Jak dbać o materac, jak z nim postępować, żeby jak najdłużej był jak nowy, nie tracił swoich właściwości i gwarantował spokojny, odprężający sen? Ważne, by odwracać, obracać i wietrzyć materac. Materac, tak jak każda rzecz, nie jest wieczny. By był jak najdłużej, w jak najlepszej formie wymaga pewnym zabiegów, które posłużą nie tylko materacowi, ale przede wszystkim nam – naszemu komfortowi snu.
Spis treści porady
Jak dbać o materac w sypialni?
Materac na stelażu
Trzeba pamiętać, że funkcjonalność materaca zostaje zachowana tylko wtedy, kiedy jest umiejscowiony na elastycznym stelażu. Leżąc bezpośrednio na podłodze, materac nie będzie „oddychał”, co może powodować zbieranie się wilgoci w jego dolnej części. Brak odpowiedniej wentylacji i nieustanne wilgotnienie wpływają z kolei negatywnie na wygląd materaca (deformują go) i żywotność, drastycznie ją skracając.
Należy też pamiętać, że materac to inwestycja na kolejne kilka lat. Z upływem czasu zmieniają się jednak nasze wymagania, potrzeby, budowa ciała czy kwestia spania samemu lub z partnerem. Także te czynniki warto brać pod uwagę kiedy zastanawiamy się nad zmianą swojego materaca.
Zadbaj o materac – odwróć, przewróć…
Dodatkowo regularnie, co 6 miesięcy należy materac odwracać na drugą stronę i o 180°. To pozwoli przedłużyć jego „życie” i sprawi, że poszczególne sprężyny (w materacach sprężynowych) i strefy pianki (w materacach piankowych) będą zużywać się równomiernie. Często materace projektowane są właśnie dwustronnie: tak, żeby po ich odwróceniu nie obniżać ich komfortu.
Dobrym przykładem takiego dwustronnego materaca może być model Family New Felxi marki Hilding. Materac można swobodnie odwracać na druga stronę, a poprzez zastosowanie pianki Flexifoam do jego wypełnienia sen staje się prawdziwą przyjemnością.
Stelaż dobrze dobrany
Ważny jest także odpowiednio dobrany stelaż. Niewłaściwie wybrany powoduje deformację materaca. Najlepszym rozwiązaniem są stelaże elastyczne. Jeśli jednak chcemy używać tylko poprzecznych listewek, trzeba pamiętać, by odstęp pomiędzy nimi wynosił 3-4 cm, zapewniając swobodny dostęp powietrza.
Materac i pokrowiec – odkurzanie, pranie
Prostym rozwiązaniem jest także odkurzanie materaca. Warto też co miesiąc wyprać jego pokrowiec. Większość materacy ma pokrowce, które można w łatwy sposób ściągnąć i wyprać w domowej pralce. Pokrowce, które można prać to teraz standard na materacowym rynku. Warto jednak wspomnieć tutaj takie modele, jak np. Original Latex wykonany w całości z wysokiej jakości lateksu ubrany w pełni ekologiczny pokrowiec Sensity, który nasączony został naturalnymi bakteriami probiotycznymi.
Pokrowiec można prać w 60°. Probiotyki, którymi został nasączony neutralizują zapachy, alergeny, szkodliwe bakterie i roztocza w materacu oraz łóżku. Uwalniają się stopniowo podczas kontaktu ze skórą. Pokrowiec Sensity to zatem zdrowa alternatywa dla antybiotyków i środków biobójczych.
Materac to nie trampolina – pozwalając na swobodne skakanie po powierzchni materaca np. dzieciom narażamy na zniszczenie sprężyny i piankę. Używając go w taki sposób możemy spodziewać się, że materac nie zostanie z nami na długo.
Materac nawierzchniowy
Materac nawierzchniowy jest popularnie zwany topem. To rozwiązanie, które pomaga utrzymywać higienę materaca bazowego i często znacznie podnosi komfort snu. Łatwo ściągnąć z niego pokrowiec i wyprać w pralce. Modelem, który cieszy się dużym powodzeniem jest Family Top, który choć ma tylko 5 cm grubości, stworzony został z elastycznej pianki o 7 strefach twardości.
Konsultacja Hilding Polska