]Jakie parametry brać pod uwagę, kupując oświetlenie? Wszystko zależy od konkretnych potrzeb – stanu wzroku, tego czy przy danej lampie będziemy czytać, pracować czy wypoczywać.
Natężenie światła to najważniejszy parametr, który trzeba brać pod uwagę. Dlaczego? Informuje o intensywności oświetlenia konkretnej powierzchni. Mówiąc krótko, jeśli natężenie światła jest za słabe, psujemy swój wzrok, bo musimy go bardziej wytężać. Jak więc wybrać odpowiednie natężenie?
- Do czytania wystarczy nam 300 do 500 luksów (lx)
- Do prac precyzyjnych, na przykład szycia, potrzeba 1000 i więcej luksów
- Nad blatem w kuchni lepiej zamontować kilka słabszych punktów świetlnych, niż jeden mocny. Poza tym, gdy w kuchni jeden centralny punkt, pracując przy blacie zasłaniamy sobie światło.
- Im człowiek starszy, tym więcej światła potrzebuje.
Kolejną wartość, którą powinniśmy sprawdzić, jest skuteczność świetlna. Pokazuje, przy jakiej pobieranej mocy uzyskamy dany strumień świetlny. Jeśli więc oprawa pobiera 10 watów, a generuje 1000 lumenów, mamy skuteczność 100 lumenów z wata. – Dbając o odpowiednią efektywność, wybierajmy takie oprawy, które zapewniają przynajmniej 80 lumenów z każdego wata.
Spis treści porady
Temperatura barwowa
Temperatura barwowa jest podawana w Kelwinach. 6000 K to światło zbliżone do dziennego. 4000 K jest dobrym światłem do pracy. Natomiast przy 3000 kelwinów dobrze odpoczywamy. Z czego to wynika? Im niższa temperatura barwowa światła, tym jest ono cieplejszej i bardziej sprzyjające wyciszeniu się.
Tym, którzy pracują w domu, spodoba się technologiczna nowość: system HCL (z ang. Human Centric Light). – Oprawa jest wyposażona w dwa rodzaje diod: zależnie od producenta może to być od 2800 K do nawet 6500 K. Specjalna aplikacja w smartfonie pomaga zaprogramować odpowiednią temperaturę (na stałe albo z timerem). Na przykład do godziny 16, gdy pracujemy, lampa świeci światłem o temperaturze 4000 K. Natomiast potem, kiedy pora na odpoczynek, przełącza się na 3200 K.
Wskaźnik oddawania barw (Ra)
Nieodpowiednio dobrany wskaźnik oddawania barw (Ra) powoduje, że źle odbieramy kolory i np. wykonanie dobrego makijażu będzie trudne. W przypadku lamp w łazience czy kuchni, Ra powinien wynosić co najmniej 80. – Na przykład oprawy Steinel mają Ra na poziomie 80-89. Wyższy wskaźnik na poziomie 90 muszą mieć lampy specjalistyczne, na przykład takie, których używa się w salonach fryzjerskich, gdzie nieodpowiednio dobrany kolor farby do włosów mógłby oznaczać przykre konsekwencje. Jak wybrać LED-y
Oświetlenie w łazience – specjalne wymagania
Miejscem, które wymaga szczególnej uwagi przy planowaniu oświetlenia, jest łazienka. Poza dobraniem odpowiedniej temperatury barwy, wskaźnika oddawani barw i natężenia, powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę stopień ochrony. Najlepiej, by oprawa miała przynajmniej IP 44. Pierwsza z cyfr oznacza stopień ochrony przed pyłami (w dużym uproszczeniu), a druga – przed wnikaniem wilgoci.
Wyjaśnijmy to na przykładzie. Mam lampę bez IP, na napięcie 230 V. Wchodzę do łazienki, biorę prysznic, wszystko wokół jest zaparowane. Wilgoć doskonale przewodzi prąd, więc para dostająca się do lampy może po chwili spowodować, że zostanę porażony prądem. Z tych samych powodów nie należy włączać suszarki do włosów w zaparowanym pomieszczeniu. Dlatego tam, gdzie korzystamy z prysznica, sięgnijmy po oprawy IP 65 lub na niskie napięcie 12 V-24 V.
Konsultacja Lange Łukaszuk paulmannoswietlenie.pl