Strona główna » Dlaczego pralka źle odwirowuje? Sprawdź filtr

Dlaczego pralka źle odwirowuje? Sprawdź filtr

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl
pralka Indesit ładowana od góry

Pralka nie odwirowuje wody? A czy na pewno jest wyczyszczony filtr? Jeśli po skończonym cyklu prania woda została w bębnie nieodpompowana, to warto zacząć od wyczyszczenia filtra odpływu.

Jakie mogą być przyczyny złego odwirowywania wody z ubrań? Przyczyn może być kilka:

  • zbyt duży załadunek pralki (nieodpowiedni dobór wsadu do programu prania) może doprowadzić to do braku odwirowania – wsad pozostaje mokry, co można odczytać jak problem z odprowadzaniem wody. Nieprzekraczanie maksymalnego wsadu podanego w tabeli programów oraz jego dywersyfikacja, czyli mieszanie drobnych ubrań razem z dużymi (nie wkładajmy do bębna wyłącznie dużej odzieży), pozwoli uniknąć tego kłopotu.
  • powodem mogą być zabrudzone styki elektryczne, które nie przekazują odpowiednim komponentom wystarczająco dużo energii lub uszkodzony mechanizm pompy odpływu czy nawet samego silnika (w przypadku mechanizmów z paskiem – jego zsunięcie się jest zazwyczaj przyczyną). W takich sytuacjach, jeśli nie mamy odpowiednich kompetencji, jesteśmy zmuszeni wezwać specjalistę, aby ocenił stan naszej pralki
  • sprawdźmy filtr pompy odpływu – jego zapchanie jest jedną z częstszych przyczyn „stania” wody w bębnie. Nie powinniśmy się tym martwić, bo dokładnie taka jest funkcja filtra – zatrzymuje wszelkie większe elementy, jak piasek, kamyczki czy np. pozostawione w odzieży monety. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że do filtra przedostanie się np. jedna ze skarpetek lub długo nieczyszczony zapełni się brudem przypominającym muł.

Jak wyczyścić filtr?

pralka Indesit BTW A61053

pralka Indesit BTW A61053

W pralkach automatycznych filtr zawsze umieszczony jest w dolnej części pralki, tuż przy podstawie. W modelach ładowanych od góry łatwo dostrzeżemy jego lokalizację, bo zazwyczaj zasłania go widoczny na obudowie okrąg lub prostokąt, który przypomina klapkę wlewu paliwa w samochodzie (taki okrąg wyraźnie widać na przykładzie modelu Indesit BTW A61053 W). Po „uchyleniu” zaślepki w pralce, ujrzymy filtr – ten może się różnić wyglądem w zależności od modelu. Pralki ładowane od frontu posiadają zakrywający filtr cokół (zaznaczony żółtym kolorem na zdjęciu poglądowym). Należy więc najpierw zdjąć cokół postępując zgodnie z instrukcją obsługi, a następnie odkręcić filtr.
Aby wyjąć filtr, powinniśmy go odkręcić – czyli obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. By nie ryzykować zalania łazienki, najlepiej wyjmować filtr według poniższej instrukcji:
1. Wyłącz urządzenie z prądu.
2. Jeśli woda jest w urządzeniu – wyciągnij wąż dopływowy ze ściany i połóż go na ziemi (nad miską lub wiaderkiem) – w ten sposób większość wody wyleci do tego naczynia. Sprawdzisz również, czy wąż jest drożny (nie jest czymś zapchany – jeśli woda nie spływa, a widać ją wewnątrz urządzenia, wówczas mamy pewność, że wąż odpływowy uległ zatkaniu). Jeśli nie uda się go odetkać i woda nie wypłynie, wtedy konieczne będzie skorzystanie z usług serwisanta.
3. Zdejmij cokół, jeśli posiadasz pralkę ładowaną od frontu.
4. Przy odkręcaniu filtra wyleci reszta wody, dlatego jeśli to możliwe, podłóż jakieś naczynie pod filtr. Jest on na tyle nisko, że zamiast pojemnika na wodę (jeśli nie dysponujemy odpowiednim) możemy też wykorzystać stary ręcznik, który wchłonie ciecz.
5. Odkręć powoli filtr pompy i zbieraj wyciekającą wodę np. ręcznikiem. Należy odkręcać filtr lekko oraz powoli, a po wypłynięciu odpowiedniej ilości wody (gdy ręcznik jest już mokry) zakręcać go ponownie. Proces powtórzony kilkukrotnie sprawi, że woda wypłynie całkowicie.
6. Zajrzyj do środka i wyciągnij zabrudzenia (elementy, które mogły zablokować pompę). Włóż palec w przewód, którym woda dopływa do pompy – znajduje się tam kieszonka na grubsze rzeczy, które mogły utknąć tam w trakcie prania, np. guziki, monety itd.
7. Poruszaj turbiną pompy i sprawdź, czy się obraca, a jeśli nie, spróbuj dostrzec, czy nic jej nie blokuje (mogą to być np. monety, które pozostawione w kieszeniach wypadły podczas prania).
8. Jeśli to nie zadziała – otwórz drzwi pralki (bez wody blokada, która standardowo blokuje drzwi, odpuści) i wyciągnij ubranie, a następnie zadzwoń na infolinię serwisową producenta.

  Pralka do zabudowy na 7 kg prania

Jak na co dzień dbać o pralkę?

  • Filtr pompy odpływu nie powinien się zapychać, jeśli jest systematycznie czyszczony – mniej więcej raz w miesiącu.
  • Oprócz regularnego czyszczenia filtra i stosowania się do innych zaleceń, które producent zamieszcza w instrukcji, warto także co jakiś czas wyczyścić pralkę specjalistycznymi środkami. Warto raz na miesiąc zastosować środek czyszcząco-odkamieniający. To proszek, który wsypujemy zamiast środka piorącego, a cykl ustawiamy na minimum 60°C, pamiętając o tym, że im wyższa temperatura tym lepiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie włączenie programu Bawełna 90°C, koniecznie bez prania wstępnego (aby środek czyszczący nie został wyrzucony do odpływu wraz z wodą po praniu wstępnym).

Są pralki z programem autoczyszczenia, który trwa zaledwie 70 minut, zużywa około 10 litrów wody i czyści pralkę w temperaturze 90°C. Tak jest w pralkach Indesit.

Może Cię zainteresować:

2 komentarze

Zbigniew

Ja do takich rzeczy zawsze wzywam fachowca. Czasem lepiej nie pokazywać żonie, że coś można naprawić lub ulepszyć samemu.

odpowiedz
Sansa

nieźle… wymianka filtru i wszystko jak ręką odjął… jesteście wielcy!!!

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.