Strona główna » Co zyskujesz, kupując oczyszczacz powietrza latem

Co zyskujesz, kupując oczyszczacz powietrza latem

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
oczyszczacz powietrza

W Polsce oczyszczacze powietrza używane są głównie do ochrony przed smogiem, dlatego najczęściej kupujemy je jesienią i zimą. Nie masz jeszcze takiego urządzenia i czekasz z zakupem do przyszłego sezonu? To błąd, ponieważ istnieje kilka powodów, żeby zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza właśnie teraz.

Masz więcej czasu na przemyślany wybór

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli domowe piece i kotły grzewcze. Z tego powodu początek sezonu grzewczego zbiega się z początkiem informacji o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczeń. Świadomość ich szkodliwości może skłonić do szybkiego zakupu oczyszczacza powietrza, a w konsekwencji do wyboru niewłaściwego urządzenia.

Latem nie musisz się śpieszyć, więc możesz podjąć bardziej przemyślaną decyzję. Według serwisu https://ranking-oczyszczaczy.pl/ podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy uwzględnić przede wszystkim:

  • rodzaj wykorzystywanych filtrów – podstawę dobrego oczyszczacza powietrza stanowią filtr HEPA oraz filtr węglowy, które razem usuwają z powietrza prawie 100% groźnych zanieczyszczeń,
  • wydajność oczyszczania (CADR) – wydajność (w metrach sześciennych na godzinę) powinna być przynajmniej osiem razy większa od powierzchni pomieszczenia (w metrach kwadratowych), do którego trafi urządzenie,
  • obecność trybu automatycznego i jego jakość – dobry tryb auto zapewnia skrócenie czasu ekspozycji na smog, dlatego warto wybrać oczyszczacz z czujnikiem PM2,5 i rygorystycznym algorytmem,
  • koszty użytkowania – składają się na nie wydatki związane z wymianą filtrów i zużyciem prądu,
  • stosunek ceny urządzenia do jego możliwości – czyli opłacalność zakupu.

Wiele oczyszczaczy powietrza kupisz taniej

Jak wiadomo, wiele produktów kosztuje najdrożej podczas szczytowego okresu ich użytkowania, natomiast po zakończeniu tego sezonu, ceny zostają obniżone. Oczyszczacze powietrza nie są pod tym względem wyjątkiem. Co prawda nie dotyczy to wszystkich urządzeń z tej kategorii, jednak łatwo znaleźć w sklepach oczyszczacze, które latem kosztują około 300 złotych mniej niż zimą.

Dzięki temu możesz kupić wybrany sprzęt taniej, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny cel. Jeśli nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, to posezonowe promocje sprawiają, że mieści się w nim znacznie więcej urządzeń. Niektórzy producenci obniżają także ceny filtrów, dlatego jeśli masz już oczyszczacz, to pomyśl o tym, żeby zaopatrzyć się teraz w wymienne filtry.

Zyskasz skuteczną metodę ochrony przed alergenami

Wiosenna poprawa jakości powietrza nie oznacza, że zaprzestanie korzystania z oczyszczacza powietrza jest słuszną decyzją. Na taki krok nie powinni decydować się alergicy, ponieważ odpowiednio dobrany oczyszczacz usuwa z powietrza alergeny. Zatem jeśli jesteś alergikiem i planujesz kupić oczyszczacz jesienią, masz kolejny powód, żeby zrobić to już teraz.

Z zatrzymywaniem alergenów znakomicie radzi sobie filtr HEPA, tak więc urządzenie wybrane z myślą o ochronie przed smogiem, znakomicie sprawdzi się też przy alergii. Wychwytuje on bowiem pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego i sierść.

Dobre wsparcie dla filtra HEPA stanowią:

  • Jonizator – generuje jony (ujemne albo dodatnie i ujemne), które po połączeniu z zanieczyszczeniami ułatwiają ich usuwanie. Warto jednak zaznaczyć, iż sama jonizacja nie da tak dobrych efektów jak oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Do skutecznej ochrony przed alergenami potrzeba bowiem cyrkulacji powietrza i filtra HEPA, który skutecznie wychwytuje połączone z jonami zanieczyszczenia.
  • Filtr wstępny – wyłapuje większe zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść. Zwykle nie podlega wymianie, ale trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu go, ponieważ zanieczyszczony utrudnia filtrację powietrza.

Opanujesz obsługę oczyszczacza przed nadejściem smogu

Coraz więcej oczyszczaczy powietrza umożliwia sterowanie smartfonem. Dedykowane aplikacje mobilne mają niekiedy ciekawe funkcje. Jeśli jesteś wielbicielem urządzeń mobilnych, to z pewnością opanujesz wszystkie dostępne w aplikacji opcje w ciągu kilku minut. Jednak jeżeli należysz do grona osób, które smartfona używają głównie do rozmów, to może to potrwać trochę dłużej.

Producenci dbają oczywiście o to, żeby z oczyszczaczy mogły korzystać nawet osoby starsze, tak więc korzystanie z podstawowych opcji jest możliwe nawet bez używania aplikacji. Jednak jeśli już kupisz urządzenie, które daje szereg ciekawych możliwości, to bez wątpienia warto z tego korzystać.

  Jajka idealnie ugotowane

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.