Kolorowe, o fantazyjnych kształtach, fasonach, długości włókien – chronią podłogę, ocieplają i wygłuszają wnętrza, działają na zmysły i budują unikatowy klimat w naszej przestrzeni. To na nich nasze dzieci potrafią spędzać całe godziny.
Dywany nie tylko inspirują pisarzy, ale również projektantów, czy naukowców, a dzięki rozwojowi technologicznemu, tworzone są nowe wzory i materiały używane do produkcji włókien. Nauka i nowe technologie bardzo mocno wplatają się w projektowanie produktów codziennego użytku – o czym możemy się przekonać, kiedy zaczniemy szukać dla naszych dzieci artykułów zdrowych i antyalergicznych.
Kurz to pokarm dla roztoczy, które niestety są bardzo nieprzyjazne dla małych alergików. Dr Małgorzata Cieślak z łódzkiego Instytutu Inżynierii Materiałów Włókienniczych, w rozmowie dla Gazety Wyborczej tak opisała środowisko ich występowania: (…)w pomieszczeniach z gładkimi podłogami wzrasta reakcja alergiczna na roztocza kurzu domowego. Kurz przy najmniejszym ruchu wzbija się w powietrze i z alergenami dociera do twarzy człowieka. Alergik wdycha to, co najbardziej mu szkodzi.
Dywan z jednej strony działa więc jak "filtr", oczyszcza powietrze, z drugiej – jest siedliskiem roztoczy. Przegrywa z gładką podłogą, bo trudniej utrzymać go w czystości. Roztocza są jednym z powodów badań nad materiałami antyalergicznymi. Naukowcy z Łodzi opracowali specjalne włókna do zastosowania w dywanach, które nie pozwalają rozmnażać się nieprzyjaznym pajączkom. Na całym świecie to nowy trend w myśleniu o artykułach przemysłu wzorniczego, pomagającego alergikom.
Dywany tkane z myślą o alergikach, sprawdzają się idealnie i często nie różnią się niczym w wyglądzie od innych dostępnych na rynku.
Dywany naturalne są wytrzymalsze na ogień niż te syntetyczne. Wełna, jest bardzo szlachetna, miękka, odporna na zabrudzenia – niestety często uczula, szczególnie dzieci. Dywan z wełny bardzo długo pyli, a drobne pyłki unoszące się w powietrzu są wdychane. Dostępne są również dywany z jedwabiu i bawełny, antystatyczne i bogato zdobione. Wśród sztucznych włókien znajdziemy zwykłe polipropylenowe, heat-set i heat-set frise, czyli uszlachetnione polipropylenowe, a także najlepsze wśród nich, odporne na zabrudzenia – poliamidowe i akrylowe. Wszystkie one są zazwyczaj bardzo wytrzymałe, mało podatne na ścieranie, łatwe do czyszczenia, utkane w ciekawe, kolorowe wzory.
Nie każdy dywan nadaje się do pokoju dziecka. Rodzice często wybierają te z krótkim włosiem, łatwe do czyszczenia, antyalergiczne, miękkie. Dużym powodzeniem cieszą się dywany antyalergiczne z termo-utwardzonego, podwójnie splecionego włókna akrylowego – mówi Milena Ballue, projektantka, mama i współwłaścicielka sklepu Kids Town z produktami dla dzieci.
zdjęcia www.kidstown.pl