Strona główna » Jak oświetlić balkon czy taras?

Jak oświetlić balkon czy taras?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Balkon czy taras to przedłużenie mieszkania. Dbamy o to, by jego aranżacja była spójna z tą we wnętrzach. Coraz cieplejsze wieczory i myśl o porze letniej napawa optymizmem. Znów będzie można posiedzieć na balkonie, rozkoszować się wolnym czasem, rozmawiać, czytać książki. W jaki sposób oświetlić tę balkonową przestrzeń?

Dzięki meblom ogrodowym tworzymy na balkonie przyjazny kącik, w którym można się zrelaksować. Aby było jeszcze wygodniej i milej, musimy zadbać o właściwe oświetlenie.
Lampy zastosowane na balkonie muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu muszą posiadać wysoki parametr IP, który informuje o ich odporności na wilgoć i wodę. Konstrukcja lamp balkonowych, powinna przewidywać, że jest to niewielka przestrzeń. Na co zatem postawić?

Nowoczesne kinkiety i naświetlacze

Na balkonie można zamontować kinkiety zewnętrzne lub naświetlacze. Obydwa typy oświetlenia sprawdzą się w tej roli równie dobrze. Wybór niech będzie zatem podyktowany tym, w jaki sposób ma się prezentować balkon. Kinkiety zewnętrzne i naświetlacze to inna estetyka, choć w obydwu przypadkach równie ciekawa. Jak się prezentują tego typu lampy, można zobaczyć w ofercie sklepu Lampy.it

Kinkiet zewnętrzny Zita - lampy.it
Kinkiet zewnętrzny Zita - lampy.it

Kinkiety są niewielkich rozmiarów, dlatego doskonale sprawdzają się na małych balkonach. Są przy tym estetyczne, mają klasyczne kształty i stonowane barwy. Są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem mogą zagościć na każdym balkonie, zarówno klasycznie lub rustykalnie urządzonym, jak i na nowoczesnym, czy wręcz minimalistycznym.

Naświetlacz zewnętrzny LED – lampy.it

Z kolei naświetlacze to lampy bardziej technicznie wyglądające. Ich zadaniem jest mocne eksponowanie ścian – ich struktury czy kolorów. Często posiadają ruchome źródło światła, a to oznacza, że można zadecydować, który fragment przestrzeni będą oświetlać i eksponować. Ich estetyka to maksymalna prostota, kanciaste, geometryczne kształty. Dobrze zatem odzwierciedlają klimat balkonów całkowicie nowoczesnych.

  Jak zabudować małą sypialnię, by zmieścić też garderobę

Funkcjonalność i dekoracyjność oświetlenia

Z oświetleniem stosowanym na balkonie jest dokładnie tak, jak z tym wybieranym do wnętrz. Chodzi o połączenie funkcjonalność i dekoracyjności. Lampy zewnętrzne stają na wysokości zadania, bo pośród tych prostych i niewielkich rozmiarami konstrukcji, nie brakuje miejsca na wyrazistość oraz atrakcyjny wygląd.
Oświetlenie, które zostaje bardzo starannie dobrane, uzupełnia balkonowy wystrój. Jednocześnie koreluje z aranżacją wnętrza, z jakiego rozpościera się widok na balkon. Pamiętajmy, by zawsze wybierać oświetlenie balkonowe, które jest przeznaczone do użytku na zewnątrz. To bowiem kwestia naszego bezpieczeństwa.

Może Cię zainteresować: