Cztery łapy w domu, czyli jak urządzić mieszkanie pod kątem psa

Opieka nad czworonogiem to nie tylko zabawa, ale także obowiązek. Przygarnięcie psa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem mieszkania na jego przybycie. Potrzebne będą akcesoria ze sklepu zoologicznego oraz zmiany, dzięki którym zwierzak poczuje się w nowym domu bezpiecznie.

W momencie, gdy pies pojawia się w domu, powinien mieć już zakupioną wyprawkę. Wśród niezbędnych akcesoriów, które dostępne są w specjalistycznych sklepach, znajdują się:

  • miski na pokarm i wodę,
  • karmy (dostosowane do wieku i stanu zdrowia),
  • akcesoria spacerowe (obroża, adresówka, smycz),
  • legowisko dla psa (można je kupić m.in. w https://www.naszezoo.pl/pl/c/Legowisko-dla-psa/99),
  • transporter,
  • środki pielęgnacyjne (np. szampony do kąpieli czy gadżety umożliwiające wyczesywanie sierści),
  • zabawki

Legowisko powinien mieć każdy pies mieszkający w domu

 

W kontekście urządzania wnętrza kluczowe znaczenie będzie miało legowisko, przede wszystkim ze względu na to, że pełni ono funkcję „bezpiecznej przystani”. W nim pies relaksuje się, odpoczywa i obserwuje otoczenie. Dobór rodzaju (mata, kojec, poduszka) zależy od rozmiaru psa, ale ważniejsza jest jego lokalizacja. Legowisko powinno:
1. Znajdować się w zacisznym miejscu.
2. Być odsłonięte – pies musi dokładnie widzieć, co lub kto znajduje się w jego otoczeniu.

Behawioryści polecają utworzenie przestrzeni tylko dla psa również z innego powodu – pozwoli to ustalić granice, których zwierzę nauczy się nie przekraczać (np. spanie w łóżku z właścicielem lub na kanapie).

Zabezpieczenia

Przybycie czworonoga wymaga także usunięcia potencjalnych zagrożeń. Zaliczyć można do nich:
– wystające kable – zwłaszcza szczeniaki mogą chcieć je przegryźć,
– ustawione w widocznym i łatwo dostępnym dla psa miejscu środki chemiczne – istnieje ryzyko wylania ich przez zwierzaka lub połknięcia,
– niektóre rośliny – bluszcz, cebulki krokusów i oleander zawierają toksyczne dla psów substancje (uważać powinni

Barierka zabezpieczająca

przede wszystkim opiekunowie z ogródkami!),
– śliskie i strome schody.
W przypadku ostatniego punktu pomocne mogą okazać się specjalne barierki zabezpieczające, podobne do tych, które ochraniają dzieci.

Czystość

Pojawienie się psa w domu wiąże się z kwestiami czystości. Szczególnie narażeni na jej naruszenie są posiadacze dywanów, dlatego nie rekomenduje się tego gadżetu w mieszkaniu, w którym mieszka pies. Z drugiej jednak strony, śliskie powierzchnie nie sprzyjają czworonogom. Rozwiązaniem jest regularne odkurzanie, różnego rodzaju maty i wycieraczki oraz codzienne czyszczenie psich łapek po spacerze. Pomocne będą również specjalne środki czystości, takie jak neutralizator zapachów.