Czy panele można kłaść na starą podłogę?

Nie ma żadnych istotnych przeszkód, by dotychczasowego, starego podłoża nie można było wykorzystać jako podkładu dla nowej podłogi z paneli. – odpowiada Marcin Ciepły, specjalista ds. szkoleń produktowych marki KRONO ORIGINAL,  instruktor nauki zawodu w dziedzinie stolarstwa.

– Wcześniej należy jednak bardzo starannie taką podłogę do tego przygotować. Np. stary parkiet trzeba wyrównać i ustabilizować. Jeśli występują szczeliny czy większe szpary – musimy je zaszpachlować, a poszczególne klepki ewentualnie skleić. Jeżeli są to deski, to również możemy je pozostawić jako podkład, ale tak jak poprzednio: wyrównać, ustabilizować i przykręcić. Taką samą operację wykonujemy w przypadku płytek i wykładzin pcv albo glazury. Korzystając ze starego podłoża jako podkład izolacyjny należy zastosować tylko samą piankę, albo tylko izobord lub izogrin. Nie ma potrzeby układania dodatkowej folii paraizolacyjnej. Jest ona w tym przypadku po prostu zbędna.
Natomiast układanie podłogi z paneli na wylewkach betonowych czy jastrychowych jest równoznaczne z koniecznością zastosowania folii paraizolacyjnej, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci w układaną podłogę. Sama folia powinna być ułożona w formie wanny, czyli sklejona szczelnie na zakładkę taśmą klejącą. Pamiętać trzeba także o dodatkowych dwóch – trzech centymetrach folii wypuszczonej na ścianę z każdej strony. Dopiero po wyłożeniu folii kładziemy podkład wyciszający, np. piankę, albo izobord czy izogrin.
Samo montowanie paneli podłogowych wykonujemy według ogólnie obowiązujących zasad.

0 komentarzy

Brak komentarzy!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tej porady!

Pozostaw odpowiedź

Only registered users can comment.