Strona główna » Raport: ceny mieszkań w Warszawie – październik 2018

Raport: ceny mieszkań w Warszawie – październik 2018

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Ceny mieszkań w Warszawie rosną – od stycznia 2018 zwiększyły się aż o 6,53%. Jak wyglądają w październiku 2018? Jakich zmian możemy się spodziewać? Zapoznaj się z raportem cen mieszkań nowych i z rynku wtórnego przygotowanym przez Sonar.

We wrześniu średnia cena za 1 m² mieszkania w Warszawie wynosiła 9 000 zł, w październiku natomiast wzrosła do 9 005 zł. Podwyżka nie jest wysoka, jeśli jednak porównamy obecną cenę z tą ze stycznia 2018 – wzrost wynosi aż 6,53%. Co więcej, powinniśmy spodziewać się kolejnego skoku cen. Wyceniarka mieszkań Sonar prognozuje, że w grudniu 2018 roku za 1 m² mieszkania w Warszawie zapłacimy aż 9 191 zł. Te ceny to średnia cen mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Wzrost średnich cen widać na przykładzie mieszkania o powierzchni 70 m². W styczniu taki lokal kosztował 591 710 zł, natomiast, zgodnie z prognozami, w grudniu zapłacimy za niego 643 370 zł. To aż o 51 660 zł więcej.

Źródło: sonarhome.pl

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Mieszkania w Warszawie drożeją o kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych każdego miesiąca, w niektórych dzielnicach miasta sytuacja wygląda jeszcze dynamiczniej.

  • Ceny najbardziej poszły w górę w Śródmieściu – od sierpnia do września wzrosły o 430 zł za metr.
  • Na Żoliborzu ceny poszły w górę o 166 zł
  • na Pradze Północ o 157 zł
  • w dzielnicy Włochy o 126 zł
  • na Wilanowie – o 114 zł
  • Wzrost średnich cen zanotowała również Ochota, Ursus, Rembertów, Bemowo, Białołęka, Ursynów i Targówek.

W dwóch dzielnicach zanotowano z kolei spadki – w Wawrze cena za 1 m² zmalała o 23 zł (we wrześniu wyniosła 5 810 zł), a na Woli o 2 zł (wynosi 9 982 zł). Bieżące informacje na temat kosztów znajdziesz w porównaniu cen mieszkań w Warszawie.

  Księgi wieczyste – co to jest?

Oferty mieszkań są za to aktywne dłużej – średni czas obecności konkretnej oferty na rynku wynosi w październiku 107 dni, czyli ponad 3 miesiące.

Dlaczego popyt na mieszkania wciąż jest wysoki?

Ceny mieszkań nieustannie rosną, jednak popyt wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzieje się tak dlatego, że wzrasta wynagrodzenie Polaków, a stopy procentowe kredytów hipotecznych spadają. W 2018 i 2019 roku, według prezesa NBP, mają utrzymywać się na niskim poziomie.

Obecnie oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi około 3,79%, w związku z czym Polacy coraz częściej decydują się na taki sposób finansowania zakupu mieszkania. Zgodnie z raportem Deloitte, mieszkania w Polsce są pod kątem cen dostępne dla przeciętnych obywateli.

Czy czeka nas nowy kryzys?

Ceny mieszkań nieustannie rosną, w związku z czym wielu ekspertów obawia się powtórki sytuacji sprzed 10 lat, kiedy to wybuchł światowy kryzys finansowy. Cena za 1 m² mieszkania w Warszawie w grudniu tego roku zgodnie z prognozami będzie wyższa niż w roku 2008 (wtedy wynosiła 9 137 zł za 1 m²).

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nastąpi kolejny kryzys finansowy, co do jednego nie ma jednak wątpliwości: ceny mieszkań w Warszawie póki co będą wzrastać.

Może Cię zainteresować: