Strona główna » Smog – jak oczyścić powietrze w domu

Smog – jak oczyścić powietrze w domu

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Polska jest w czołówce krajów europejskich mających najbardziej zanieczyszczone powietrze. Hasło smog nikogo już nie zaskakuje. Teraz martwimy się o to, jak zmienić te sytuację i co my możemy zrobić jako mieszkańcy kraju. Na pewno są już sposoby na oczyszczanie powietrza w domu.

Wskutek wykorzystywania węgla i drewna do ogrzewania domów i rosnącej roli transportu drogowego problem niskiej jakości powietrza w Polsce jest nadal aktualny. Domy jednorodzinne odpowiadają za ponad 50% całkowitej emisji pyłów i niemal 90% całkowitej emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, wśród których liczne mają działanie rakotwórcze. Z kolei transport jest przede wszystkim źródłem emisji także szkodliwych tlenków azotu, które w około 30% trafiają do powietrza z silników pojazdów. – W efekcie pod względem stężeń pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu Polska zajmuje niestety czołowe miejsce wśród państw Unii Europejskiej – mówi Artur Badyda, inżynier, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert ds. zanieczyszczeń powietrza.

Powietrze to życie

Według Światowej Organizacji Zdrowia, oddychając czystszym powietrzem, można zmniejszyć ryzyko udaru mózgu, chorób serca, raka płuc i chorób układu oddechowego. W ciągu dnia wykonujemy około 20 tysięcy wdechów, a aż 70% toksyn (głównie dwutlenku węgla) wydobywa się z ciała za pomocą oddechu. Oddech przede wszystkim dotlenia organizm. Zaopatrzone w tlen komórki, organy i mięśnie są zdrowsze.

Walka ze smogiem

Jedynym skutecznym sposobem na walkę ze smogiem w domu są oczyszczacze powietrza. Jak działają takie oczyszczacze?

Na przykład technologia HEPASilent opatentowana przez markę Blueair wychwytuje w procesie filtracji 99,97% cząstek unoszących się w powietrzu o wielkości aż do 0,1 mikrona.

HEPASilent łączy to, co najlepsze w filtracji elektrostatycznej i mechanicznej – połączenie zaawansowanych materiałów filtracyjnych oraz komory jonizującej cząstki sprawiają, że oczyszczacze Blueair dają lepsze rezultaty niż w przypadku stosowania tylko jednej z tych technologii.

  Metamorfoza małej łazienki

Oczyszczacze Blueair

Blueair to szwedzka marka z 20-letnim doświadczeniem. Oczyszczacze Blueair usuwają 99,97% szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza, takich jak PM 2.5 i PM 10, pyłki, kurz, sierść i naskórek zwierząt, bakterie i wirusy, pleśń, roztocza, lotne związki organiczne, dym, nieprzyjemne zapachy czy substancje chemiczne.

Urządzenia Blueair wyróżniają się wysokim wskaźnikiem CADR, czyli standardem oceny ustalonym przez niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego (AHAM). Stosowany jest on do pomiaru skuteczności oczyszczacza powietrza z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia i objętości czystego powietrza wytwarzanego na minutę.

Blueair Classic cicho i skutecznie usuwa z powietrza w pomieszczeniu wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenia z serii Classic wyróżnia śnieżnobiały kolor obudowy i minimalistyczny design. Dzięki wbudowanej łączności Wi-Fi produkty nowej generacji z linii Classic można łatwo kontrolować w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji Blueair Friend. Seria Classic jest cicha i wydajna, dzięki zastosowaniu wyjątkowej technologii HEPASilenttm, która łączy w sobie rewolucyjne wykorzystanie filtracji elektrostatycznej i mechanicznej. Seria Classic to szwedzki projekt wielokrotnie nagradzany w dziedzinie designu.

oczyszczacz z serii Blueair Classic

 • Powierzchnia pomieszczenia: 26-120 m2
 • Skuteczność: usuwa 99,97% zanieczyszczeń
 • Technologie: HEPASilent™, filtr SmokeStop, filtr cząsteczek Particle
 • Dostępność: 3 wielkości
 • Energooszczędna i cicha praca
 • Cena: 1499-3599 zł

Blueair Sense+ to inteligentny oczyszczacz powietrza, który łatwo dopasować do swojego wnętrza. Za wielokrotnie nagradzaną rodziną produktów Blueair Sense stoi szwedzkie wzornictwo cieszącej się międzynarodowym uznaniem firmy Claesson Koivisto Rune.

Dzięki zróżnicowanej gamie kolorystycznej, modele z tej serii są idealne do mniejszych pomieszczeń, w których design ma znaczenie, ale czyste powietrze – jeszcze większe.

Połączenie Wi-Fi umożliwia zdalne sterowanie i interaktywność z aplikacją Blueair Friend. Dzięki wbudowanym sensorom, urządzeniem można sterować bezdotykowo – ruchem dłonią.

 • Powierzchnia pomieszczenia: 18-30 m2
 • Skuteczność: usuwa 99,97% zanieczyszczeń
 • Technologie: HEPASilentPlus™ oraz filtr Particle z wkładką węgla aktywnego
 • Dostępność: 6 kolorów
 • Cicha praca: 29-50 dB
 • Czas eksploatacji filtra: 4380 h
 • Wielokrotnie nagradzany za design
 • Cena: 1999 zł
  Łazienka czy pokój kąpielowy?

blueair.com/pl

Może Cię zainteresować: