Nie od dziś wiadomo, że lampa w pomieszczeniu pełni funkcję nie tylko użytkową. Oprócz tego, że dostarcza nam światło, zdobi i stanowi jeden z najbardziej widocznych elementów wyposażenia. Dlatego jest tak ważne, aby dobrać ją w sposób perfekcyjny.
Co stanowi najbardziej rozbudowany element każdego produktu oświetleniowego? Najczęściej jest to klosz lub abażur. Dlatego też dziś skupimy się na tym, w jaki sposób wybrać ten najlepszy – stylowy, dekoracyjny i praktyczny.
Spis treści porady
Rozmiar klosza a rozmiar lampy
Proporcje stanowią zasadniczą część naszego odbioru każdego przedmiotu. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie wielkości klosza pod względem wymiarów lampy. Jeśli będzie zbyt mały, zaburzy równowagę i będzie niemal niknął w przestrzeni. A z kolei zbyt wielki klosz spowoduje, że konstrukcja lampy zginie, nie spełniając ani funkcji oświetleniowej, ani tym bardziej dekoracyjnej.
Architekci wnętrz sugerują kierować się kilkoma wskazówkami:
- wysokość klosza powinna stanowić około ¾ wysokości bazy,
- szerokość klosza warto, żeby była zbliżona do wysokości trzonu lampy (od podstawy do krawędzi osłony),
- dla zapewnienia balansu w odbiorze wizualnym, klosz powinien być z każdej strony szerszy od podstawy o około 1,5 centymetra.
Rozmiar klosza a pomieszczenie
Oprócz odpowiednich proporcji samego produktu, powinniśmy również wziąć pod uwagę rozmiary wnętrza, w którym lampa ma się znaleźć. Jeśli dysponujemy przestronnym salonem, lampa stojąca o małym kloszu będzie w nim niemal niewidoczna. Z kolei jeśli zdecydujemy się na okazały produkt oświetleniowy, z dużą osłoną, może się okazać, że zdominuje on całe pomieszczenie, tworząc efekt zagracenia.
Klosze i abażury – rola materiału we wnętrzu
Wybór odpowiedniego materiału, z którego jest wykonany, stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na całościowy odbiór lampy. Możliwości jest naprawdę wiele. Obecnie producenci tacy, jak Azzardo.com.pl, oferują szeroki wybór lamp, zbudowanych ze szkła, metalu lub tkanin o zróżnicowanych kolorach, fakturach, grubości i przepuszczalności światła. Dzięki temu z powodzeniem możemy tworzyć rozmaite aranżacje oświetleniowe, wpisujące się w każdą stylistykę.
Szklane lub metalowe klosze idealnie nadają się do nowoczesnych wnętrz, również w minimalistycznym lub skandynawskim stylu. Pozwalają na wprowadzenie nuty elegancji oraz tak modnych obecnie kontrastów powierzchni matowych i błyszczących.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że do łask ponownie wracają klasyczne abażury, które święciły triumfy w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Obecnie dzięki modzie na wzornictwo z tamtych czasów, znów pojawiają się coraz częściej we wnętrzach, urządzonych nie tylko w stylu retro.
Z czego mogą być wykonane abażury? Do ich produkcji najczęściej stosuje się klasyczne tkaniny takie, jak jedwab, bawełnę lub len, o różnym stopniu przepuszczania światła. Dzięki temu mogą służyć do budowania przytulnego wnętrza lub strefy w mieszkaniu, nastawionej na relaks i odpoczynek. O ile jedwab i bawełna pasują szczególnie do aranżacji klasycznych lub vintage, o tyle len świetnie uzupełnia wnętrza w stylu skandynawskim lub japońskim, fenomenalnie wpisując się również w przestrzenie w tak popularnym obecnie nurcie eko architektury.
Mniejszą popularnością cieszą się ostatnio abażury wykonane z pergaminu, który pozwala na uzyskanie przyjemnego, rozproszonego światła. Lampy wykorzystujące ten materiał wciąż można spotkać szczególnie głównie we wnętrzach w stylu japońskim.
Kształt abażuru – jak wybrać właściwy?
Abażury miewają różne kształty, warto zatem dokładnie przemyśleć, jaki idealnie wpisze się w naszą przestrzeń. Możemy wybierać spośród walców, stożków, owali, a nawet kwadratów i prostokątów.
Obłe kształty na bazie walca lub stożka są wręcz idealne dla wnętrz tradycyjnych, nawiązujących do nurty retro i vintage. Można niekiedy komponować je z wyposażeniem w stylu skandynawskim. Z kolei kanciaste prostokąty i kwadraty pięknie dopełniają aranżacji nowoczesnych, w nurcie minimalistycznym lub niekiedy nawet z nutą industrialną.
Podkreśl wnętrze kolorem i deseniem
Zastosowanie abażuru pozwala również na wprowadzenie do wnętrza dodatkowego koloru i wzorów. Producenci coraz chętniej sięgają po wyraziste barwy, jak czerwienie, odcienie żółci lub błękitu. Można również spotkać produkty z fantazyjnymi nadrukami geometrycznymi lub w klasyczne ornamenty kwiatowe.
To świetna okazja na dopełnienie każdej przestrzeni, wprowadzając do niej akcent, który podkreśli styl aranżacji. Jednobarwne produkty można łączyć z nawet kontrastowymi odcieniami, tworząc klimatyczne aranżacje minimalistyczne, bazujące nie na kształtach a tylko na samych wariacjach kolorystycznych. Z kolei printy potrafią sprawdzić się we wnętrzach vintage (motywy kwiatowe) lub art déco (geometria, zwłaszcza w czarno-białej odsłonie).
Lampa kluczem do stylu wnętrza
Odpowiednia dobrana lampa może stać się punktem centralnym aranżacji. Należy jednak już na etapie projektu przemyśleć dokładnie jej funkcję, aby właściwie dobrać wielkość oraz rodzaj osłony (jak mocno przepuszcza światło, jej kolorystykę itp.). Z kolei nieograniczony niemal wybór, jaki oferują nam obecnie projektanci sprawia, że każdy może znaleźć idealną stylistycznie lampę, w której się zakocha i którą będzie chciał mieć w swoim domu przez dłuższy czas.