Strona główna » Jak wykonać remont pokoju dziecka szybko, łatwo i bezpiecznie?

Jak wykonać remont pokoju dziecka szybko, łatwo i bezpiecznie?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
pokój dziecka

Nikt z nas nie lubi remontów, wszak generują sporo kurzu, brudu i choć efekt może być zadowalający, to jednak często pozostaje uczucie niedosytu. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wykonać remont pokoju dziecka, aby było szybko, łatwo, bezpiecznie, a dodatkowo satysfakcjonująco.

Co wybrać na ściany do pokoju dziecka?

Wybierając materiały do pokoju dziecka trzeba baczną uwagę zwrócić na ich toksyczność. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku małych alergików. Zwykłe farby do ścian mogą zawierać szkodliwe substancje. Dlatego rekomendujemy te, które dedykowane są do pokoi dziecięcych. To tzw. farby wegańskie. Pewnie słyszałeś jak Meghan Markle zleciła wymalować pokój swojego dziecka właśnie taką farbą. Od razu podniosły się głosy, że to fanaberia. Tymczasem okazuje się, że w farbach wegańskich znajdują się dodatki olejków, które mają działać jak aromaterapia, natomiast nie ma szkodliwych związków. Przykładowo farba z olejkiem eukaliptusowym i rozmarynowym ma wzmacniać pamięć i wzmocnić układ odpornościowy. Nieco mniej kosztownym wydatkiem, ale także niepylącym będą panele korkowe. Tutaj musisz wybrać dedykowany klej montażowy. Musisz wiedzieć, że panele korkowe są niezwykle prozdrowotne. Neutralizują bakterie, grzyby i pleśnie, a ponadto nie wnika w nie kurz i łatwo się je czyści. Doskonale izolują termicznie i akustycznie, zatem dziecko, niezależnie od wieku ma idealne warunki do snu. Jeśli decydujesz się na takie wykończenie to odpowiedni klej do montażu znajdziesz w sklepie Ataszek.pl. Warto podkreślić, że montaż paneli korkowych nie nastręcza trudności i można go wykonać bardzo szybko.

  Jak wyciszyć mieszkanie?

Bezpieczne podłogi w pokoju dziecka, czyli wykładzina winylowa albo panele korkowe i miękki dywan

Niewątpliwie nie tylko ściany, ale również podłogi muszą być wykończone w sposób bezpieczny, a jeśli dotychczasowo użytkowana podłoga mocno skrzypi, a ponadto jest już wysłużona bądź panele są nierówne, to koniecznie trzeba to naprawić. To okazja do wymiany na materiał najlepszy dla dzieci. Świetnie sprawdzi się wykładzina winylowa. Może nie jest najtańsza, ale na pewno bezpieczna i trwała na lata. Bardzo często wykorzystywana jest w placówkach przedszkolnych, dlatego warto zainwestować w nią także we własnym mieszkaniu. Przypadkowe potknięcie czy upadnięcie dziecka na taką podłogę nie spowoduje większych szkód, a podłoże zamortyzuje upadek. Dobrym wyborem podobnie jak na ściany będzie także korek, a na niego w części można położyć miękki dywan. Tutaj ważne, by nie wybierać tego z długim włosiem, który trudno utrzymać w czystości, a wybieranie spomiędzy niego zalegających okruszków jest iście syzyfową pracą.

Półki na wygodnej wysokości z wyoblonymi krawędziami, szafki z cichym domykiem oraz szafa z dobrej jakości prowadnicami

Dziecko lubi mieć w zasięgu ręki ulubione zabawki, dlatego warto zamontować dla niego półki na odpowiedniej wysokości. Nie trzeba wcale stosować wkrętów, gdyż sprawdzi się taśma montażowa. Jednak jeśli stawiasz na tradycyjne rozwiązania oprócz wkrętów możesz użyć do wypełnienia także kleju, dla wzmocnienia efektu. Istotne znaczenie ma by szafki miały wyoblone krawędzie. Gdyby dziecko przypadkowo się o nie uderzyło, nie wyrządzi sobie krzywdy. Istotne znaczenie ma także cichy domyk szuflad i szafek. Unikniesz trzaskania, a dziecko nie przytrzaśnie sobie paluszków. Szafa powinna być wyposażona w wysokiej jakości prowadnice, które są stabilne, a jednocześnie pozwalają na powolne zamykanie poszczególnych części szafy. Warto wybrać meble kolorowe, albo przynajmniej z kolorowymi akcentami. Nie ma obaw, że wkrótce trzeba będzie je wymienić, a jeśli wykończenie się dziecku znudzi, zawsze można postawić na specjalne naklejki na fronty, czyli okleiny meblowe, dzięki którym można całkowicie zmienić wygląd mebla.

  Fabryka Form

Zmiany w pokoju, czyli nowe łóżko i strefa nauki

Remont pokoju dziecka może wiązać się z kolejnym etapem w jego życiu, czyli wkroczeniem do grona uczniów. W tej sytuacji trzeba zadbać o stworzenie strefy nauki. Biurko będzie jego niezbędnym elementem. Trzeba też wybrać dobrej jakości bezpieczne krzesło, które zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, co zapobiegnie skrzywieniom spowodowanym niewłaściwą postawą podczas siedzenia. Kiedy dziecko rośnie trzeba również wymienić łóżko, najczęściej maluch do 2, czasem nawet 3 roku życia śpi jeszcze w łóżeczku, czasem tylko z jednej strony usuwa się barierkę, aby miało większą swobodę. Jednak później przychodzi pora na „dorosłe” łóżko. Warto od razu zainwestować w model o długości 180 cm, chyba, że wiesz, że po kilku latach będziesz je wymieniać, wtedy możesz pozwolić sobie na długość 140 lub 160. Ważne, by dziecko miało zapewniony najwyższy stopień wygody.

Remont w pokoju dziecka nie musi wiązać się z pracami pochłaniającymi dużą ilość czasu. Decydując się na przedstawione rozwiązania zapewnisz dziecku najlepsze i przyjazne warunki.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.