Strona główna » Dom tani w budowie – jaki projekt wybrać? Wskazówki

Dom tani w budowie – jaki projekt wybrać? Wskazówki

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
nowoczesny projekt domu

Budowa domu nigdy nie będzie małym wydatkiem, ale można, odpowiednio dobierając projekty, zainwestować w dom, który będzie bezpieczny, komfortowy, nie będzie kosztował kroci na etapie użytkowania, a jego budowa nie będzie przyczyną bankructwa. Trzeba tylko wiedzieć, czym kierować się przy wyborze projektu.

Spis treści porady

Dom tani w budowie: nie oszczędza się na materiałach.

Jednym z posunięć, które można rozważyć, jest wybór budynku z kategorii projektów domów tanich w budowie (najczęściej wykonywanych w sprawdzonych, znanych technologiach). Są one zawsze bardziej przystępne cenowo niż najnowsze, kreatywne rozwiązania dostępne na rynku (które mogą być droższe m.in. ze względu na skomplikowany dach czy sporą piwnicę). Nieskomplikowane projekty domów są również tańsze na etapie późniejszej eksploatacji, co pozytywnie zaskoczy tych, którzy obawiają się dużo wyższych opłat w domu niż np. w mieszkaniu w bloku.

Tańsza budowa domu przez rezygnację ze zbędnych pomieszczeń.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat niepodzielnie na rynku rządziły projekty dużych domów. Ba! Za dużych, a nie po prostu dużych. Statystycznie projekt z jednym pokojem mniej jest o 30 tysięcy tańszy w wykonaniu. Nie chodzi jednak o to, żeby wracać do jednoizbowych budynków mieszkalnych. Po prostu można wybrać projekt mniej rozbudowany, a nadal funkcjonalny. Pracownia? Większość osób jej nie potrzebuje, tak samo, jak gabinetu. Kuchnia i jadalnia oddzielnie? A może by je tak połączyć? Garaż? Bardzo często wystarczy zwyczajna wiata. Każda z tych zmian to odrobinę tańszy dom, przy czym oczywiście należy samodzielnie zdecydować, jakie pomieszczenia naprawdę się nie przydadzą i można z nich zrezygnować, a jakie można zaaranżować w mniej złożonym projekcie.

Prosta bryła domu, proste wykonania, niższa cena.

Choć wielospadowe dachy, wykusze i fantazyjne bryły zdecydowanie wyglądają atrakcyjnie, to każde odstępstwo od prostej linii ma swoja całkiem wymierną cenę. Wybierając projekt domu, bardzo często warto szukać takiego, który pozbawiony jest fantazyjnych rozwiązań. Czy to znaczy, że nie są one funkcjonalne? Absolutnie nie! Bardzo często te skomplikowane projekty są bardzo praktyczne, ale należy podjąć trudne decyzje i szukać projektów nieco bardziej kompromisowych. W ostateczności wiele nowych projektów nawet bez takich udogodnień zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu.

  Stół wielkanocny - nietypowy z klasycznymi elementami

dom z garażem

Bez piwnicy będzie taniej?

Jednym z rozwiązań, które bardzo podnosi koszt budowy, jest piwnica. W wielu budynkach można ją albo zmniejszyć, albo w ogóle z niej zrezygnować i zastąpić choćby i drewnianym domkiem na działce. Zmniejszenie piwnicy jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem już w domyślnych projektach – dawniej podpiwniczało się cały budynek, dziś piwnica znajduje się pod niektórymi tylko jego pomieszczeniami, bo tak jest po prostu taniej, a i część funkcji piwnicy można przypisać do niektórych innych pomieszczeń. Mała podpowiedź: mając do wyboru piwnicę lub poddasze, należy pamiętać, że choć oczywiście ich funkcje nie będą odpowiadały sobie jeden do jednego, to poddasze użytkowe jest zdecydowanie tańsze od podpiwniczenia. Można je połączyć nawet w ramach jednego projektu, budując ograniczoną piwnicę i przenosząc jej funkcjonalność na pomieszczenia na poddaszu.

Rozwiązania techniczne są ważne.

W kontekście ceny domu bardzo często mówi się też choćby o technologii ogrzewania. To fakt – jest ona istotna, ale trzeba też zwrócić uwagę na rozwiązania usprawniające instalację elektryczną czy choćby pokrycie dachu, bo te wybory często przesądzają o finalnych kosztach budowy, ale także ostatecznej funkcjonalności czy wydajności energetycznej. Zasadniczo nie jest dobrym pomysłem wybór wysokich kosztów utrzymania w imię niższych kosztów budowy, ale gdzie leży punkt równowagi między nimi, to już kwestia indywidualna. Chodzi też o to, żeby uświadomić sobie, że dom to nie tylko ściany – za sporą część kosztów odpowiadają wszystkie instalacje.

Projekt domu – przystępna cena, najwyższa funkcjonalność.

Bardzo podobne projekty przygotowane przez różnych architektów mogą się poważnie różnić i ceną, i wyceną budowy. Warto więc nie ograniczać się do jednego tylko katalogu, ale przed podjęciem decyzji wyrobić sobie przynajmniej bardzo ogólnie zdanie co do poziomu cen. Oczywiście dobrze też pamiętać, że poniżej pewnego poziomu cen niemal na pewno spadnie też jakość projektu, ale ogólne rozeznanie w sytuacji rynkowej będzie pomocne w poszukiwaniach.

  Jaka lampa do salonu — jakie wybrać oświetlenie salonu?

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.