Strona główna » Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jaki podatek musisz zapłacić!

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jaki podatek musisz zapłacić!

przez Redakcja pytanieomieszkanie.pl

Bez względu na to, czy kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, należy liczyć się z tym, że cena sprzedaży i ewentualnego remontu lub wyposażenia lokalu nie jest ostatecznym wydatkiem. Dochodzi jeszcze taksa notarialna i podatek.

Formalności po zakupie mieszkania obejmują taksę notarialną za zawarcie umowy ze sprzedającym oraz podatek. Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ten temat, aby uniknąć niemiłych niespodzianek czy zaskoczenia w całym procesie nabywania mieszkania.

Podatek przy zakupie mieszkania – rynek wtórny

Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, wówczas kupujący zobligowany jest do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek od zakupu mieszkania wynosi w tym przypadku 2% wartości rynkowej nieruchomości. Wartość ta jest obliczona i odprowadzana przez notariusza, który przygotowuje akt notarialny kupna mieszkania. Sprzedający mieszkanie nie ponosi z tytułu podatku żadnych opłat – należność reguluje wyłącznie nabywający nieruchomość.

Kupiłem mieszkanie – co dalej?

Wspomniany wyżej podatek należy opłacić w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej, kiedy prawa własności są przenoszone na nabywcę. Do tego należy naliczyć dodatkowo taksę za sporządzenie aktu notarialnego nieruchomości. Wartość taksy uzależniona jest od wartości nieruchomości. Zazwyczaj operuje się przedziałami kwotowymi określającymi wartość nieruchomości. Jej maksymalny pułap określany jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. 2004 nr 148 poz. 1564).

Zakup mieszkania i podatek od czynności cywilnoprawnych

Kupno mieszkania i formalności związane z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) pojawia się w przypadku zakupu nieruchomości na kredyt. Kiedy zostaje ustanowiona hipoteka, kupujący powinien zapłacić podatek PCC o wartości 0,1% lub 19 zł. Ta druga opcja (opłata 19 zł) jest możliwa wtedy, gdy hipoteka ustanowiona jest na kredycie, a sama kwota kredytu oraz wartość odsetek jest znana i wynika z harmonogramu spłat. Podatek PCC od kupna mieszkania 2019 o wartości 19 zł opłacany jest tylko w przypadku kredytów o zmiennej stopie oprocentowania.

  Spadek zdolności kredytowej w 2011 roku

Kupno mieszkania za gotówkę – mniej formalności?

Finansowanie nabycia lokalu ze środków własnych niweluje czas potrzebny na ubieganie się o kredyt hipoteczny, a co za tym idzie – wiele czasochłonnych formalności. Urząd Skarbowy postrzega zakup mieszkania jak każdą inną transakcję.

Warto wiedzieć:

  • Bardzo ważną kwestią są nieujawnione dochody. W przypadku, gdy ilość środków dostarczonych do banku skrajnie różni się od wartości widniejącej na koncie, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.
  • Jeśli sprzedający w akcie notarialnym wskaże rachunek bankowy, którego nie jest właścicielem, to kupujący może bez obaw uiścić opłatę za nabywany lokal na to konto (warunek – podane w akcie notarialnym!).
  • W trosce o komfort kupującego, osoba sprzedająca powinna jednak otworzyć konto bankowe na swoje nazwisko, nawet do wykonania tej jednej transakcji w ramach nowego rachunku.

Konsultacje merytoryczne na potrzeby stworzenia artykułu przeprowadziliśmy ze specjalistami z Lokum Deweloper – firmy zajmującej się sprzedażą mieszkań we Wrocławiu i Krakowie.

Może Cię zainteresować:

Skomentuj poradę

* Dodając komentarz zgadzasz się z regulaminem oraz polityką prywatności serwisu.