Strona główna » Fototapety – co to jest, jak się przykleja, gdzie można kłaść

Fototapety – co to jest, jak się przykleja, gdzie można kłaść

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Powróciła moda na fototapety. Tym razem jednak dostępne są one w nieograniczonej gamie wzorów, kolorów i możliwości aplikacji. Dzięki fototapetom w mieszkaniu można stworzyć klimat korespondujący z wyposażeniem wnętrza, upodobaniami domowników.

Urządzając wnętrza i stosując fototapety możemy stworzyć klimat loftu, nadmorskiej plaży, zaułka ulubionego miasta. Nie ma ograniczeń dla wyobraźni.

Co to jest fototapeta?

Fototapety to wielkoformatowe wydruki fotograficzne. Mogą być to zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, ale również wszelkiego typu grafiki. Drukuje się je na materiale dedykowanym do średniookresowych wewnętrznych i zewnętrznych zastosowań na trudne powierzchnie, czyli wszelkiego typu foliach przystosowanych do druku wielkoformatowego. Fotografie można również nadrukować na tworzywie lateksowym – nie są to jednak standardowe metody druku. Wykonuje się je z reguły na życzenie klienta.

Przyklejanie fototapety

Fototapety standardowo przykleja się na klej montażowy. Jest to jednak czasochłonne i wymaga wprawy, nie każdy więc może to zrobić samodzielnie. Od niedawna coraz bardziej popularne stają się fototapety samoprzylepne, które zostały wprowadzone na rynek przez firmę Artofwall. Dzięki formie przypominającej naklejkę, aplikuje się je dużo łatwiej i przyjemniej. Wystarczy oderwać folię na spodzie fototapety i kawałek po kawałku naklejać przyciskając fototapetę do ściany. To metoda dużo łatwiejsza i szybsza niż z użyciem kleju.

Przygotowanie ściany

Ściana pod obie formy aplikacji musi być równa i zagruntowana. Wszelkie nierówności mogą bowiem osłabiać klej i spowodować krótszy okres wytrzymałości tapety. Fototapety samoprzylepne odradza się aplikować na ściany pokryte farbą silikonową bądź lateksową. Nie gwarantują one bowiem dobrej przyczepności kleju.

Gdzie można kłaść fototapetę

To pomysł na dekorację ściany w całym mieszkaniu. Fototapety można przyklejać w pokoju dzienny, sypialni, przedpokoju, pokoju dziecka, ale i w kuchni czy łazience. Ważne jednak by do kuchni i łazienki kupować te pokryte laminatem. Wtedy nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Brak laminatu może powodować blaknięcie kolorów i zwiększoną wrażliwość na wszelkiego typu uszkodzenia. Fototapety laminowane idealnie sprawdzają się zwłaszcza w kuchni i łazience, gdyż z powodzeniem możne je czyścić (ale nie detergentami z wybielaczem). Oprócz odporności na wilgoć, wydruki takie są również odporne na ciepło.

  Mały przedpokój – jak powiększyć go optycznie za pomocą fototapety?

Wybór wzorów fototapet

Dziś wybór wzoru na fototapecie jest niema nieograniczony. To, co kiedyś niemożliwe – dziś staje się możliwe. Przede wszystkim firmy produkujące i sprzedające fototapety mają ogromny ich wybór (m.in. Sklep www.artofwall.com.pl) . Ale można wykonać także z własnych zdjęć. Wystarczy obraz w wysokiej rozdzielczości, a pamiątkowa fotka zrobiona na rodzinnym wyjeździe może zdobić Twoją ścianę przypominając najpiękniejsze chwile.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą samoprzylepnych laminowanych tapet firmy Artofwall i instrukcja układania krok po kroku

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Kasia

fototapety znowu wracają do łask i są coraz bardziej popularne, również w nowoczesnych wnętrzach

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.