Strona główna » Praca w domu – jak się zmotywować?

Praca w domu – jak się zmotywować?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
praca zdalna a rodzina

W obecnych czasach coraz więcej osób pracuje w trybie zdalnym czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Jeszcze do niedawna taki tryb pracy był obiektem marzeń dla wielu osób. Ostatnio jednak coraz więcej z nas ma okazję osobiście przekonać się, że praca w domu to nie tylko plusy ale także liczne niedogodności. Warto więc przyjrzeć się bliżej czynnikom, które sprawiają, że praca zdalna jest efektywna lub nie.

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna to aktywność zawodowa, która może być wykonywana bez konieczności codziennego pojawiania się w biurze firmy. Najczęściej jest to praca wykonywana w większości z pomocą komputera. Osoby pracujące zdalnie zazwyczaj robią to we własnym domu. Inne możliwości to biuro coworkingowe, restauracja czy po prostu praca z komputerem na powietrzu.

Praca w trybie zdalnym oznacza, że dana osoba najczęściej nie musi być dyspozycyjna w z góry określonym czasie. Przykładowo od godziny ósmej do szesnastej. Pracownik zdalny ma do wykonania określoną ilość obowiązków. On sam decyduje czy zrobi to bardzo wcześnie rano, z przerwami w dzień czy w środku nocy. Oczywiście pewne terminy graniczne obowiązują tu jak w każdej innej pracy.

Zasadniczym plusem jest fakt, że nie trzeba jechać do biura. Pracownik nie musi więc przygotowywać się do wyjścia oraz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Ponadto wiele osób przyciąga możliwość łączenia takiej pracy z innymi aktywnościami, na przykład opieką nad małymi dziećmi. W tej pracy charakterystyczne jest także to, że nie mamy nad sobą szefa, który nas pilnuje i nie przebywamy z innymi współpracownikami. Zdalnie można więc pracować zarówno wtedy, gdy jesteśmy zatrudnieni na przykład w korporacji, działamy jako freelancerzy albo mamy swój biznes online.

  Co to są okna bezpieczne

praca zdalna odpoczynek

Dlaczego praca w domu nie wszystkim wychodzi?

Praca zdalna daje dużą niezależność czasową, która może być zarówno korzyścią jak i pułapką. Wiele osób, nie mając szefa nad głową nie potrafi zmotywować się do efektywnej pracy. Swoje zadania ciągle odkłada na później. Przy pracy zdalnej trzeba mieć bardzo dobrą organizację czasu i być skupionym na zadaniach.

Niestety przy pracy zdalnej trzeba sobie radzić z licznymi czynnikami rozpraszającymi. Są to portale społecznościowe, powiadomienia, telewizor, telefony czy niezapowiedziane wizyty. Kolejna pułapka to chęć przeplatania zadań domowych z aktywnością zawodową. Wiele osób sądzi, że przy pracy zdalnej można trochę popracować, potem wstawić pranie, znów popracować, zrobić sprzątanie, wyjść na zakupy i znów popracować. Jest to niebywale nieefektywny sposób pracy. Bo gdy się rozpraszamy nasze skupienie jest niskie, efektywność spada a my mamy poczucie, że cały dzień byliśmy w pracy.

Po pracy dobrze jest wyjść z domu bo inaczej znajdujemy się w trybie, gdzie rano z łóżka przenosimy się na fotel przy biurku a po pracy przenosimy się na kanapę przed telewizorem. Na dłuższą metę nikomu nie służy przebywanie ciągle w jednym miejscu i wykonywanie tam tak wielu aktywności. Praca w domu bywa nużąca i przytłaczająca. Brakuje nam towarzystwa, pracy grupowej, dyskusji, nie mamy się od kogo uczyć. Bardzo często okazuje się, po kilku miesiącach, że dana osoba nie nadaje się do pracy w tym trybie i z ulgą wraca do tradycyjnego biura.

praca w domu nocą

Nawyki, które służą motywacji i pomagają być efektywnym w pracy zdalnej

Jeśli jednak to właśnie my mamy wykonywać pracę zdalną powinniśmy przestawić się na inny tryb działania. Przede wszystkim należy zadbać o wyraźny rozdział pomiędzy pracą a resztą życia. Do pracy powinniśmy mieć wyznaczone stałe miejsce, które zawsze staramy się utrzymywać w porządku, bo to sprzyja skupieniu uwagi. Gdy nadchodzi czas pracy przebieramy się w strój dzienny i wcześniej dbamy o dobry wygląd. Bardzo złym nawykiem jest na przykład praca na łóżku w piżamie. Powoduje to pewne rozprężenie i swobodę, która nie służy wykonywaniu obowiązków.

  W małej kuchni… dobry sprzęt

Na każdy dzień powinniśmy przygotować sobie listę zadań, która nie będzie przesadnie długa. Umieszczamy na niej trzy lub cztery duże zadania i zawsze zaczynamy od tego, które jest priorytetowe czyli przybliża nas do obranych celów. Należy robić wszystko aby czas naszej pracy był możliwie jak najkrótszy i przypadał na godziny wysokiego poziomu energii. To właśnie dlatego nie powinniśmy się rozpraszać w czasie pracy.

Warto pracować w blokach czasowych, które przeplatane są przerwami. Pamiętajmy o tym, żeby w danym czasie wykonywać tylko jedną rzecz i zrobić ją od początku do końca. Złym nawykiem jest przerywanie działań na inne spontaniczne zajęcia, bo później tracimy zbyt wiele czasu na to, by wrócić na właściwe tory. W czasie pracy wyłączamy wszelkie powiadomienia, wyciszamy telefon. Gdy będziemy pracować w maksymalnym skupieniu zrobimy najwięcej. Swoje zadania warto też układać w bloki tematyczne. Oznacza to, że wyznaczamy sobie na przykład określony odcinek czasu na to by wykonać telefony albo w jednym czasie realizujemy wszystkie przelewy.

Gdy dopada nas zniechęcenie i wyjątkowo trudno jest nam się zabrać za pracę, przypomnijmy sobie, po co to wszystko robimy. Praca jest zwykle tylko środkiem do celu. Pracujemy po to, żeby zarabiać pieniądze a dzięki nim możemy ułatwiać sobie życie i spełniać marzenia. W chwilach niemocy warto wiec wyobrażać sobie, co zyskamy dzięki temu, że popracujemy jeszcze trochę.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.