Strona główna » Jak dbać o żelazko parowe?

Jak dbać o żelazko parowe?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Jak dbać o żelazko parowe, by służyło jak najdłużej i nie niszczyło ubrań? Jakiej wody używać i jak je odkamieniać?

Najważniejsze to używanie odpowiedniej wody oraz odkamienianie. Żelazko parowe bardzo ułatwia i przyspiesza prasowanie,ale tylko wtedy, gdy para ma szansę efektywnie wydobywać się z otworów w stopie żelazka.

Używanie właściwej wody

  • Do prasowania nie wolno używać wody mineralnej, wody pitnej z filtra, wody perfumowanej czy z substancjami chemicznymi.
  • Najlepsza jest woda z kranu, ale odpowiednio odmineralizowana, gdyż osadzający się kamień może zatkać otwory parowe w żelazku, spowodować powstawanie rdzy, a w konsekwencji uszkodzenie urządzenia.
  • Jeśli korzystasz z wody z kranu, usuwaj kamień przy pomocy filtra. Na przykład dzbanek z filtrem Philips IronCare GC024/10 usuwa 99% kamienia z wody. Dzięki temu nawet czterokrotnie zwiększa się żywotność i wydajność żelazka!
  • Używając odkamienionej wody do żelazka unikamy ewentualnego pozostawiania przez nie brązowych lub białych plam na ubraniach.

Regularne odkamienianie

Wyjmowany zbiornik na kamień z wody w żelazku parowym

Osadzający się w żelazku kamień jest przyczyną usterek żelazka, dlatego urządzenie należy regularnie odkamieniać. I tu pojawia się problem, ponieważ dla większości z nas jest to problematyczne i czasochłonne zadanie. Często szukamy też dodatkowych wskazówek jak to zrobić, a i tak efekt końcowy nie zawsze bywa zadowalający.

Warto wybrać więc żelazko z łatwym systemem odkamieniania. Nowa seria żelazek parowych Philips Azur posiada ulepszony system odkamieniania Quick Calc Release. Dzięki specjalnej budowie żelazka cząsteczki kamienia łatwo się rozpadają i automatycznie gromadzą się w wyjmowanym pojemniku na kamień. Raz na jakiś czas wystarczy wyjąć pojemnik i opłukać go pod bieżącą wodą, co zajmuje mniej niż 15 sekund!

Rekomendowane ceny żelazek parowych z serii Philips Azur:

od GC4532/20 – 229 zł do GC4558/20 – 299 zł

  Raport: ceny mieszkań w Warszawie – październik 2018

Może Cię zainteresować: