Strona główna » Rośliny doniczkowe na parapetach – gdzie jakie dobrze rosną

Rośliny doniczkowe na parapetach – gdzie jakie dobrze rosną

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
kaktusy

Roślinne dekoracje okien, czyli jakie rośliny doniczkowe przy jakim oknie będą dobrze rosły. Warto to wiedzieć zanim zaaranżujemy nasze parapety okienne. Jakie więc kwiaty doniczkowe postawić przy południowym oknie?

Rośliny doniczkowe na parapetach to oczywiście nic nowego. Jednak odkąd panuje dość trend na niezasłanianie okien firanami i zasłonami, rośliny zyskały na znaczeniu. To właśnie duża donica z rozłożystym kwiatem może subtelnie osłaniać widok za oknem. Szczególnie jeśli ów widok stanowią bloki czy parking samochodowy.

Jakie rośliny gdzie postawić?

By o tym zdecydować, trzeba najpierw ustalić, które okna wychodzą na którą stronę świata. Od tego bowiem z dużej mierze zależy dobór roślin doniczkowych.

  • Okna na południe i zachód są wystawione na silne oddziaływanie promieni słonecznych, więc to ciepłe miejsca.
  • Strona północna pozostaje na ogół niemal przez cały dzień w cieniu.
  • Z kolei w oknach usytuowanych po wschodniej stronie poranne promienie nie zagrzewają zbytnio pomieszczeń, światło słoneczne wpada dość krótko.
    Najtrudniej więc zazielenić okna północne i południowe.

Większość kwiatów doniczkowych nie lubi bezpośredniego mocnego słońca, które przypieka je przez cały dzień. Choć jest wyjątek – są nim sukulenty. To one chętnie „zasiedlą” południowy parapet. Kaktusy, wilczomlecze, aloesy, agawy, ananasy, grubosze – te gatunki można ustawić na słońcu. Południowe okno jest dobrym miejscem również dla mających dużo liści i obficie kwitnących kalanchoe oraz dla storczyków.

Na zacienionych północnych oknach najlepiej rosną rośliny cieniolubne, takie jak zielistka, paprocie, palmy, skrzydłokwiat, domowe pnącza np. bluszcz. Modną ostatnio rośliną doniczkową stał się zamiokulkas zamiolistny, zwany też popularnie zamią. Ze względu na mięsiste tkanki gromadzące wodę i woskową powłokę pokrywającą liście, zamiokulkas dość dobrze znosi chwilowe przesuszenie, woli je nawet niż nadmierną wilgoć.

  Malowanie mieszkania zamiast generalnego remontu

Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzemy, niezwykle istotnym elementem będą osłony i doniczki. Powinny być nie tylko dopasowane do wielkości roślin, ale i do wystroju wnętrza. Jeśli na parapecie stoi kilka różnych roślin, to dobrym pomysłem jest posadzenie ich w takich samych donicach (mogą być oczywiście różnej wielkości).

Więcej informacji poradnik.veka.pl

Może Cię zainteresować: