Strona główna » Dywany w stylu mid-century modern
Dywan asterya vintage

W estetyce mid-century modern w prosty sposób można uzyskać świetne efekty aranżacyjne. Dlatego w otwartej, minimalnie zagospodarowanej przestrzeni i przy prostych formach mebli doskonale sprawdzi się dekoracyjny dywan.

Dywan asterya vintage

1 Dywan Asterya Vintage

Milenialsi mają do niego sentyment. Hipsterzy z kolei rozmiłowali się w tym trendzie. Po raz pierwszy został on opisany w latach 80. XX w. przez Carę Greenberg w książce poświęconej designowi lat 50. minionego stulecia. Co kryje się pod tajemniczą nazwą stylu mid-century modern? I jak mają się do niego dywany?

Spis treści porady

Najpierw komfort, potem estetyka

Mid-century modern to architektura, meble i elementy dekoracyjne z połowy XX w. lub stylizowane na pochodzące z tego okresu. To trend, w którym dominuje praktyczność (najpierw komfort, potem względy estetyczne), ergonomiczność i wytrzymałość. Cechują go również nowoczesność i uniwersalność. Proste formy są atrakcyjne wizualnie i mają niepowtarzalny urok. Kolorystyka jest pomysłowo dobrana. Przestrzeń mid-century modern ma charakter wielofunkcyjny. W latach 50. i 60. zeszłego stulecia dominowały mieszkania z otwartym planem, strefami wyznaczającymi kuchnię, jadalnię i salon. W takim właśnie otoczeniu świetnie ze sobą współgrają takie materiały jak cegła, drewno, skóra i metal oraz kolorowe i wzorzyste tkaniny. Najbardziej charakterystyczne motywy? Geometryczne i abstrakcyjne.

Mid-century modern jest wyrafinowaną elegancją i prostotą w jednym. W naszym kraju inspirację można czerpać, chociażby z… PRL-u.

Odważny wzór

We wnętrzach mid-century modern nie ma miejsca na bibeloty czy gadżety, które mogą zaburzać przestronność. A jak mają się do tego stylu dywany? To rodzaj dodatku, który daje wielkie pole do popisu, przełamuje konwenanse i stanowi świetne tło dla całości. Po pierwsze, już od dawna wiadomo, że mogą one wiele wnieść do aranżacji różnych wnętrz.

–Dywan ociepli każde pomieszczenie inspirowane powściągliwym stylem mid-century modern. Tutaj można pozwolić sobie na etniczne i odważne wzory, jak i nieco bardziej stonowane – podpowiada ekspert KOMFORT.

  Luksusowe meble włoskie - tradycja i innowacja

– nie tylko poprzez zestawienia kolorów, ale także zastosowanie różnych faktur czy wzorów. Marakesh Copper, czyli wzorzysty dywan inspirowany Orientem, to propozycja dla tych, którzy lubią wyraziste dodatki i nie boją się eksperymentować z modą. Delikatny deseń w dwóch kolorach: miedzianozłotym i ciemnoturkusowym doda wnętrzu stylowości, smaku i pazura. Ma on również praktyczne cechy. Wykonany został w 65% z trwałego szenilu akrylowego, co oznacza odporność na udeptywanie i rozwój bakterii. A miękkie runo sprawi, że po dywanie będzie się przyjemnie chodzić czy na nim siedzieć.

dywan marakesh copper

Tradycyjny deseń

Jeśli tego rodzaju wzornictwo nie do końca jest w Twoim guście, możesz wybrać dywan tradycyjny, taki jak np. Asterya Vintage. Wyróżnia go połączenie klasyki i bardzo modnego obecnie stylu vintage. Wykonany maszynowo ze 100% poliestru, nie gromadzi nadmiernie kurzu i jest idealny, zwłaszcza dla alergików.

W styl mid-century modern wpisuje się także Kendra Perdea. To dywan polipropylenowy, bardzo podobny do wełnianego. Wyróżnia go bowiem wysoki, gęsty i bardzo miękki włos. Dominującym kolorem jest beż, czyli jeden z najbardziej uniwersalnych w palecie.

dywan kendra perdea

Styl praktycznie dla każdego

Coraz chętniej eksperymentujemy z wystrojem wnętrz. Dzieje się tak m.in. dlatego, że jesteśmy bardziej otwarci na różne nowinki aranżacyjne i mamy lepszy dostęp do elementów wyposażenia czy dekoracji. Design mid-century modern nie od parady uważa się za nowoczesne podejście do tradycji. Ten styl nadaje się praktycznie dla każdego, kto lubi elegancję, otwarte przestrzenie, geometryczne kształty i organiczne krzywizny. Dodatkowo doskonale łączy się z minimalizmem, nowoczesnością i stylem skandynawskim. Wszystkie te trendy są dziś bardzo modne i goszczą w niejednym domu. Oznacza to, że czasami nawet nie potrzeba wielkiej rewolucji, aby zmienić wystrój na mid-century modern, dokładając np. dywan.

Jeśli ten kierunek jest Ci bliski, ale zastanawiasz się, czy kupić dywan tkany ręcznie, czy też maszynowo, artykuł pt. „Dywan tkany ręcznie czy maszynowo? Poznaj zalety obu rozwiązań” pomoże Ci rozwiązać wszystkie (nie tylko techniczne) dylematy.

  Naklejki okienne we wnętrzach - gra światła i barw

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.