Strona główna » Lokum dla studenta – jaki jest wybór?

Lokum dla studenta – jaki jest wybór?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
absolwentka uczelni

Jaki jest wybór dla osoby, która przymierza się do studiowania/jest w trakcie pobierania wyższego wykształcenia w kwestii zakwaterowania? W związku z tym, że możliwości jest kilka, w niniejszym artykule postanowiliśmy przedstawić te najpopularniejsze. Zapraszamy!

Spis treści porady

Prywatna stancja

Jeśli chodzi o prywatne mieszkania, to można się po nich spodziewać minimum solidnego wykończenia, wyposażenia i możliwości użytkowania ich na (niemal) swoją modłę. Niemniej często oczekiwania tracą w obliczu rzeczywistych warunków. Rynek nieruchomości jest bowiem segmentem niepewnym. W niektórych przypadkach właściciel stancji jest w stanie oszukać wynajmujących studentów, sztucznie zawyżyć cenę, lub wypowiedzieć umowę bez wskazania uzasadnionej przyczyny. W wątpliwość należy też poddać kwestię wolności korzystania z pokoju, gdy zmuszeni jesteśmy współdzielić przestrzeń właśnie z człowiekiem, który „udostępnia” nam pokój.

Dom studencki

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to wybór, na którego temat każdy ma wyrobioną przynajmniej pobieżną opinię. Co więcej, tyczy się to też często osób niezwiązanych nigdy ze środowiskiem akademickim. Powód jest prosty: dom studencki to jedyna tego typu przestrzeń, gdzie tak płynnie zderzają się ze sobą studenckie obowiązki z młodzieńczym hedonizmem. To właśnie tam spotkamy swoich przyszłych przyjaciół, spędzimy miło czas na przynajmniej kilku imprezach, czy zdobędziemy niezbędne notatki do tego, żeby zaliczyć uciążliwy dla nas przedmiot.

Problem pojawia się wtedy, gdy próbujemy uzyskać tam pokój studencki jednoosobowy lub gdy liczymy na standard rodem z apartamentów.

Prywatny akademik

Chyba że mówimy o akademiku prywatnym. Tam nie będzie trudności zarówno z otrzymaniem „jedynki” (jedyne kryterium przyjęcia to liczba zgłoszeń potencjalnych lokatorów), jak i cieszącego oko pokoju z funkcjonalnym wnętrzem. Takie obiekty ostatnimi laty, szczególnie w Polsce, zyskują na znaczeniu, ponieważ udowodniły, że wciąż da się studentowi zaoferować więcej w kwestii zamieszkania. Cieszy również ich lokalizacja, dostosowana pod względem szybkiego dostępu do miejskich usług i dojazdu na uczelnię.

  Jak ocieplić pokój pociechy? Wybór dywanu dla dzieci

Jest w czym wybierać?

To, gdzie przyjdzie nam mieszkać na czas studiów, jest wyłącznie kwestią indywidualną. Jeśli przeraża nas cena i niepewność prywatnych stancji, czy niekoniecznie odpowiada atmosfera na uczelnianych akademiach, pozostają nam te prywatne. Z korzyścią, ponieważ będziemy mogli liczyć na wygodne i atrakcyjne cenowo lokum na minimum 10 miesięcy.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.