Strona główna » Historia willi Mokotowa

Historia willi Mokotowa

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
Wille mokotów

Mokotów od stuleci był miejscem chętnie zamieszkiwanym przez właścicieli ekskluzywnych posiadłości. Pałace, dworki, luksusowe wille – w Warszawie i jej okolicach, od kiedy stała się stolicą Polski, budowano całe spektrum tych prestiżowych rezydencji. Najnowsze inwestycje powstające w dzielnicy są kontynuacją tych historycznych tendencji. Poznajmy bliżej te fascynujące obiekty Mokotowa.

Klasycystyczny czar

W drugiej połowie XVIII wieku, jeszcze kiedy Mokotów był wsią i nie należał do granic administracyjnych Warszawy, część jego ziem wykupiła księżna Izabela z Czartoryskich Lubomirska. Na tych ziemiach zleciła wybudowanie piętrowej willi na planie kwadratu w stylu klasycystycznym, otoczonej imponującym ogrodem. Dzisiaj posiadłość jest znana jako Pałac Szustra, od nazwiska kolejnego jej właściciela, który za sprawą zmian architektonicznych nadał budynkowi bardziej neogotyckiego charakteru. Obecnie willa jest położona w parku Morskie Oko i mieści się w niej Warszawskie Towarzystwo Muzyczne imienia Stanisława Moniuszki.

Długie trwanie

Ciekawym zabytkiem, który – choć w przebudowanej formie – przetrwał do naszych czasów, jest tzw. Pawiówka, mieszcząca się przy ul. Bukowińskiej 24. Obiekt stylizowany na neorenesansową willę toskańską został wzniesiony w 1850 roku i należał do rodu Czarnieckich. Prestiżowa willa w Warszawie zawdzięcza swoją nazwę hodowli pawi, która znajdowała się w niej w latach 60. XX wieku. Jeśli chodzi o wojenną historię posiadłości, to warte uwagi jest, że ówczesny właściciel Adam Smolarek w ogrodzie ukrywał mokotowskich Żydów. Willa dała więc schronienie wielu istnieniom.

Jak z bajki

Zabudową wyróżniającą się z otoczenia warszawskiej dzielnicy jest unikatowa willa przy ul. Bieżankowskiej 5. Otaczają ją PRL-owskie bloki i apartamentowce, które przez swoją wysokość i styl kontrastują z unikatowym domem z 1936 roku. Ciekawostką jest, że to właśnie tam toczy się akcja komedii Stanisława Barei Nie ma róży bez ognia. Okoliczni mieszkańcy podobno nazywają tę willę na warszawskim Mokotowie Domem Muminków.

  Co lepsze - turboszczotka czy elektroszczotka?

Oblicza modernizmu

Luksusowe wille na Mokotowie powstawały w każdym stuleciu, jednak mnóstwo tego typu posiadłości pochodzi z lat 20. XX wieku. Rezydencje zamieszkiwała inteligencja, rodziny znane i szanowane w międzywojennej Warszawie. Dwie ciekawe wille, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie, mieszczą się przy ulicy Sułkowickiej, pod numerami 3 i 5 (wejście od ul. Belwederskiej). Mowa o willi Friedbergów, zwanej czerwoną willą i o willi Neumannów. Willa czerwona została zbudowana dla właściciela Michała Friedberga, dyrektora szpitala w warszawskim getcie. Architektura domu jest fenomenalnym przykładem modernizmu i polskiego stylu Art déco. W 2014 roku czerwona willa na Mokotowie w Warszawie na sprzedaż była za kwotę 6 850 000 zł.

Willę Neumannów zaprojektował Marcin Weinfeld, twórca siedziby Prudentialu, która na warunki dwudziestolecia była drapaczem chmur. Powojenne losy posiadłości były burzliwe. W okresie PRL-u willa służyła jako kwatera rezydenta GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego) w Polsce, a z budynkiem ambasady sowieckiej miał ją łączyć podziemny korytarz. Później willa została przeznaczona na konsulat RPA. Obecnie mieści się w niej klimatyczna restauracja Dom Polski.

Historia najnowsza

Deweloperzy XXI wieku chętnie kontynuują tradycję wznoszenia prestiżowych domów w Warszawie. Na Mokotowie luksusowe wille na sprzedaż pojawiają się coraz częściej, jednak wśród nich wyróżnia się inwestycja Cristal Park Residence. Cztery wille miejskie, w których mieszczą się kameralne i przestronne apartamenty, noszą nazwy kamieni szlachetnych: Amethyst, Beryl, Onyx i Topaz. Nie tylko nazwy nadają obiektom eleganckiego, ekskluzywnego charakteru. Ich elewacja jest wykończona naturalnym kamieniem oraz egzotycznym drewnem, co w połączeniu z przeszkleniami tworzy nowoczesną i ponadczasową kompozycję.

Ukształtowana przez historię Warszawa daje ogromne możliwości, by tworzyć wciąż nowe, nietuzinkowe wille na Mokotowie. Sprzedaż takich obiektów trwa od wieków, co dowodzi, że potrzeba posiadania otoczonej zielenią pięknej rezydencji w dogodnej lokalizacji nie zmieniła się przez setki lat.

  Sposób na słup w mieszkaniu

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.