Do oszczędności, których dokonuje wielu właścicieli domów lub mieszkań, należy zwykle niewykupywanie polisy ubezpieczeniowej. Powody rezygnacji z ubezpieczania domu? To między innymi zbyt wysokie ceny polis lub przekonanie, że właścicielowi mieszkania nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak bardzo myli się przeciętny Polak bez ubezpieczenia mieszkania?
Według raportu „Polak na swoim. Ubezpieczenia nieruchomości w Polsce” opracowanego przez Liberty Ubezpieczenia na podstawie badań ARC „Rynek i Opinia” 40% ankietowanych nie posiada polisy ubezpieczeniowej obejmującej ochroną dom lub mienie, które się w nim znajduje. Ten sam raport dowodzi, że tylko 57% badanych osób ubezpiecza mury i elementy stałe, a 61% – ruchomości domowe.
- Za główną przyczynę braku polisy ubezpieczeniowej na dom 40% respondentów wskazuje zbyt wysoką stawkę miesięczną, a 25% uważa, że nie ma nic do stracenia.
- Czy faktycznie polisa jest droga i rzeczywiście się nie opłaca? Koszty remontu mieszkania po pożarze lub zalaniu sięgają często kilkudziesięciu tysięcy złotych.
- Poza tym wziąć należy pod uwagę, że ubezpieczeniem można objąć nie tylko mury czy sprzęt RTV, ale również narty, rower lub zniszczenia dokonane przez psa.
- Wielu kosztów można uniknąć, jednak należy najpierw zainwestować w solidną polisę ubezpieczeniową.
Niestety Polak jest w znacznej części mądry po szkodzie (źródło: https://prnews.pl/polak-na-swoim-ubezpieczenia-nieruchomosci-w-polsce-9609). Od jakich szkód i zbytecznej mądrości zwanej „doświadczeniem życiowym” chronić może polisa ubezpieczeniowa?
Ubezpieczenie – ochrona nie tylko dla ścian
Ubezpieczenie może objąć ochroną np. działania dzieci. Kto może przewidzieć, co dziecku przyjdzie do głowy? Zniszczona kanapa, ściana pomalowana farbami lub wybita piłką szyba w samochodzie sąsiada to zachowania zaskakujące. Niektóre polisy przewidują ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez nieprzewidywalne dzieci. Ubezpieczenie ochronić może również mienie należące do dziecka w domu i poza nim. Mowa tutaj o telefonie komórkowym, który ulegnie zniszczeniu, laptopie, portfelu, dokumentach tożsamości lub rowerze skradzionym na spacerze.
Polisy ubezpieczeniowe chronią w wyznaczonym zakresie od szkody wywołanej przez domowego pupila (psa lub kota), który potrafi pogryźć skórzane meble czy podrapać zabytkową szafę. Ubezpieczenie może także objąć ochroną samego pupila i jego zdrowie. Wizyty – sam transport do weterynarza czy zapewnienie zwierzęciu opieki i karmienia (bez zapewnienia karmy ze strony ubezpieczyciela) – to kolejne świadczenia, które honorować może polisa w zależności od wybranego wariantu.
Ubezpieczenie nieruchomości na wynajem
Ochrona własnego domu, ścian, elementów stałych, drogocennych przedmiotów typu biżuteria i zegarki to punkt wyjścia, przy wykupie polisy ubezpieczeniowej OC. Jednak właściciele mieszkań czy domów, którzy wynajmują swoje nieruchomości, nie mogą zapobiegać zniszczeniom dokonanym przez osoby wynajmujące od nich lokum. Obawy, że zostanie zalany sąsiad, zdarzy się pożar czy inne nieszczęście, powoduje nieustanny strach u właścicieli mieszkań do wynajęcia.
Przykładowo „OC Najemcy i Wynajmującego” to propozycja przygotowana w ramach „Ubezpieczenia domu i mieszkania na wynajem” przez Nationale-Nederlanden, która zabezpiecza przed szkodą ze skutkiem odpowiedzialności cywilnej w nieruchomości przeznaczonej na wynajem.
- Można ubezpieczyć lokal od szkód spowodowanych przez wynajmującego oraz na wypadek strat, gdy lokal nie nadaje się do użytku.
- Ubezpieczyciel może zaoferować środki na mieszkanie zastępcze dla wynajmującego, jeśli lokal wynajmowany nie będzie się nadawać do użytkowania w wyniku zalania czy pożaru.
- Polisa może również chronić właściciela wynajmowanego lokalu przed utratą najemcy, kiedy najemca nie skorzysta z opcji „Mieszkanie zastępcze dla Najemcy w przypadku Szkody” i wypowie umowę najmu, a właściciel nie znajdzie nowego najemcy.