Strona główna » Jak dobrać karnisze do mieszkania?
wieszanie zasłon

Sposób dekorowania okien zmienia się z sezonu na sezon i raz prym wiodą stylowe oraz minimalistyczne rolety wpisujące się w styl nowoczesnego budownictwa, z kolei innym razem dużą popularnością cieszą się karnisze. Choć kojarzone są one raczej z tradycyjną stylistyką, a w kwestii ochrony przed nadmiernym promieniowaniem świetlnym, popularniejszym wyborem są żaluzje czy plisy, to zasłony i firany stanowią doskonały sposób nadania pomieszczeniu własnego charakteru. Wcześniej jednak należy wybrać właściwe karnisze, a to często stanowi nie lada wyzwanie – sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy okazji doboru karniszy do mieszkania czy domu.

Karnisze, czyli dekoracje okienne w tradycyjnym stylu wracają do mody

Forma dekoracji okiennych zatoczyła swoiste koło i po tym, jak w nowo wybudowanych domach i mieszkaniach zaczęto stosować różnego rodzaju rolety i żaluzje, które pełniły głównie rolę czysto praktyczne, obecnie do łask znów wróciły zasłony i firany. Pozwalają one nie tylko w łatwy sposób zminimalizować ilość światła, jaka dociera do pomieszczenia, to przy okazji ich wygląd sprawia, że przyjemniej przebywa się w danym pokoju. To również doskonały sposób na dekorację domu, a różne kolory i wzory pozwalają przystroić go w sposób odpowiadający domownikom.

Wcześniej jednak kluczowe jest dobranie odpowiednich karniszy, które będą trwałe, a przy okazji ich kolor czy projekt będą wpisywać się w styl danego domu czy pomieszczenia. Choć swego czasu popularne były karnisze drewniane lub te wykonane z materiału imitującego drewno, to dziś wybór jest znacznie bardziej rozbudowany, a dużą część współczesnych karniszy stanowią te wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Ten drugi materiał jest szczególnie polecany, głównie ze względu na jego specyficzny kolor, który nadaje całej konstrukcji niepowtarzalnego stylu.

Na jakie karnisze warto się zdecydować?

Choć obecnie karnisze są łatwo dostępne, a ilość modeli i wzorów potrafi być miejscami przytłaczająca, zwłaszcza dla osób nie interesujących się tematem na co dzień, to jednak jest kilka charakterystycznych typów. Przy okazji wyboru warto zwrócić uwagę na sposób zakończenia oraz samą konstrukcję głównego pałąka, do którego przyczepione są zawieszki. Innym aspektem karniszy, o którym warto pamiętać jest sposób zaczepiania firanek czy zasłon – tutaj trafić można na modele z zawieszkami lub na konstrukcje z żabkami przyczepionymi bezpośrednio do pałąka. Wówczas mowa o karniszach szynowych lub apartamentowych, które są charakterystyczne dla nowo wybudowanych mieszkań stawiających na funkcjonalność i minimalizm.

  Świece zapachowe - dekoracja i nastrój w mieszkaniu

Ważnym aspektem jest również konieczność uwzględnienia kształtu pałąka – oprócz tradycyjnych, w których przekrojem poprzecznym jest koło, trafić też można na te “kwadratowe” lub “prostokątne”. Popularne są karnisze sufitowe, które, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio do sufitu, a nie, tak jak zazwyczaj, na dwóch wspornikach.

Więcej o karniszach i tym, jak dobrać właściwe modele pod kątem materiału wykonania, stylu czy sposobu montażu, przeczytać można w artykule: Klasyczne czy nowoczesne? Jakie karnisze najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.