Strona główna » Jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe?

Jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
krzesło biurowe

Zgodnie ze statystykami coraz więcej osób pracuje w pozycji siedzącej. Jednak zbyt długie siedzenie w tej samej pozycji może przynosić bardzo wysokie ryzyko wystąpienia dolegliwości chorobowych. Może być to między innymi ból kolana, kręgosłupa, łydek, głowy, a także sztywność karku. Dlatego aby przeciwdziałać tego typu następstwom siedzącego stylu życia warto zdecydować się na zakup fotela ergonomicznego. Zapewni on wysoki komfort w czasie pracy, a także doskonałe wsparcie dla całego kręgosłupa.

Na rynku dostępne są krzesła biurowe w bardzo wielu modelach i wariantach. Co więcej wizualnie często nie różnił się z wyglądem. Należy jednak pamiętać, że krzesła biurowe mogą znacząco różnić się jakością. Ważne jest zatem, aby dobre ergonomiczne fotele spełniają szereg wymogów oraz umożliwiały utrzymanie właściwej pozycji ciała i nawet w czasie wielogodzinnej pracy przy biurku. Jednym z elementów wyróżniających dobrej jakości krzesła ergonomiczne jest możliwość wyprofilowanie oparcia. Do tego istotne jest również możliwość regulacji siedziska, fotela, a przez to dopasowanie go do ciała i kształtu kręgosłupa. Warto mieć również na uwadze, że dobry fotel ergonomiczny może być stosowany zarówno w domu jak i biurze. Ważne jest jednak, aby spełniał on normy BHP.

Spis treści porady

Czym charakteryzuje się dobre krzesło biurowe?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami BHP ergonomiczny fotel biurowy powinien znajdować się w każdym miejscu pracy, w którym pracownicy spędzają co najmniej cztery godziny siedząc przy komputerze. Zatem przepisy bardzo jasne określają warunki, które powinny być spełnione od zakresie przystosowania miejsca pracy dla pracowników. Krzesło ergonomiczne powinno być przede wszystkim wygodne, stabilne, a także zapewniać kręgosłupowi naturalne wygięcie. Musi stanowić także oparcie dla kończyn dolnych. Dodatkowo istotne jest, aby fotel posiadał pięcioramienną podstawę wraz z kółkami. Znacznie zwiększa to mobilność mebla, a jednocześnie umożliwia obrót wokół osi o 360 stopni.

  Czekolada w salonie

Przepisy BHP określają także, że fotel ergonomiczny powinien posiadać możliwość regulowania wysokości siedziska i to na poziomie 45 – 50 cm, a także regulacji podłokietników. Co więcej regulowane musi być także oparcie i to w zakresie 5 stopni do przodu, a także 30 stopni do tyłu. Fotel musi być również odpowiednio wyprofilowany, zwłaszcza w dolnym odcinku kręgosłupa. Dzięki temu może zapewniać swobodę ruchów. Zmniejsza to zatem bóle kręgosłupa, a także neutralizuje negatywne ułożenie kręgosłupa w czasie pozycji siedzącej

Ergonomiczne meble – to znaczy jakie?

Ergonomiczne krzesła biurowe muszą zapewniać utrzymywanie właściwej postawy ciała w czasie siedzenia i pracy za biurkiem. Dlatego podczas zakupu należy kierować się głównie ergonomię oraz stosowanie nowoczesnych mechanizmów dotyczących regulacji poszczególnych elementów, takich jak wysokość siedziska, kąt nachylenia oparcia, a także regulacja podłokietników. Ważnym elementem fotela ergonomicznego są właśnie podłokietniki. Powinny posiadać system regulacji, aby dzięki temu odciążyć stawy barkowe oraz mięśnie karku. Ten sposób minimalizuje się ryzyko bólu głowy, a także sztywności i napięcia w okolicy karku. Meble ergonomiczne powinny znaleźć się zatem w każdym biurze, gdyż zwiększa to efektywność pracy oraz minimalizuje ryzyko chorób zawodowych.

Gdzie znaleźć ergonomiczne krzesło biurowe?

Kluczowym elementem podczas wyboru fotela ekologicznego są także regulowane zagłówki. Pozwalają odciążyć kark, a jednocześnie wspierają kręgosłup na jego całej długości. Istotne jest aby zagłówek umożliwiał utrzymywanie właściwej i naturalnej pozycji głowy. W ten sposób chroni ją przed bólem, co jest bardzo często występującą dolegliwością w przypadku osób pracujących za biurkiem.

Uwagę zwracać należy także na miękkość siedziska oraz głębokość. Musi ona zapewniać oparcie Przynajmniej dla dwóch trzecich długości ud. Jestem o tyle ważne, że w ten sposób może skutecznie zapobiegać pojawieniu się rwy kulszowej. Ostatnim elementem podczas zakupu fotela ergonomicznego jest materiał wykorzystywany do jego produkcji. Idealnie Sprawdzają się modele z oparciem oraz siedziskiem, które wyścielone są specjalną siateczką mesh. Dzięki niej można liczyć na doskonałą cyrkulację powietrza, a jednocześnie z łatwością utrzymywać fotel w czystości. Fotele ergonomiczne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Decydując się na zakup przez internet można liczyć na dużo większy wybór, a także łatwy porównywanie poszczególnych modeli.

  ABC - urządzanie pokoju dziecka

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.