Nawet tak mała powierzchnia – 12 metrów kwadratowych, jeśli jest dobrze zaprojektowana, może być całkiem wygodnie urządzona. Projekty aranżacji bardzo małych mieszkań udowadniają, że małe potrafi być piękne i funkcjonalne.
W jaki sposób możliwe jest mieszkanie na tak małej powierzchni? Czy rzeczywiście 12 metrów kwadratowych może dawać odpowiedni komfort?
Spis treści porady
Projekty bardzo małych mieszkań
Takie małe mieszkania projektuje we Wrocławiu Natalia Cisowska.
Natalia Cisowska: Projektując Startery kierowałam się zasadą: mała przestrzeń – wiele możliwości. Przede wszystkim chciałam stworzyć funkcjonalne mieszkania, komfortowe dla przyszłych użytkowników. Dwanaście metrów kwadratowych to naprawdę niewiele. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom, na tak małej przestrzeni, można stworzyć swoją wygodną i przytulną kawalerkę, w której znajdzie się miejsce zarówno do spania, pracy, jak również zmieści się aneks kuchenny i łazienka.
Co trzeba brać pod uwagę projektując tak małe wnętrza?
N.C.: Przy projektowaniu niewielkich wnętrz, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Podstawą jest dobrze przemyślany projekt. Bardzo pomocne są możliwości, które dają rozkładane i wielofunkcyjne meble przygotowane na wymiar.
Jakieś przykłady?
N.C.: Proszę bardzo. Łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się szafa ubraniowa lub podest z miejscem do pracy, spod którego można łóżko wysunąć. Sprawdzają się także meble, który w zależności od potrzeb staje się biurkiem albo łóżkiem.
Czy takie mieszkania nie stają się po jakimś czasie zagracone?
N.C.: Aby uniknąć nieporządku, na tak małej powierzchni ważne są liczne schowki i szafki, w których łatwo można ukryć rzeczy. Ciekawym rozwiązaniem jest także podział mieszkania drzwiami przesuwanymi czy zasłonami. Wnętrze można wtedy modyfikować według potrzeb i okoliczności. Jednak chyba najefektowniejszym elementem w jednym ze Starterów jest łóżko chowane w ścianie, czy w podeście. Dzięki temu, w zależności od pory dnia, czy sytuacji, pomieszczenie pełni zupełnie różne role. Już nie tylko mebel może być wielofunkcyjny, ale i cały pokój.
A zabiegi, które optycznie powiększą małe mieszkanie?
N.C.: Oczywiście. Optyczne powiększenie przestrzeni można uzyskać dzięki kilku prostym zabiegom, np.: podłoga z tego samego materiału/w tym samym kolorze w całym mieszkaniu, zastosowanie odbijających światło materiałów (np. lakier na wysoki połysk, metal, czy szkło), duże lustro, ażurowe i szklane meble, szafy i zabudowy w jednolitym kolorze.
Sprawdza się także sposób na uzyskanie efektu głębi, dzięki zastosowaniu ciemniejszego koloru we wnęce, albo użycie fototapety z motywem perspektywy. Projektując wnętrza mikro apartamentów zależało mi też na tym, aby ta mała przestrzeń nie była nudna. Pracowałam nad tym, aby odpowiednio dobrać kolory, wzory i materiały, które ożywią wnętrze i jednocześnie go nie przytłoczą.
W niewielkim mieszkaniu ważny jest efekt lekkości i spójności. Nawet na tak niedużej powierzchni można wyrazić siebie, pokazać swój styl i charakter. Liczy się kreatywność i osiągnięcie ciekawego efektu. Startery pokazują, że funkcjonalność może iść w parze z dobrym designem.
Zdjęcia Starter