Strona główna » Na co zwrócić uwagę przy wymianie płytek ceramicznych w łazience?

Na co zwrócić uwagę przy wymianie płytek ceramicznych w łazience?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Płytki ceramiczne jako materiał wykończeniowy są wodoodporne, ale wykonane z nich okładziny – już niekoniecznie. Jak więc uszczelnić ściany i podłogi w łazience?

Sama ceramika wody nie chłonie, ale między kafelkami jest fuga. Jeśli zastosujemy zwykłą, cementową (a tak się dzieje najczęściej), to przez nią woda będzie się przesączać. Są dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszy to zastosowanie fugi epoksydowej. Jest ona całkowicie szczelna, ale znacznie droższa od zwykłej. Do tego wymaga innej aplikacji i nie wybacza błędów wykonawczych – trzeba ją precyzyjnie aplikować w szczeliny między płytkami, bo zabrudzonych zaprawą kafelków nie da się oczyścić. Drugie rozwiązanie to folia w płynie.

Spis treści porady

Folia w płynie uszczelni łazienkę

Rozwiązaniem znacznie łatwiejszym i tańszym od fugi epoksydowej jest uszczelnienie podłoża przed ułożeniem płytek. To praca, z którą poradzi sobie każdy fachowiec, a także amator – złota rączka. Folia w płynie (np. weber.tec 822) to preparat, który tworzy na podłożu nieprzepuszczalną dla wody, elastyczną powłokę.

Chroni tym samym jastrych czy ściany przed zawilgoceniem. To ważne nie tylko w wilgotnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, ale też w sąsiadujących – zawilgocone elementy podłóg czy ścian to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które trudno potem usunąć.

Gdzie zastosować hydroizolację

Uszczelnienia obowiązkowo wymaga cała podłoga łazienki (z 10-centymetrowym zakładem na ściany) i te miejsca na ścianach, które mogą mieć bezpośredni kontakt z wodą – ściany w kabinie prysznicowej, przy wannie i wokół umywalki. Reszta ścian co prawda nie jest zagrożona zalaniem wodą, ale jest narażona na wilgoć, można więc i na nich zastosować hydroizolację z płynnej folii.

Jak nakładać płynną folię

Przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być czyste, suche, pozbawione ubytków, pęknięć (trzeba je zaszpachlować odpowiednią zaprawą) i luźnych fragmentów. Aby wyrównać chłonność podłoża przed nałożeniem folii, stosuje się grunt.

  Sprytne sposoby na suszenie prania w domu

Dopiero po jego wyschnięciu można nakładać gotową do użycia masę uszczelniającą, zaczynając od newralgicznych punktów. Są nimi połączenia podłogi i ścian, narożniki, a także przejścia rur przez ściany i stropy. W nich należy zastosować taśmy uszczelniające (weber.tec 828 DB 75 lub 150) i mankiety, które wkleja się przy użyciu folii w płynie. Poprawnie ułożone zapewniają całkowitą wodoszczelność w tych miejscach.

Następnie można nałożyć folię na pozostałe powierzchnie. Robi się to przy użyciu pędzla lub wałka. Materiał nakłada się w dwóch warstwach w odstępie 2-4 godzin – drugą warstwę prostopadle do pierwszej. Płynna folia schnie około 12 godzin.

Gruntowanie ściany
Zabezpieczanie ścian w łazience hydroizolacją
Układanie płytek, fugowanie
Czyszczenie ułożonych i zafugowanych płytek

Bezpośrednio na powierzchniach uszczelnionych płynną folią układa się płytki.

Może Cię zainteresować: