Strona główna » Dobrze oświetlone wnętrze

Właściwie oświetlenie mieszkania nie jest wcale łatwą sztuką, o tym przekonujemy się dopiero kiedy zaczynamy zastanawiać się nad rozmieszczeniem światła w domu. Od czego więc zacząć planowanie? Warto zastanowić się nad tym jakie lampy będą pasować do wnętrza.

Powinniśmy od razu mieć na uwadze jak będą świecić, czy wydobędą z aranżacji to, co najpiękniejsze. Pomyślmy też o funkcjonalności; gdzie będziemy odpoczywać, przy jakim świetle pracować. Zupełnie inną funkcję będzie pełniło światło w salonie, kuchni czy w sypialni. Do tego dochodzą jeszcze różne funkcje dodatkowe, jak możliwość zmiany barwy czy natężenia oświetlenia lub skorzystania z czujników ruchu. Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Czy światła może być za dużo?

Kanlux LAURIN

Częściej jest go niestety raczej zbyt mało. Urządzając wnętrze, nie stawiajmy wyłącznie na jedno źródło światła. Światło padające tylko z jednego miejsca sprawia, że przestrzeń staje się płaska, jest jednowymiarowa i często po prostu nudna.
Oprócz standardowego oświetlenia na suficie warto dodać kinkiety. Współczesne kinkiety to naprawdę nowoczesne i estetyczne rozwiązania, które idealnie pomogą doświetlić te miejsca, gdzie nie dociera oświetlenie sufitowe. Warto zdecydować się na jedną rodzinę oświetlenia w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie umożliwiają oprawy Kanlux LAURIN. To pięć rodzajów opraw kierunkowych, które z powodzeniem pokreślą wnętrze światłem, nie przyćmiewając swoim designem innych elementów w pomieszczeniu, lecz komponują się z nimi. Do wyboru wśród lamp Kanlux LAURIN mamy od jednego do czterech punktów świetlnych, w kolorze białym lub czarnym. Pamiętajcie jednak aby nie przesadzić z ilością oświetlenia – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wielkości wnętrza.

Nowoczesne oczka

Można zrezygnować z oświetlenia bocznego i wybrać popularne oczka. Zwłaszcza jeżeli pokój połączony jest z aneksem kuchennym, lub mamy w nim część jadalną i wypoczynkową. Przy takim rozwiązaniu sprawdzą się lampy Kanlux SIMEN. Mają bardzo ciekawy wygląd – wersja DSL składa się z trzech części – pierścienia, korpusu i podstawy, dostępnych jest siedmiu gotowych zestawów

Kanlux SIMEN DSO

kolorystycznych. Kanlux SIMEN DSO to wersja bez podstawy, dostępna również w siedmiu konfiguracjach. W części jadalnej możemy użyć opraw w wersji DSL a w części wypoczynkowej DSO lub zrobić odwrotnie albo poprzeplatać je ze sobą – wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Kanlux SIMEN to oprawy nowoczesne, jednak symetryczne, klasyczne w kształcie.

  Prześcieradło z gumką czy bez - jakie wybrać?

Inaczej wyglądają oczka Kanlux BONIS. To już nieco ekstrawagancki, niesymetryczny kształt. Ich nieregularne kształty są pełne uroku. Stop aluminium w kolorze chromu lub bieli będzie na pewno efektownym elementem pomieszczenia.

Wciąż dużą popularnością cieszą się rzeczy klasyczne. Takie właśnie są oprawy sufitowe Kanlux LUNATI lub Kanlux RITI. Oba modele wykonane są ze stopu aluminium. Model LUNATI jest dodatkowo wykończony akrylowym transparentnym pierścieniem. To jedyne jak do tej pory takie połączenie w oprawie świetlnej. Dzięki niemu lampa ta ma bardzo ciekawy efekt świecenia, światło tworzy dodatkowy pierścień, który dodaje uroku tej eleganckiej oprawie.

Drugą podobną propozycją jest Kanlux RITI, to aluminiowa oprawa, której charakterystyczna cechą jest złoty odbłyśnik. To jednak nie koniec zalet tej oprawy, jeżeli tylko chcemy możemy dowolnie wymieniać odbłyśnik (wymienne odbłyśniki Kanlux RITI REF). Wymiana odbłyśnika na czarny, biały lub srebrny zajmie nam kilka sekund. Dzięki tej opcji z powodzeniem dostosujemy oprawę do odnowionego wnętrza.

Oświetlenie boczne

Kanlux REKA LED z IP 54
Kanlux REKA LED
Kanlux LAURIN

Do każdej z tych opraw możemy dodać jako oświetlenie boczne Kanlux REKA LED. To oprawa w kształcie sześcianu lub walca z regulacją kąta świecenia. Za pomocą klapek maskujących można skierować światło w dowolnym kierunku i dodatkowo zmniejszać lub zwiększać jego kąt – niezależnie od siebie na górze i na dole oprawy. REKA LED dostępna jest w kolorze białym lub czarnym. Ponadto to oprawa o szczelności IP 54, więc sprawdza się również na balkonie, tarasie, a nawet na elewacji domu, gdzie wyczarujemy dzięki regulacji niesamowite efekty świetlne.

Większość w wspomnianych wyżej opraw ma możliwość wymiany źródła światła – dlaczego? Często powtarzanym błędem jest nietrafiona barwa i natężenie światła.

  • Jeśli żarówka będzie zbyt jasna to oczy będą stale zmęczone, a pomieszczenie straci przytulny urok.
  • Do oświetlenia głównego warto wybrać źródła, które nie są ani zbyt mocne, ani zbyt słabe, najlepiej w barwie neutralnej.
  • Żarówki o barwie zimnej są odpowiednie do pracy lub uzyskania klimatu industrialnego.
  • Ciepłe, żółte światło, to barwa sprzyjająca relaksowi i wyciszeniu. Dlatego warto w pomieszczeniach łączyć różne barwy. Kinkiety czy inne oświetlenie boczne jest jedynie oświetleniem pomocniczym, a jego głównym zadaniem jest kreowanie we wnętrzu kameralnej atmosfery.
  Kuchnia na poddaszu

Moc oświetlenia

Oprócz barwy pamiętajmy również o mocy. Do kinkietów, lamp stołowych czy podłogowych rekomendowaną mocą żarówki jest maksymalnie 40 Wat (i ich LEDowe odpowiedniki). Wyjątkiem są lampy do czytania, pracy czy odrabiania lekcji – tutaj możemy zastosować jaśniejszy wariant. Dobry rozwiązaniem może być lampka Kanlux FOLLO LED, która ma regulowane, 3-poziomowe natężenie światła, a do tego nowoczesne wzornictwo. Dzięki jej prostemu, ale efektownemu designowi stanie się doskonałym źródłem

Kanlux FOLLO LED

światła, ale również będzie stanowić ciekawy element wystroju wnętrza.

Jeżeli pomieszczenie jest małe i mamy w nim jedną lampę, to zdecydujmy się na taką, w której możemy regulować barwę światła i moc strumienia świetlnego, lub na lampę z kilkoma punktami świetlnymi. W tym drugim przypadku możemy w niej umieścić żarówki o barwie neutralnej i ciepłej.
Oświetlenie idealne powinno być gustowne, ciekawe wzorniczo i zróżnicowane. Musi podkreślać walory wnętrza i tworzyć zamierzoną atmosferę. Światło to prawdziwy kreator nastroju, jednak niezależnie od wszystkiego pamiętajmy o tym, że nasz dom to miejsce w którym znajdujemy spokój, radość, odpoczynek i najważniejsze, abyśmy czuli się w nim dobrze.

Więcej na stronie: kanlux.pl

Może Cię zainteresować: