Strona główna » Naklejki okienne we wnętrzach – gra światła i barw

Naklejki okienne we wnętrzach – gra światła i barw

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Witraże posiadają bardzo długą historię. Ich początków szukać można w X wieku we Francji, choć tworzący je artyści inspirację mieli czerpać ze znacznie starszej sztuki antycznej. Dziś we wnętrzach można użyć nowoczesnej wersji tej ozdoby okiennej – naklejek witrażowych.

Dzięki rozwojowi technologii powstały ozdoby tak wyjątkowe, jak naklejki witrażowe. Co wyróżnia je na tle innych dekoracji? Jak z nich korzystać, aby uzyskać najatrakcyjniejsze i najciekawsze efekty? W jakich stylistykach tego rodzaju naklejki sprawdzą się najlepiej? Te i inne pytania zadaliśmy zaproszonemu do rozmowy ekspertowi aranżacyjnemu z firmy Myloview.pl

Spis treści porady

Oryginalne naklejki witrażowe na szyby

Bez wątpienia szklane witraże są przepiękne, to jednak niekoniecznie będą pasować do domu czy mieszkania. Co jednak z inspirowanymi nimi naklejkami? Czy ich estetyka pasować będzie do najpopularniejszych stylów aranżacyjnych? Naszymi wątpliwościami podzieliliśmy się z zaproszonym do rozmowy ekspertem Myloview.

Faktycznie, kiedy słyszymy słowo „witraż” zazwyczaj pierwsze skojarzenia dotyczą kościołów. Na przestrzeni wieków te barwne dekoracje wykorzystywano jednak nie tylko w świątyniach. Zdobiono nimi również okna w pałacach, dworkach, willach, a nawet szkołach i urzędach! Witraże ceniono zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku, kiedy pośród artystów panowała moda na styl secesyjny. Współcześnie umieszczenie w naszym domu prawdziwej mozaiki z barwionego szkła byłoby wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Nie musimy wydawać fortuny, aby cieszyć się przepiękną grą światła i kolorów. Wystarczą właśnie odpowiednie naklejki witrażowe. Połączenie ich ze stylistyką naszego domu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Bez trudu można wkomponować je na przykład w pomieszczenia retro. Doskonale bowiem prezentują się pośród tradycyjnych, mebli oraz ozdób utrzymanych w stylu vintage. Warto także zwrócić uwagę na kilka potencjalnych miejsc, gdzie możemy je umieścić. Naturalnie najczęściej wybieraną opcją są okna. Słońce prześwitujące przez naszą naklejkę sprawi, iż jej kolory staną się wyjątkowo intensywne, a całe wybrane pomieszczenie nabierze niezwykłego klimatu. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Doskonałym wyborem będą również przeszklone drzwi szafek oraz innych mebli.

Naklejki witrażowe to nie tylko motywy sakralne

O ile witrażom trudno odmówić walorów artystycznych, to jednak wątpliwości nadal może budzić kwestia ich tematyki. Czy więc naklejki oferują alternatywę dla klasycznych tematów witraży, jakie kojarzymy z kościołów?

Naklejka okienna – kwiaty

Ależ oczywiście! Motywy sakralne to tylko jedna z kilku dostępnych opcji. We wspomnianym przeze mnie już wcześniej stylu secesyjnym artyści tworzący witraże chętnie sięgali po różne tematyki. Olbrzymią popularnością cieszyły się na przykład rozbudowane i niezwykle barwne motywy florystyczne. Naklejki inspirowane tym okresem w sztuce estetycznie skomponują się więc z większością wnętrz. Jeszcze bardziej uniwersalne są wzory geometryczne. Naklejana ozdoba z witrażem złożonym z kolorowych figur oraz kształtów, pasować będzie zarówno do mieszkań tradycyjnych, jak i nowoczesnych. A to wciąż nie koniec dostępnych tematów. Natrafić możemy bowiem również na wzory inspirowane architekturą, sztuką, przyrodą. Co ciekawe, pośród naklejek witrażowych odnajdziemy również takie, które znakomicie będą nadawać się do pokoju dziecięcego.

Naklejka witrażowa koty naklejona na szyby w drzwiach

Naklejki witrażowe na drzwi pokoju dziecięcego

– Ze względu na swoją wyjątkową estetykę, naklejki witrażowe z łatwością trafiają w gust większości dzieci. Gra świateł oraz kolorów jest dla nich na swój sposób fascynująca – często kojarzy się ze światem bajek. Wzór inspirowany ilustracjami w klimacie baśni może być więc doskonałą ozdobą na drzwi sypialni malucha. Dzięki takiej dekoracji pomieszczenie to nabierze wyjątkowej, nieco magicznej atmosfery.

  Jak praktycznie urządzić kuchnię z jadalnią

Do kupienia myloview.pl

Może Cię zainteresować: