Czy pod drewnem może być ogrzewanie podłogowe?

Czy można stosować ogrzewanie elektryczne pod drewnianą podłogą? Badania wykazały, że na pewno trójwarstwowa deska barlinecka jest odporna na odkształcanie pod wpływem ogrzewania podłogowego.

Ważne jest jednak przestrzeganie kilku podstawowych zasad projektowania i montażu oraz właściwy wybór gatunku drewna.
Zazwyczaj jako wykończenie wierzchnie ogrzewanej podłogi stosuje się gres, terakotę lub kamień. W przypadku drewna pojawiają się wątpliwości związane z jego rozsychaniem pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, co jest częstym zjawiskiem zwłaszcza w przypadku drewna o wysokim współczynniku skurczu. Pracę drewna można jednak ograniczyć. Rozwiązaniem są podłogi wielowarstwowe z bezklejowym montażem opartym na specjalnym złączu. Przykładem takiej podłogi jest deska barlinecka, której bezklejowe złącze barclick elastycznie reaguje na zmiany wilgotności i temperatury.
Właściwości deski barlineckiej zostały sprawdzone przez specjalistów Barlinek S.A. i firmy DEVI. W okresie zimowy (grzewczym) badano w jakim stopniu zmiany temperatury ogrzewania podłogowego wpływają na zmiany wilgotności i rozszerzalność objętościową drewna w trójwarstwowej desce. Na potrzeby badań wykonano dwie modelowe podłogi, każdą o powierzchni 12 m². W jednej zastosowano ogrzewanie w postaci kabla grzejnego deviflex w wylewce betonowej o grubości 4 cm, natomiast w drugiej matę grzewczą devimat, w wylewce samopoziomującej 5 mm o różnych mocach jednostkowych.

Pokryciem podłóg w obu przypadkach była trójwarstwowa, fabrycznie lakierowana, trzylamelowa i jednolamelowa deska barlinecka o grubości 15 mm. Podłogi ułożono bezklejowo (złącze barclick) i „pływająco” na tekturze falistej o grubości 2 mm.
Badaniom na ogrzewaniu poddano w sumie 14 gatunków drewna: dąb, dąb czerwony, buk, klon, grab, jesion oraz egzotyczne: badi, bubinga, doussie, iroko, padouk, mutenye, wenge i jatobe. Obie podłogi, ogrzewane matą grzejną i przez kabel, poddano ekstremalnym i zmiennym warunkom.
Wyniki badań wykazały, że wilgotność drewna w trakcie zmian temperatury utrzymywała się na poziomie 8%. Nie wystąpiły odkształcenia poszczególnych desek, pomimo zmiennych warunków temperaturowo-wilgotnościowych. Zaobserwowano bardzo korzystny wpływ złącza barclick, które niweluje nadmierną pracę niektórych gatunków drewna. Duże pozytywne znaczenie dla odporności na odkształcenia ma również krzyżowo klejona konstrukcja podłogi trójwarstwowej. Jedyny niekorzystny efekt jaki stwierdzono, to pojawianie się niewielkich szczelinek (szerokość włosa) uwidaczniających się przez zabrudzenia w przypadku jasnych gatunków drewna (buk, grab, jesion i klon) i bardziej wrażliwych na zmienne warunki otoczenia.

0 komentarzy

    Brak komentarzy!

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

    Pozostaw odpowiedź

    Only registered users can comment.