Strona główna » Jak praktycznie urządzić kuchnię z jadalnią

Kuchnia z jadalnią to miejsce, gdzie można wspólnie z całą rodziną zjeść posiłek, toczyć dyskusje przy stole albo wspólnie gotować i przyjemnie spędzać czas. Warto więc połączyć obie te przestrzenie, aby móc korzystać z nich bez ograniczeń.

Nowoczesna kuchnia to coraz częściej wnętrze otwarte na jadalnię i salon, co niesie ze sobą szereg korzyści, ale może też przysporzyć kłopot w jej urządzeniu, ponieważ wszystko powinno współgrać ze sobą stylistycznie. Duże znaczenie ma także praktyczny charakter tego rodzaju wielofunkcyjnego wnętrza, które musi być wygodne w użytkowaniu. Warto więc zapoznać się z poradami, które pomogą zaaranżować całą przestrzeń w przemyślany sposób.

Kuchnia z jadalnią – zalety takiego rozwiązania

Kuchnia i jadalnia to serce całego domu, dlatego dobrze jest połączyć ze sobą obie te przestrzenie, żeby móc bez przeszkód korzystać z nich wspólnie z innymi domownikami – podczas przygotowań posiłków czy pogawędek przy stole. Takie rozwiązanie zdecydowanie sprzyja życiu rodzinnemu i towarzyskiemu.

Kuchnia z jadalnią to także korzyści z praktycznego punktu widzenia. Połączenie obu pomieszczeń sprawia, że wnętrze domu staje się przestronniejsze. Wygodniej można też rozstawić meble i nie trzeba martwić się o rozmiar stołu, który powinien pomieścić wszystkich domowników. W przypadku oddzielnej jadalni, problem mogą stanowić ściany, które wyraźnie ograniczają pomieszczenie i oddzielają je od reszty domu.

Natomiast kuchnia z jadalnią, które często są też otwarte na salon, ułatwiają rozstawienie mebli – stołu, krzeseł, witryny z zastawą stołową itp., ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się na granicy kuchni z jadalnią czy jadalni z salonem.

Pomysły na praktyczne zaaranżowanie przestrzeni

Dobrym pomysłem jest umieszczenie stołu tuż obok wysokich okien lub przeszkleń tarasowych. Dzięki temu, siedząc przy stole można podziwiać ogród. Ważne jest też, aby okna były takie same jak w salonie, jeśli jadalnia jest z nim połączona. Pozwoli to utrzymać wrażenie otwartej dużej przestrzeni.

  Zalety wyspy kuchennej

Podłoga powinna współgrać ze sobą na całej przestrzeni. Nie oznacza to, że musi być taka sama zarówno w kuchni, jak i jadalni, a nawet w salonie. Trzeba tylko umiejętnie połączyć ze sobą poszczególne rodzaje – drewno, panele czy gres. Jednak najpewniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego samego materiału do wykończenia podłóg zarówno w kuchni, jak i w jadalni i salonie. Mogą to być drewniane deski albo płytki. Ważne, żeby podłoga pasowała do estetyki obu wnętrz.

Dla stworzenia jeszcze większej harmonii pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem można wybrać stół, który kolorystyką będzie pasował do stolarki okiennej albo szafek kuchennych. Takie rozwiązanie spowoduje, że pomimo różnić w wystroju wszystkich trzech przestrzeni, będzie jeden główny punkt wspólny, który pozwoli na połączenie całości w estetyczny sposób.

Chcąc umiejętnie połączyć kuchnię z jadalnią, ale jednocześnie zaznaczyć, że są to dwie odrębne przestrzenie, warto zdecydować się na kuchenną wyspę, która oddzieli oba wnętrza, ale nie zamknie ich całkowicie. Wyspa od strony jadalni bądź salonu może być obudowana szafkami, które będą takie same, jak w tej właśnie części domu. By podzielić przestrzeń na strefy, można również zdecydować się na przeszklenie zamiast ściany. Takie rozwiązanie jest stylowe i nawiązuje do estetyki lat 20. i 30. XX wieku. Duże dwuskrzydłowe szklane drzwi podzielone szprosami pozwolą na zamknięcie kuchni, kiedy wymaga tego sytuacja, ale jednocześnie nie zmniejszają przestrzeni.

Więcej inspirujących pomysłów na urządzenie kuchni z jadalnią znajduje się na stronie: http://forum.leroymerlin.pl/forum/kuchnia-i-jadalnia,2,99.html

Może Cię zainteresować: