By wybrać dobry materac dla siebie, najlepiej go przetestować jeszcze przed kupnem. Położenie się na nim, poprzewracanie z boku na bok to jedyny sprawdzony sposób na to, żeby dobrać najodpowiedniejszy produkt do indywidualnych potrzeb.
Spis treści porady
Jak wybrać dobry materac?
Ważne, żeby zdać sobie sprawę z tego, że materac idealny dla każdego po prostu nie istnieje! Przed udaniem się do salonu z materacami, warto zajrzeć na stronę: www.idealnymaterac.pl. Tam, za pomocą specjalnej aplikacji, odpowiadając na kilka pytań, możemy przeprowadzić wstępną selekcję materacy, które odpowiadają naszym potrzebom, a które następnie będziemy testować w salonie.
To znacznie skróci czas doboru odpowiedniego modelu. Na stronie znajdziemy też artykuły ekspertów dotyczące zdrowego snu, odpowiedniej aranżacji sypialni oraz kilka praktycznych wskazówek jak dbać o swój materac.
W jaki sposób testować materac?
Testowanie materaca zabiera trochę czasu, ale warto go poświęcić, bowiem tylko jeżeli dokładnie przetestujemy w sklepie kilka modeli materacy, możemy spodziewać się że wybierzemy dobry dla nas model. Trzeba pamiętać, że to materac ma się dostosować do naszego ciała, a nie odwrotnie. Warto więc w salonie meblowym znaleźć czas na indywidualne testowanie. Pięć minut spędzone na materacu to absolutne minimum potrzebne do tego, żeby przekonać się, czy jest odpowiedni.
Większość materacy i łóżek ma tzw. poziomy twardości, np. miękki, średni, twardy lub bardzo twardy. Oznaczenia twardości są jednak różne dla różnych producentów materacy, więc ważne jest, aby wypróbować trzy, cztery, a nawet pięć różnych materacy, nie kierując się ich oznaczeniem nadawanym przez producenta. Twardość i miękkość to pojęcia względne i tylko dzięki indywidualnemu doświadczeniu można ocenić, który poziom twardości i komfortu jest dla konkretnej osoby odpowiedni.
Czasami jest tak, że osoby przyzwyczajone do spania na twardym podłożu poszukują produktu podobnego, chociaż najtwardsze modele nie są odpowiednie do ich budowy ciała. Można bowiem przez całe życie spać na zbyt twardym lub zbyt miękkim materacu.
Jak dobrze wybrać materac do swoich potrzeb – 7 kroków
1. Imitacja sypialni
Sklep meblowy nie jest sypialnią, dlatego często samemu trzeba zadbać o to, żeby stworzyć sobie „sypialniane warunki”. Spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Zdejmij płaszcz, poluźnij krawat i ułóż się wygodnie na testowanym materacu. Warto też zajrzeć do salonów Sleep Planet. To pierwsze w Polsce Concept Story.
To salon, który jest nie tylko sklepem, ale miejscem, gdzie o śnie można dowiedzieć się czegoś więcej, dobrać odpowiedni spersonalizowany materac, łóżko, kupić ciekawą pościel, a nawet aromatyczne świecie. W salonie swoje miejsce znalazła też szeroka ekspozycja materacy i łóżek z oferty Hilding Anders. Wizyta w takim miejscu pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu i ułatwić wybór dobrego materaca.
2. Wypróbuj różne pozycje na materacu
Połóż się w takiej samej pozycji, w jakiej kładziesz się w domu. Obróć się na plecy, na brzuch i na boki. Sprawdź, co czujesz i czy łatwo jest Ci przewracać się z boku na bok.
3. Poczuj krzywiznę swojego kręgosłupa
Jeśli materac, który testujesz, wydaje Ci się dobry, przewróć się z powrotem na plecy i sprawdź, jak materac dopasowuje się do naturalnej krzywizny Twoich pleców. Odcinek lędźwiowy powinien być właściwie wsparty, a materac zgodny z naturalną krzywizną kręgosłupa. Leżąc na odpowiednim materacu, odczuwalne powinno być rozluźnienie mięśni i stawów.
Możesz także wykonać tzw. test płaskiej ręki. Leżąc na plecach włóż płaską dłoń między swoje plecy a materac. Jeśli możesz zrobić to z łatwością i czujesz sporą wolną przestrzeń między dłonią, kręgosłupem i materacem, oznacza to, że materac jest dla Ciebie najprawdopodobniej zbyt twardy. Możesz odczuwać to także jako zwiększony nacisk na ramiona i miednicę. Z drugiej strony, jeśli włożenie ręki między materac a plecy jest zupełnie niemożliwe, prawdopodobnie testowany materac jest zbyt miękki. Odczuwalne powinno być wtedy swoiste „zawieszenie” ciała w pozycji lekkiego łuku.
4. Połóż się na boku
Połóż się na boku i poczuj, jak materac współpracuje z twoim ciałem. Jeśli masz wrażenie, że zaraz znów przeturlasz się na plecy, oznacza to, że materac jest za twardy. Jeśli za bardzo zapadasz się w materacu, a położenie się na drugi bok sprawia Ci trudność – materac jest za miękki. To właśnie leżenie na boku pozwala sprawdzić i przetestować wiele parametrów materaca.
5. Wypróbuj materace nawierzchniowe, potocznie zwane materacami „top”
Materace nawierzchniowe, podobnie jak te bazowe, tworzone są z różnych komponentów, stąd ich wybór również jest bardzo duży. Materace nawierzchniowe stanowią uzupełnienie standardowej oferty – przeważnie mają ok. 5-8 cm wysokości i pozwalają nie tylko ochronić materac bazowy przed zabrudzeniami, plamami i zniszczeniem, ale także zwiększają jego komfort.
Zazwyczaj tworzone są w wysokoelastycznych komponentów, które dostosowują się do kształtu ciała. Stanowią też dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień śpią na wersalkach i sofach. Dzięki stosowaniu materacy typu „top” personalizujemy także swoją sofę, sprawiamy, że załamania powierzchni, napy i drobne wypukłości tapicerki stają się nieodczuwalne. Także w tym wypadku warto wypróbować różne modele, by porównać ich twardość i parametry.
6. Wypróbuj wszystkie funkcje
Jeśli kupujesz łóżko regulowane bądź materace wraz ze stelażem regulowanym (umożliwiającym regulację poziomu nachylenia poszczególnych płaszczyzn łóżka), to właśnie w sklepie jest najlepsza pora na to, by sprawdzić wszystkie dostępne funkcje produktu. Należy sprawdzić, jak materac zachowuje się na stelażu, czy pilot działa oraz czy taka funkcja jest dla nas funkcjonalna i wygodna.
7. Wspólny wybór materaca
Te kilka kroków ułatwi testowanie i wybór materaca. Nie zapomnij, że jeżeli poszukujesz podwójnego łóżka dla dwóch osób, Twój partner bądź partnerka również muszą uczestniczyć w procesie testowania materaca.
Konsultacja i zdjęcia Hilding Polska