Strona główna » Samodzielne planowanie kuchni. Od czego zacząć

Marzy ci się nowa kuchnia i chcesz ją zaplanować samodzielnie. Wydaje się, że to nie jest bardzo trudne, a jednak w praktyce okazuje się, że nie wszystko jest takie proste, jak się wydawało. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni?

Samodzielne planowanie kuchni – jak to zrobić?

Zacznijmy od kształtu i wielkości kuchni. Popatrz na kształt pomieszczenia, długość ścian, rozmieszczenie okien i drzwi. Zwróć uwagę na ciągi komunikacyjne, może twoja kuchnia jest pomieszczeniem przejściowym między przedpokojem a salonem?

Wielkość kuchni to nie tylko kwestia ilości mebli, które możemy w niej ustawić, ale także koloru ścian i projektowania oświetlenia. Zamknij oczy i zastanów się, co widzisz. Kuchnia w stylu modern czy rustykalna? Marzy ci się klasyczna biel czy fantazyjne kolory? Masz wątpliwości? Wykorzystaj prosty planer kuchni IKEA, by zobaczyć, jak to będzie wyglądało. Znajdziesz go tu: https://www.ikea.com/pl/pl/planners/

Wybierz kolory do kuchni

Dużą kuchnię można pomalować praktycznie w dowolnym kolorze. Trzeba tylko pamiętać, że podłoga i meble muszą z nimi współgrać kolorystycznie. Z małym pomieszczeniem sprawa przedstawia się trochę inaczej. Jasne kolory optycznie je powiększą, ciemne przytłoczą i sprawią, że kuchnia będzie wyglądała na mniejszą niż jest w rzeczywistości.

Ciemny kolor optycznie przybliża, jasny oddala. Dekoratorzy wnętrz wykorzystują ten fakt do urządzania pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Malując krótsze ściany ciemniejszą farbą sprawiamy, że kuchnia będzie wyglądała na bardziej proporcjonalną.

Ustaw meble

Każdy chciałby, żeby jego kuchnia była nie tylko ładna, ale i funkcjonalna. W końcu wchodzimy do niej w konkretnym celu, często wykonujemy jednocześnie kilka czynności. Dlatego dobrze przemyśl ustawienie lodówki, ciągu szafek, umiejscowienie zlewozmywaka i kuchenki.

  Salon - jak dobrze urządzić

Pamiętaj, że kuchenki nie stawia się obok lodówki i zlewu. Również bezpośrednia bliskość okna to nie jest dobry wybór. Zastanów się, czy części głębokich szafek nie zastąpić o wiele wygodniejszymi szufladami lub wysuwanym regałem. Na pewno nie chcesz wyjmować wszystkiego z szafki za każdym razem, gdy potrzebujesz czegoś głęboko schowanego. Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko będzie dobrze wyglądało, ponownie możesz wykorzystać darmowy planer kuchni i zwizualizować swój pomysł.

Zadbaj o dodatki

To, co sprawia, że kuchnia ma duszę, to nie meble i ściany, to dodatki – najmniejsze elementy wyposażenia, bez których jednak nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w kuchni. Młynek do kawy i pieprzu, stojak na przyprawy, półeczka na kubeczki, wieszaki na ściereczki i same ściereczki, ociekacz na naczynia i wiele, wiele innych. Postaraj się, by wszystkie były w jednym stylu i kolorystycznie współgrały zresztą otoczenia.

Tekst sponsorowany

Może Cię zainteresować: