Wielu z nas nie wyobraża sobie dobrze wyposażonej kuchni bez piekarnika, a nawet dwóch. Współczesne i nowoczesne urządzenia, pozwalają nie tylko na przygotowanie smacznych i zdrowych potraw, ale także same w sobie stanowią atrakcyjną ozdobę wnętrza. Aby tak było, o piekarnik należy dbać i regularnie go czyścić. Jak czyścić piekarnik i sprawić aby czynność ta była lekka i przyjemna? – wyjaśniamy w artykule.
Spis treści porady
Jak czyścić piekarnik – Regularność to podstawa!
Piekarnik wymaga regularnego czyszczenia. Tylko w taki sposób unikniemy trudnych do usunięcia zabrudzeń. Przypalenia, plamy z tłuszczu czy resztki żywności, najłatwiej usunąć kiedy są świeże. Pozostawione na ściankach i blachach piekarnika stają się twarde i trudne do wyczyszczenia. Najlepiej jeśli po każdym użyciu piekarnika, przetrzemy go wilgotną gąbką lub szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W ten sposób usuniemy tłuszcz i przypalone resztki żywności bez większego wysiłku.
W codziennym czyszczeniu piekarnika, pomocny będzie także roztwór wody z octem spirytusowym w proporcji 1:1. Ten naturalny środek jest nie tylko skuteczny w walce z domowymi zabrudzeniami, ale przede wszystkim bezpieczny dla środowiska i zdrowia człowieka. Ocet doskonale rozbija i zmiękcza przypalenia oraz zaschnięty tłuszcz, a przy tym odświeża i nie przenika do żywności.
Roztwór wody z octem można stosować nie tylko do mycia ścianek piekarnika, ale także blach, rusztu, elementów grzewczych czy drzwiczek. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy spryskać środkiem, pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić szmatką lub gąbeczką. Czynność ta wykonywana regularnie, po każdym pieczeniu, gwarantuje utrzymanie piekarnika w doskonałej czystości, a także oszczędza czas i pieniądze.
Jak poradzić sobie z silnie zabrudzonym piekarnikiem?
Zdarza się i tak, że piekarnik czyścimy rzadko, albo co gorsza wcale. Dla wielu ludzi szorowanie piekarnika jest jedną z najbardziej uciążliwych i znienawidzonych czynności. Wielu więc jej unika do tego stopnia, że nagromadzony brud i tłuszcz stają się siedliskiem bakterii, powodują brzydki zapach i odbierają chęci na domowe pieczenie. Zapuszczony piekarnik to prawdziwa zmora wielu ludzi. Jak zabrać się do czyszczenia brudnego urządzenia? Będziemy potrzebować kilku niezbędnych rzeczy i nieco cierpliwości.
Zanim przystąpimy do usuwania nagromadzonych zabrudzeń, warto zaopatrzyć się w gumowe, mocne rękawice, ściereczkę i specjalny zmywak ze stali nierdzewnej, który doskonale usuwa ciężkie zabrudzenie nie rysując powierzchni. Do mycia należy przyrządzić środek, sporządzony z wody oraz sody oczyszczonej. Dwie torebki sody należy dokładnie zmieszać z niewielką ilością ciepłej wody tak, aby powstała gęsta konsystencja mleczka. Tak przygotowany preparat należy nałożyć na zabrudzenia w piekarniku i pozostawić na około dwie godziny. W przypadku bardzo ciężkich i uporczywych zanieczyszczeń, piekarnik można uprzednio lekko rozgrzać, a następnie nałożyć sporządzony środek. Ciepło przyśpieszy proces rozbijania i zmiękczania zaschniętych zabrudzeń. Trudno dostępne miejsca można penetrować przy użyciu pędzelka. Po upływie dwóch godzin wnętrze piekarnika należy wyszorować zmywakiem ze stali nierdzewnej, a następnie dokładnie umyć wilgotną ściereczką. W razie konieczności czynność tę należy powtórzyć.
Niekiedy silnie zabrudzony piekarnik wymaga dodatkowego wsparcia. Na rynku znajdziemy specjalne środki czyszczące, przeznaczone na bardzo uporczywe zabrudzenia. Są to preparaty silnie chemiczne, przy użyciu których, należy zachować szczególną ostrożność. W ich skład wchodzą najczęściej butan, wodorotlenek sodu, monoetanoloamina i eter monobutylowy glikolu dietylenowego. Chemikalia te są żrące, niezwykle trujące i mają wysokie pH. Wyczyszczony w ten sposób piekarnik wymaga dokładnego mycia końcowego przy użyciu wody z mydłem, ponieważ resztki chemikaliów pozostawione we wnętrzu piekarnika moga wejść w kontakt z żywnością i doprowadzić do zatrucia.
Czyszczenie dla leniwych, czyli lśniący piekarnik bez wysiłku!
Coraz więcej producentów piekarników wychodzi na przeciw potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów. Na rynku znajdziemy nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg rozwiązań, które mogą ułatwić ich wyczyszczenie lub prawie całkowicie z niego wyręczyć. Mowa tu o piekarnikach z czyszczeniem pirolitycznym.
Pyroliza to samoczynne i efektywne czyszczenie komory piekarnika, bez konieczności stosowania jakichkolwiek detergentów. Tego typu urządzenia posiadają specjalny program, który przy użyciu bardzo wysokiej temperatury zmienia przypalony bród i tłuszcz w pył. W ten sposób wszystkie zanieczyszczenia zostają łatwo usunięte. Utrzymaniu czystości piekarnika sprzyjają także nowoczesne powłoki emaliowane, pozbawione porów i zagłębień, w których najczęściej gromadzi się bród i tłuszcz, a także powierzchnie katalityczne. Ich zadaniem jest przyciąganie i pochłanianie zanieczyszczeń powstających podczas pieczenia.
Nowoczesne piekarniki samoczyszczące to ogromna wygoda i ułatwienie codziennych obowiązków. Należy pamiętać, że każde, nawet najbardziej innowacyjne urządzenie, wymaga uwagi i pewnych zabiegów niezbędnych do utrzymania czystości. Czyszczenie tradycyjnego piekarnika także nie musi być zajęciem męczącym i pracochłonnym. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Dbajmy o nasze urządzenia regularnie, a ich czyszczenie przestanie być zmorą i uciążliwym obowiązkiem!