Strona główna » Jak urządzić ogródek przy mieszkaniu na parterze?

Jak urządzić ogródek przy mieszkaniu na parterze?

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
ogród przy mieszkaniu

W dobie nowoczesnego budownictwa, kompromisem dla osób pragnących zaznać swobody własnej przestrzeni wypoczynkowej, przy równoczesnym mieszkaniu w mieście, okazują się niewielkie ogródki przynależne do parterowych mieszkań. W porównaniu z balkonem czy nawet tarasem, możliwości aranżacji tego rodzaju przydomowej przestrzeni są nieco większe, dlatego warto w pełni wykorzystać jej potencjał, aby cieszyła ona lokatorów przez wiele kolejnych lat i była przytulnym miejscem, w którym będzie spędzało się czas z przyjemnością. Jak urządzić taki ogródek przy mieszkaniu?

Mały ogródek przy mieszkaniu – podstawą komfortowe podłoże

Najczęściej w obrębie ogródka, aby stworzyć zielony miejski azyl, mieszkańcy decydują się na zasianie trawy lub wyłożenie trawnika w rolce. Rozwiązanie to jest zwłaszcza rozsądne, kiedy z przestrzeni tej korzystały będą dzieci. Wówczas podłoże jest naturalne, a co ważniejsze – bezpieczne. Chociaż należy pamiętać, że trawnik wymaga stałej pielęgnacji i z tego względu może wydawać się mało praktyczny, to jednak zwykle takie ogródki nie są rozległe – koszenie czy podlewanie zasadzonej tam trawy zajmie co najwyżej kilkanaście minut.

Innym rozwiązaniem jest wyłożenie posadzki w postaci kostki brukowej lub paneli z zaimpregnowanego drewna. W przypadku pierwszej z wymienionych propozycji, niewątpliwym atutem jest wykorzystanie w pełni dostępnej przestrzeni – każdy jej fragment będzie użytkowy. Zastosowanie paneli z kolei nie tylko sprawi, że ogródek będzie funkcjonalny, ale też klimatyczny.

Oświetlenie, czyli jak stworzyć nastrój na spokojne, długie wieczory

oświetlenie ogrodu

Niewątpliwym plusem przydomowego ogródka jest możliwość spędzania w nim czasu po długim dniu, wieczorem. Z tego względu należy zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia. Prócz standardowego wyboru, jakim są lampy zasilane bateriami słonecznymi, warto zadbać o elementy świetlno-dekoracyjne: lampiony i girlandy na baterie, które można zawiesić w dowolnym miejscu (te jednak należy zdejmować wraz z nadejściem deszczowej pogody).

  Jaki kolor podłogi wybrać

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest też poprowadzenie (np. wzdłuż ścian budynku) oświetlenia LED lub zawieszenie zewnętrznego kinkietu. W tak przytulnym otoczeniu, które stworzy odpowiednio dobrane natężenie światła, każdy letni wieczór będzie pełen relaksu.

Meble ogrodowe, plac zabaw, czy fotel-gniazdo dla samotnego wypoczynku?

O ile w przypadku rodzin z dziećmi idealnie sprawdzi się wstawienie do ogródka niewielkiej piaskownicy czy huśtawki lub stworzenie małego wybiegu dla psa, o tyle dla osób często przyjmujących gości zdecydowanie lepszym wyborem okaże się zestaw wypoczynkowy lub duży stół zewnętrzny. Wszystko uzależnione jest od potrzeb domowników. Jednym z uniwersalnych mebli-akcesoriów, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród posiadaczy miejskich ogródków parterowych, są hamaki (te bez konieczności mocowania na konarach. wyposażone w drewniany, samodzielny stojak) oraz wiszące fotele-gniazda. W przypadku, gdy ogródek oferuje nieco więcej niż kilka metrów kwadratowych, można także zdecydować się na postawienie w jego obrębie namiotu, który zapewni odrobinę prywatności (m.in. osłaniając ogródek od góry, przed wzrokiem sąsiadów z wyższych pięter) lub bujanej ławki ogrodowej z baldachimem.

zestaw mebli ogrodowych

Aranżując niewielką przestrzeń parterowego ogródka warto pamiętać, że czasami mniej znaczy więcej. Ograniczone pole do popisu powinno być wykorzystywane umiejętnie i z rozwagą, aby stanowiło przyjemną i przyjazną przestrzeń dla domowników. Obok wszelkich dekoracji i ogrodowych mebli warto mieć na uwadze, że zwykle nic tak nie wzbogaci ogrodu, jak zrobią to kwiaty – dlatego niekoniecznie rabatki, ale ozdobne, drewniane skrzynie lub pergole obsadzone odpowiednią roślinnością już same w sobie powinny stanowić wystarczającą ozdobę skromnej przestrzeni.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz

Michalina

Mój ogródek nie jest zbyt duży więc nie mam zbytnio pola do manewru, jednak na pewne dodatki znalazłam miejsce.

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.