji. Nowoczesność to zabawa odcieniem, jaka zapewnia przystosowanie każdych mebli oraz gadżetów.

Podłoga tradycyjna w salonie – co się sprawdzi?

Pragniesz mieć piękną drewnianą podłogę w salonie? Dobierz drewno w I rodzaju, jest trwałe oraz jednolite, nie ma ciemnych sęków oraz dużych przebarwień. Jasne drewno bukowe, jesionowe, szlachetne przytłumione beżowe dębowe, lub ciepłe czereśniowe czy gruszowe. Sztuczność drzewem w salonie jeszcze powszechniej wykorzystuje się w owej roli płytki ceramiczne, jakie od niedawna weszły zdecydowanie na nasze salony. Gdy mają być delikatnym tłem dla pozostałych elementów urządzenia salonu powinny mieć nierzucający się odcień, w kolorach beżu, brązu, szarości. Istotna jest także ich faktura – płytki na podłogę w salonie powinny być gładkie oraz matowe. Takie płytki będą bardziej przygaszone, dyskretne aniżeli płytki świecące bądź rustykalne.

Jak podłoga do salonu – jakie drewno wybrać?

Gdy zdecydujesz się na podłogę drewnianą w salonie, masz gwarancję, iż jest to artykuł niezwykle mocny oraz będzie służył Ci poprzez długie lata. Największym kłopotem jest jednakże dobór właściwego typu drzewa. Jakie drewno sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Podłoga z drewna rodzimego lub egzotycznego? Z polskich typów drzewa najtwardsze to dąb, jesion, grab i modrzew. Wszelkie owe typy nadają się na podłogi do pokój aktywnie wykorzystywanych. Jednakowo odporne, lecz niewątpliwie mniej powszechne jest drewno klonowe i jawor. Egzotyczne drzewa, takie jak: merbau, wenge lub tek, charakteryzuje wytrzymałość na naruszenia, natomiast również wilgotność.

  Luksus, czyli wnętrza w stylu Royal Chic

zimna barwa oświetlenia

Podłogi drewniane – gatunki drewna.

Mocna podłoga drewniana w ogromnym stopniu zależna jest od rodzaju drzewa, z jakiego jest zrobiona. Najdroższe, ale niezwykle doceniane są podłogi drewniane zrobione z drewna egzotycznego np. jatoba, merbau lub sucupira. Nieco tańsze oraz jednakowo lubiane pod względem odporności są krajowe typy takie jak dąb i jesion. Najlepiej unikać sosny, gdyż jest dosyć miękka oraz zbytnio nie sprawdza się dobrze podczas używania. Podłoga drewniana niewątpliwie najlepiej pasuje do tradycyjnych wnętrz. Należałoby zadbać o niezwykle ważny aspekt którym jest przystosowanie podłogi do drzwi wejściowych pokojowych – warto, żeby były w tychże samych odcieniach.

Parkiet – klasa sama w sobie.

Znacznie powszechniejszy od desek z litego drewna jest teraz parkiet. Cena takiej podłogi jest niejednokrotnie chociażby o połowę mniejsza w porównaniu z dylami podłogowymi. Parkiet masywny przeważnie ma grubość 22 mm. Wielkość klepki sięga najwyżej 70 mm, natomiast długość – 500 mm. Parkiet składa się we wzór – przeważnie jest to jodełka, cegiełka, rzadziej szachownica, lecz tutaj decyzja zależy jedynie od wyobraźni właściciela. Gdy parkiet montowany jest w ogromnym salonie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ze sobą różnorodne kolory drzewa oraz tworzyć z nich ogromne wzory. Istotne jednakże, żeby wszelkie wykorzystane deski miały porównywalną wytrzymałość. W mniejszych salonach odpowiedniejsza będzie podłoga w jednakowej tonacji bądź stworzona w bardziej delikatny wzór.

podłoga salon

Panele winylowe – cechy charakterystyczne

Pomimo tego, iż panele winylowe pojawiły się niedawno, zdobywają jeszcze większą popularność oraz są chętnie wybierane jako zamiennik paneli podłogowych. Czym się od nich różnią? Panele winylowe można przyjąć za pośrednie rozwiązanie między panelami podłogowymi natomiast podłogą drewnianą zarówno pod względem cenowym, jak również jakościowym. Wodoszczelność oraz termoelastyczność to podstawowe właściwości, jakie charakteryzują panele winylowe. Cena, jaką należy za to dać, jest niewiele większa od wartości pozostałych rozwiązań. Są one zrobione z tworzywa sztucznego oraz dzięki temu możliwe jest również utrzymanie doskonałej wytrzymałości na naruszenia mechaniczne.

  Mieszkanie dla pary z dzieckiem w Krakowie – jakie wybrać?

Płytki ceramiczne.

Płytki podłogowe zwykle kojarzą nam się z kuchniami, łazienkami oraz przedpokojami. Praktyka wskazuje jednakże, iż stosowane są jeszcze chętniej również w salonach. Ich wygląd już dawno odszedł od standardowo rozumianej płytki ceramicznej. Teraz, pośród propozycji wielu sklepów internetowych i stacjonarnych, możesz wybierać zarówno pośród tradycyjnych eleganckich wariantów, jak również bardziej innowacyjnych płytek np. na wysoki połysk. Dzięki takiej rozmaitości stworzysz we własnym salonie niezapomniany klimat, jaki (identycznie jak podłoga drewniana) będzie służyć Ci poprzez mnóstwo lat. Czemu warto rozważyć ową możliwość? Jest tańsza aniżeli drewniany parkiet, natomiast jednakowo trwała oraz efektowna.

pokój dzienny

Posadzka z litych desek.

Podłogi z litych desek są trwałe oraz atrakcyjne. Muszą być one jednakże wybrane – bez sęków oraz pozostałych wad. Deski pasują szczególnie do pomieszczeń tradycyjnych oraz rustykalnych. Owe dedykowane na podłogę układa się od strony okna bądź – w małym pomieszczeniu – blisko dłuższych ścian. Deski muszą pasować do siebie nawzajem pod względem rysunku słojów oraz barwy. Klasycznie układa się je na styk (uciskając klinami oraz klamrami stolarskimi) oraz przybija szpikulcami (wbijanymi w wyżłobienie wpustu na krawędzi bocznej) do legarów. Posadzkę z desek można także umocować na pióro-wpust bądź na zakładkę. Należałoby pamiętać, iż po ułożeniu na legarach jej poziom zwiększy się o parę centymetrów.

A może panele podłogowe?

Niejednokrotnie do wykańczania podłogi w salonie stosuje się podłogowe panele. Ich dobór również jest niezwykle zróżnicowany. Z łatwością można dostosować panele do niemalże każdego trybu wnętrzarskiego, jednakże asceci z pewnością zwrócą uwagę, iż owego rodzaju artykuł to jedynie tańsza oraz mniej korzystna opcja dla desek z najprawdziwszego drzewa. Na rynku dostępne są panele na rozmaitych poziomach cenowych, zacząwszy od kilkunastu złotych za metr kwadratowy, natomiast kończąc na wartościach podobnych do desek. Biorąc pod uwagę droższe rozwiązania należałoby zastanowić się czy nie lepiej w takiej sytuacji postawić na drewno, jakie przedstawia się niewątpliwie szlachetniej oraz które dzięki naprawie można kilkukrotnie odnawiać, poprawiając wygląd podłogi. Ponadto przestrzega się żeby nie wybierać tylko najtańszych paneli, gdyż po określonym czasie możesz tego niewątpliwie bardzo żałować.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.