Strona główna » Klimatyzator ścienny czy przenośny?

Klimatyzator ścienny czy przenośny?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Planujesz zakup klimatyzatora i zastanawiasz się czy wybrać ścienny czy przenośny? Jak wybrać odpowiedni do mieszkania lub biura?

Klimatyzatory stają się już wręcz standardem. Trudno pracować, kiedy za oknem żar leje się z nieba. Coraz częściej decydujemy się na montaż klimatyzacji w domach. W gorące dni przynosi ulgę, a w zimne może dodatkowo ogrzać pomieszczenie. Jak wybrać odpowiedni model spośród przenośnych oraz ściennych? Jak zdecydować – ścienny czy przenośny?

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny Aux o mocy 2,5 kW

Klimatyzator przenośny jest o tyle wygodny, że teoretycznie można go ustawić gdziekolwiek. Teoretycznie, bo w praktyce powinno to być miejsce z dostępem do okna, przez które będzie można wystawić rurę odprowadzającą gorące powietrze na zewnątrz. Klimatyzatory przenośne są tańsze od innych jednak idzie za tym niższa wydajność. Dodatkowym minusem, którego dla wielu użytkowników jest nie do zaakceptowania jest fakt, że są głośniejsze od ściennych (sprężarka i wentylator skraplacza znajdują się w pomieszczeniu).

Rura wyrzutu gorącego powietrza jest gorąca, a co za tym idzie część ciepła wraca do pomieszczenia, dlatego należy tak umieścić klimatyzator przenośny, aby rura ta była jak najkrótsza.

Klimatyzatory ścienne

Jakie są zalety klimatyzatorów ściennych, zwanych splitami?

  • Są najskuteczniejsze w działaniu
  • Pracują ciszej
  • Posiadają płynną regulację wydajności sprężarek.
  • Klimatyzator ścienny dostosowuje swoją wydajność do aktualnego zapotrzebowania w mieszkaniu, oszczędzając w ten sposób energię.
  • Modele ścienne są na tyle zaawansowane, że np. mają wbudowane filtry – jak w przypadku modelu AUX Jupiter, które po wymontowaniu można po prostu umyć.

Klimatyzatory ścienne są droższe od przenośnych.

Wybór zależy od potrzeb

  • Jeśli klimatyzator ma być używany sporadycznie, to polecamy tańszy, czyli przenośny.
  • Jeżeli jednak urządzenie miałoby być używane ciągle przez 4 miesiące oraz dodatkowo chcielibyśmy nim ogrzać pomieszczenie, to warto zainwestować w split.
  • W pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości montażu klimatyzatora split, klimatyzator przenośny pozostanie jedynym rozwiązaniem, pozwalającym na obniżenie temperatury w naszym mieszkaniu.
  Idealne mieszkanie w centrum, czyli jakie?

Porównanie poszczególnych typów klimatyzatorów:

Nominalny pobór mocy:

– przenośny 2,5 kW 1340 W
– Split (Jupiter 2,5 kW) 80 – 900 W

Głośność:

– przenośny 2,5 kW 62 dB
– Split (Jupiter 2,5 kW) 19 – 38 dB

Maksymalna wydajność nawiewu:

– przenośny 2,5 kW 410 m³/h
– Split (*Jupiter 2,5 kW) 450 – 650 m³/h

Zapytaj specjalistów o poradę: Action Energy, tel (12) 307 26 77

cnaux.pl

Może Cię zainteresować: