Strona główna » Samodzielne planowanie kuchni. Od czego zacząć

[paragraph]Marzy ci się nowa kuchnia i chcesz ją zaplanować samodzielnie. Wydaje się, że to nie jest bardzo trudne, a jednak w praktyce okazuje się, że nie wszystko jest takie proste, jak się wydawało. Na co zwrócic uwagę przy projektowaniu kuchni?[/paragraph]

Zacznijmy od kształtu i wielkości kuchni. Popatrz na kształt pomieszczenia, długość ścian, rozmieszczenie okien i drzwi. Zwróć uwagę na ciągi komunikacyjne, może twoja kuchnia jest pomieszczeniem przejściowym między przedpokojem a salonem? Wielkość kuchni to nie tylko kwestia ilości mebli, które możemy w niej ustawić, ale także koloru ścian i projektowania oświetlenia. Zamknij oczy i zastanów się, co widzisz. Kuchnia w stylu modern czy rustykalna? Marzy ci się klasyczna biel czy fantazyjne kolory? Masz wątpliwości? Wykorzystaj prosty planer kuchni IKEA, by zobaczyć, jak to będzie wyglądało.

Wybierz kolory do kuchni

Dużą kuchnię można pomalować praktycznie w dowolnym kolorze. Trzeba tylko pamiętać, że podłoga i meble muszą z nimi współgrać kolorystycznie. Z małym pomieszczeniem sprawa przedstawia się trochę inaczej. Jasne kolory optycznie je powiększą, ciemne przytłoczą i sprawią, że kuchnia będzie wyglądała na mniejszą niż jest w rzeczywistości. Ciemny kolor optycznie przybliża, jasny oddala. Dekoratorzy wnętrz wykorzystują ten fakt do urządzania pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Malując krótsze ściany ciemniejszą farbą sprawiamy, że kuchnia będzie wyglądała na bardziej proporcjonalną.

Ustaw meble

Każdy chciałby, żeby jego kuchnia była nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. W końcu wchodzimy do niej w konkretnym celu, często wykonujemy jednocześnie kilka czynności. Dlatego dobrze przemyśl ustawienie lodówki, ciągu szafek, umiejscowienie zlewozmywaka i kuchenki. Pamiętaj, że kuchenki nie stawia się obok lodówki i zlewu. Również bezpośrednia bliskość okna to nie jest dobry wybór. Zastanów się, czy części głębokich szafek nie zastąpić o wiele wygodniejszymi szufladami lub wysuwanym regałem. Na pewno nie chcesz wyjmować wszystkiego z szafki za każdym razem, gdy potrzebujesz czegoś głęboko schowanego. Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko będzie dobrze wyglądało, ponownie możesz wykorzystać darmowy planer kuchni i zwizualizować swój pomysł.

  Wymiana pieca – spiesz się, by dostać dofinansowanie

Zadbaj o dodatki

To, co sprawia, że kuchnia ma duszę, to nie meble i ściany, to dodatki – najmniejsze elementy wyposażenia, bez których jednak nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w kuchni. Młynek do kawy i pieprzu, stojak na przyprawy, półeczka na kubeczki, wieszaki na ściereczki i same ściereczki, ociekacz na naczynia i wiele, wiele innych. Postaraj się, by wszystkie były w jednym stylu i kolorystycznie współgrały zresztą otoczenia.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: