Strona główna » Cztery łapy w domu, czyli jak urządzić mieszkanie pod kątem psa

Cztery łapy w domu, czyli jak urządzić mieszkanie pod kątem psa

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Opieka nad czworonogiem to nie tylko zabawa, ale także obowiązek. Przygarnięcie psa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem mieszkania na jego przybycie. Potrzebne będą akcesoria ze sklepu zoologicznego oraz zmiany, dzięki którym zwierzak poczuje się w nowym domu bezpiecznie.

W momencie, gdy pies pojawia się w domu, powinien mieć już zakupioną wyprawkę. Wśród niezbędnych akcesoriów, które dostępne są w specjalistycznych sklepach, znajdują się:

  • miski na pokarm i wodę,
  • karmy (dostosowane do wieku i stanu zdrowia),
  • akcesoria spacerowe (obroża, adresówka, smycz),
  • legowisko dla psa (można je kupić m.in. w https://www.naszezoo.pl/pl/c/Legowisko-dla-psa/99),
  • transporter,
  • środki pielęgnacyjne (np. szampony do kąpieli czy gadżety umożliwiające wyczesywanie sierści),
  • zabawki

Legowisko powinien mieć każdy pies mieszkający w domu

W kontekście urządzania wnętrza kluczowe znaczenie będzie miało legowisko, przede wszystkim ze względu na to, że pełni ono funkcję „bezpiecznej przystani”. W nim pies relaksuje się, odpoczywa i obserwuje otoczenie. Dobór rodzaju (mata, kojec, poduszka) zależy od rozmiaru psa, ale ważniejsza jest jego lokalizacja. Legowisko powinno:
1. Znajdować się w zacisznym miejscu.
2. Być odsłonięte – pies musi dokładnie widzieć, co lub kto znajduje się w jego otoczeniu.

Behawioryści polecają utworzenie przestrzeni tylko dla psa również z innego powodu – pozwoli to ustalić granice, których zwierzę nauczy się nie przekraczać (np. spanie w łóżku z właścicielem lub na kanapie).

Zabezpieczenia

Przybycie czworonoga wymaga także usunięcia potencjalnych zagrożeń. Zaliczyć można do nich:
– wystające kable – zwłaszcza szczeniaki mogą chcieć je przegryźć,
– ustawione w widocznym i łatwo dostępnym dla psa miejscu środki chemiczne – istnieje ryzyko wylania ich przez zwierzaka lub połknięcia,
– niektóre rośliny – bluszcz, cebulki krokusów i oleander zawierają toksyczne dla psów substancje (uważać powinni

Barierka zabezpieczająca

przede wszystkim opiekunowie z ogródkami!),
– śliskie i strome schody.
W przypadku ostatniego punktu pomocne mogą okazać się specjalne barierki zabezpieczające, podobne do tych, które ochraniają dzieci.

  Dlaczego skrzypi podłoga?

Czystość

Pojawienie się psa w domu wiąże się z kwestiami czystości. Szczególnie narażeni na jej naruszenie są posiadacze dywanów, dlatego nie rekomenduje się tego gadżetu w mieszkaniu, w którym mieszka pies. Z drugiej jednak strony, śliskie powierzchnie nie sprzyjają czworonogom. Rozwiązaniem jest regularne odkurzanie, różnego rodzaju maty i wycieraczki oraz codzienne czyszczenie psich łapek po spacerze. Pomocne będą również specjalne środki czystości, takie jak neutralizator zapachów.

Może Cię zainteresować:

2 komentarze

Wlaścicielka czworonoga

Każdy kto ma czworonoga doskonale wie, że jako domownik ma on swoje przyzwyczajenia i wymagania. Dlatego warto projektować i wyposażać wnętrza tak, aby nie trzeba było się potem denerwować, że nasz pupil znowu coś zniszczył. Kiedy decydujemy się na psa, czy kota warto mieć to na uwadze.

odpowiedz
Daria

Mam w domu psa i wiem jedno, kiedy zostaje on sam musi mieć swoje gadżety i zabawki, wtedy nie niszczy otoczenia (nie dotyczy sytuacji, kiedy był szczeniakiem)

odpowiedz

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.