Strona główna » Kominek, który grzeje na sto procent

Kominek, który grzeje na sto procent

przez pytanieomieszkanie
Kominek grzejący na 100%

Przytulny dom za miastem – bez kominka? To nie uchodzi. Większość z nas jeśli już myśli o takim rozwiązaniu mieszkaniowym, w wielu przypadkach uwzględnia także kominek, który może być ciekawą alternatywą na długie jesienne bądź zimowe wieczory. Oprócz funkcji czysto estetycznych, może on także ogrzewać poszczególne pomieszczenia. Dobrze zaprojektowany kominek na pewno da nam wiele satysfakcji i ciepła.

Stal czy żeliwo?

Poszukując różnego rodzaju rozwiązań, trafimy na wkłady kominkowe – stalowe lub żeliwne, spośród których możemy dokonać ostatecznego wyboru. Ważne jest by nie wybierać wkładów o zbyt cienkich płytach, gdyż te mogą się dość szybko odkształcać, co będzie problemem przy ich długim używaniu.

Stalowe wkłady kominkowe łatwiej jest wymieniać, a dokładniej – łatwiej jest wymieniać znajdujące się pomiędzy ich ściankami wkłady z wermikulitu albo szamotowe. Mogą one po pewnym czasie pękać – wówczas wystarczy tylko je wyjąć i zastąpić nowymi elementami, np. szamotowymi. Wermikulit jest zaś ciekawy o tyle, że pozwala na dokładniejsze spalanie materiału palnego, dzięki czemu kominek staje się bardziej efektywny, a produkty spalania są mniej zanieczyszczone.

Ciepło, coraz cieplej

Decydując się na żeliwne wkłady kominkowe, musimy mieć świadomość, że po pewnym czasie płyty żeliwne, z których składa się kominek, zaczną się odkształcać i mogą pękać, co będzie wymagało wyjęcia całego wkładu z obudowy i ponownego jego skręcenia, a to dość pracochłonna czynność.

Żeliwo o wiele lepiej kumuluje ciepło niż stal, więc niepotrzebne są tam wkłady z elementów szamotowych. Wkłady kominkowe stalowe są raczej proste w formie, więc jeśli szukamy bardziej unikalnych kształtów, lepiej zdecydujmy się na wkład żeliwny. Pamiętajmy też o tym by nie przesadzić z rozmiarem szyby w kominku. Duże tafle szkła to większa strata ciepła i często zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu z kominkiem. Mniejsze powierzchnie szklane pozwolą nam zatrzymać więcej ciepła, które będziemy mogli wykorzystać do ogrzania innych pomieszczeń w domku letniskowym.

  Kolory i podłóg do całego mieszkania

Wkłady kominkowe wysokiej jakości

Poszukując wkładów do kominków, warto wejść na stronę: https://keffner.pl/pl/c/Wklady-kominkowe/5, gdzie na pewno znajdziemy takie produkty, z których będziemy zadowoleni. Estetyczne w formie, wykonane z wysokiej jakości materiałów, elegancko wykończone, pozwolą nam się cieszyć ciepłem przez długie zimowe wieczory. W wielu domach to również główne źródło ogrzewania a nie tylko estetyczny dodatek.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.