Strona główna » Inteligentne oświetlenie to przyszłość automatyki domowej

Inteligentne oświetlenie to przyszłość automatyki domowej

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Oświetlenie to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia domu czy mieszkania. W ogromnym stopniu decyduje o komforcie życia codziennego. Większość gospodarstw domowych posiada standardowy system świateł i lamp z włącznikami. Współcześnie jednak technologia jest na tyle rozwinięta, że można zainstalować najnowocześniejsze, inteligentne systemy oświetleniowe. Co ważne, można to zrobić często nawet bez ingerencji w instalację elektryczną.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie to w zasadzie system lamp, które są zdalnie sterowane. Często kieruje się nimi przez aplikację mobilną, z telefonu lub tabletu. Nowoczesne technologie jednak umożliwiły też sterowanie oświetleniem z pomocą specjalnych sterowników dopuszkowych LED różnego rodzaju. Można np. wybrać bezprzewodowy sterownik RGB z pilotem od firmy ZAMEL, który ma wiele korzystnych funkcji, jak m.in. sterowanie jasnością czy kolorem światła.

System inteligentnego oświetlenia może obejmować zarówno tylko jedną lampę, jak i nieograniczoną ilość źródeł światła. Do tego tez można dopasować sposób kontrolowania oświetleniem. Przykładowo można sterować każdą lampą pojedynczo bądź wyłączać jednocześnie wybrane grupy świateł. Dzięki temu można jednym ruchem zgasić całe oświetlenie parteru, tarasu czy ogrodu.

Korzyści płynące z posiadania inteligentnego oświetlenia

Inwestycja w inteligentne oświetlenie niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkowników obiektów z takim systemem. Przede wszystkim kontrola nad oświetleniem pozwala na spore oszczędności. Zależnie od ustawień, można sprawić, by światła gasły po wyjściu z pomieszczenia. Oszczędzić można też poprzez korzystanie ze słabszego oświetlenia, kiedy jest to możliwe. Można również w wygodny sposób zgasić przed snem wszystkie zbędne źródła światła, jak w garażu czy ogrodzie.

Inteligentny system oświetleń można też dopasować do własnych potrzeb i gustu. Można bowiem wybrać kształt i właściwości nie tylko lamp, ale również samych żarówek i taśm LED. Dzięki temu dopasuje się element oświetlający do każdej części domu. Przykładowo inteligentne żarówki będą dobrą opcją w warsztacie, natomiast taśmy LED stworzą świetny składnik dekoracyjny, oświetlając wybrany punkt.

  Nowa bateria kuchenna Franke Alessia

Inteligentne oświetlenie może też współpracować z innymi elementami pracującymi na podobnej zasadzie. Wówczas można sterować nie tylko światłem, ale też przykładowo czujnikiem ruchu. Ponadto, można wzbogacić inteligentny system poprzez podłączenie go do urządzeń alarmowych. Taki zabieg pozwoli na dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Kiedy warto zainstalować inteligentne oświetlenie?

Wielu może się zastanawiać czy warto inwestować w inteligentne systemy domowe. Główną blokadą w tym zakresie są kwestie finansowe. Zatem czy inteligentny dom jest dla każdego? Zarówno inteligentny dom, jak samo inteligentne oświetlenie przyda się każdemu. Jeśli tylko można sobie pozwolić na takie zmiany, to warto przekształcić swoje gospodarstwo w automatycznie sterowaną przestrzeń.

Inteligentne oświetlenie przede wszystkim opłaci się ze względów ekonomicznych, szczególnie kiedy pod jednym dachem mieszka wielu domowników, a nie każdy pamięta o wyłączaniu świateł. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci i nastolatków. Inteligentny system będzie zaś gasił światło za nich, by maksymalnie oszczędzić rachunki za prąd.

Inteligentne oświetlenie z pewnością przyda się również osobom dużo podróżującym. Można bowiem skorzystać z systemu włączania i gaszenia świateł, który udaje naturalny sposób korzystania z domu. Jest to sygnał dla potencjalnych złodziei, że w domu przebywają osoby. Dzięki temu w sprytny sposób można ochronić swoje mienie podczas podróży.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.